Motywy Bluesa 2015

VII edycja festiwalu Motywy Bluesa, organizowanego przez Stowarzyszenie Son House Gospel Blues Society, odbędzie się w dniach 10-11.04.2015 roku w Raciborzu.

Bilety do nabycia w Raciborskim Centrum Kultury (ul. Chopina 21).

motywy_bluesa_2015_plakat

Program tegorocznego festiwalu Motywy Bluesa:

10.04 Koncert – RCK, DK „Strzecha” ul. Londzina 38

tomek_kruk_fot-krzysztof_antonczakTomek Kruk (Polska) – gitara- gitarzysta, autor piosenek. Członek zespołów GRUFF! (dawniej Przytuła & Kruk) i Kraków Street Band. Z różnymi składami występował na festiwalach bluesowych w całej Polsce, a także na ważnych imprezach międzynarodowych: International Blues Challenge (USA), Haizetara (Hiszpania, Sziget festival (Węgry). Gra na gitarze Dobro, posługuje się technikami fingeripcking i slide, wykorzystując je zarówno w rdzennej stylistyce rodem z Delty Mississippi, jak i w nowoczesnych, elektryczych brzmieniach.

Eleanor Ellis & Damian Luber
Eleanor_EllisEleanor Ellis (USA) – gitara, śpiew
Wokalistka, gitarzystka bluesowa, pochodząca z Louisiany. Muzyczne wpływy Eleanor, to muzycy bluesowi, których znała osobiście, tacy jak Memphis Minnie i Mississippi Jonh Hurt. Rozwinęła własne podejście do bluesa, przekazuje bluesowe oryginały, w sposób nienaruszony, na swój sposób ekspresyjnie. Była nominowana przez the Washington Area Music Association na najlepszą bluesową wokalistkę. Podróżowała i grała z Florą Molton, śpiewaczką gospel, bywała regularne na jam session w zakładzie fryzjerskim Archie Edwardsa, akompaniowała Eugenie Powell’owi. Jest członkiem założycielem Washington D.C. Blues Society i Archie Edwards Heritage Foundation. Pisze publikacje o bluesie, uczy gry na gitarze, jest producentem i wydawcą fimy Blues Houseparty, który przedstawia dobrze znanych bluesmenów Piedmontu..

Damian_LauberDamian Luber (Polska) – gitara, śpiew
Jego muzyka to połączenie bluesa, funky, jazzu, bossanovy. Występował na takich festiwalach jak: Galicja Blues Festival, Blues nad Bobrem, Blues Colours, Bluestracje. W swoim dorobku muzycznym grał miedzy innymi z: Stanem Breckenridge (USA), Dawidem Wydrą, Piotrem Horeckim, Robertem Szewczugą, Krzysztofem Maciejowskim, Peterem Beets (NL), Ireneuszem Dudkiem, Janem Stachurą. Warsztat gitarowy szkolił u najlepszych m.in. u: Johna Gomm, Mike Dawes’a, czy Thomasa Leeb.
W tym roku wydał płytę zatytułowaną: „Do What You Like”, na której można usłyszeć również piękne dźwięki Hammonda, czy Rhodes zagrane przez znakomitą pianistkę Dorotę Zaziąbło.

11 .04 Koncert – Zameczek Rafako – ul. Łąkowa 33

Little_Gi-Katarzyna_MaliszewskaLittle Gi (Polska) – gitara
Swoje pierwsze kroki w grze stawiała pod okiem m.in. Leszka Cichońskiego. Regularnie uczestniczyła w warsztatach muzycznych Blues nad Bobrem, prowadzonych przez wielu znanych muzyków. W roku 2006 dołączyła do grona wykładowców Bluesa nad Bobrem, prowadząc klasę początkującą. Grywała gościnnie z: Bogdanem Szwedą & Easy Rider. Po latach poszukiwań muzycznych odnajduje swoje miejsce w muzyce akustycznej – instrumentalnej, obracając się wokół bluesa, jazzu, jak sama mówi; “To co gram, to opowieści. Nie definiuję stylistyki. To oczywiste, że jest wypadkową moich wcześniejszych i obecnych inspiracji”. Obecnie współtworzy akustyczny projekt Easy Time, duet Clarinet Guitar Projekt, a przede wszystkim pracuje nad materiałem solo – łącząc technikę gry klasycznej z elementami bluesa oraz jazzu.

Eddie Taylor Jr & Harsh Guitar Mark
Eddie_Taylor_JrEddie Taylor Jr (USA) – guitar, vocal.
Jest jednym z dzieci Eddie Taylora seniora. Pochodzi z muzykalnej rodziny i ma rodzeństwo, które również gra bluesa. Jest na ścieżce dźwiękowej filmu Cadillac Records, filmu, który opowiada część historii wytwórni płytowej Chess Records. Związany z wytwórnią Wolf Records. Towarzyszył wielu innym artystom bluesowym w swoich nagraniach. Występował na inauguracji prezydenta Obamy. Podróżował po całym świecie. Taylor to skarb Chicago, który można usłyszeć w Buddy Guy’ Legends, gdzie występuje regularnie .W jego brzmieniu jest wszystko, o co chodzi w bluesie chicagowskim, dzięki Eddie Taylorowi tradycja bluesa wciąż żyje.

Harsh Guitar Mark (POLSKA) – guitar, vocal.
Harsh_Guitar_Mark_2Wykonawca głębokiej tradycji bluesa – downhome blues.Wykonuje różne style bluesa – delta blues, chicago blues, texas blues, louisiana blues. Artysta grał z wielkimi artystami z USA: harmonijkarzem Bobem Corritore, pianistą Shrimp City Slimem, Harmonica Hindsem, Russ Greenem, ostatnio z potrójnie nominowanym do Grammy harmonijkarzem Billy Branchem z Chicago. Marek promuje sensu stricte bluesa (real blues) w Polsce, od wielkich scen po granie na ulicach, opowiada o bluesie i jego historii. Jest prezesem Son House Gospel Blues Society. W 2013 nagrał płytę „Sitting Right Down And Moan” , gościnnie zagrał z Guitar Markiem Bob Corrritore.

Źródło: Stowarzyszenie Son House Gospel Blues Society

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.