Kłusem z Blusem – Bies Czad Blues 2021

Kłusem z Blusem (aka Golden Virginia Playboys) to rzeszowski zespół, który jest obecny na scenie muzycznej od kilkunastu lat. Wykonuje szeroko rozumianą muzykę bluesową, ze szczególnym upodobaniem stylu west coast. Brzmienie zespołu oparte jest na klasycznym instrumentarium: gitara solowa, harmonijka ustna, bas i perkusja. Kompozycje odwołują się do kalifornijskiej odmiany bluesa, charakteryzującej się jumpową pulsacją z domieszką elementów swingu. W repertuarze Kłusem z Blusem szczególne miejsce zajmują standardy największych mistrzów harmonijki bluesowej, takich jak: Little Walter, William Clarke, Rod Piazza, Kim Wilson czy Gary Primich.

Liderem grupy jest Tomek Kiersnowski, który śpiewa i gra na harmonijce ustnej i jest zaliczany do czołówki wykonawców muzyki bluesowej w Polsce. Zespół koncertował na licznych festiwalach bluesowych, w tym pięciokrotnie na Festiwalu Rawa Blues w Katowicach w latach 1999-2003. Ukoronowaniem kariery zespołu był występ na dużej scenie tegoż festiwalu w 2003 roku. Zespołowi od początku patronuje Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Najnowsza płyta zespołu “Wybrany przez bluesa” z dużym uznaniem została przyjęta w środowisku. W rezultacie wydawnictwo zostało nagrodzone w prestiżowym konkursie Blues Top – zajmując wysokie II miejsce w kategorii Płyta Roku 2020!
Więcej o płycie – LINK

Skład zespołu:
Tomasz Kiersnowski – harmonijka, wokal
Sławomir Rybczyński – gitara
Wojciech Kwieciński – gitara, bas, kontrabas
Piotr Berdowski – perkusja

Historia zespołu wg. Tomka Kiersnowskiego:
Nazwa “Kłusem z Blusem” funkcjonuje z dłuższymi lub krótszymi przerwami od roku 1985 i do dnia dzisiejszego związana jest z osobą harmonijkarza Tomka Kiersnowskiego. W początkowych latach działalności występowałem w duecie z gitarzystą Januszem Sroką grając akustycznego bluesa, wzorując się na mistrzach gatunku country bluesa Sonny Terry & Brownie McGee.
W początkowym okresie grania zespół doskonalił warsztat muzyczny, a granie dla „kogoś” było mniej istotne i skupiało się wokół rzeszowskiego środowiska studenckiego. Kiedy wydawało nam się już, że nie mamy sobie równych to postanowiliśmy spróbować sił gdzieś w Polsce. Do zespołu dołączył basista Witold Solarski wspierając zespół brzmieniem kontrabasu. W tym składzie przygotowaliśmy się do RAWY BLUES 93. Jak się okazało zostaliśmy zauważeni na eliminacjach i zaproszono nas na Małą Scenę Festiwalu.
Zachęceni tym sukcesem, zaprosiliśmy do dalszej współpracy perkusistę Jacka Pacześniaka i drugiego gitarzystę Sławka Burego. Styl zespołu zmienił się radykalnie, był to zespół już elektryczny, o stworzeniu, jakiego wydawałoby się od początku marzyliśmy, (tzn. na pewno Ja) Możemy w końcu grać bluesy Muddy Waters’a, myślałem. Jednak nie było to takie proste, Ja i Janusz zakochani w czarnym stylowym bluesie nie mogliśmy znaleźć wspólnego języka z młodszymi muzykami, styl zespołu rozjechał się, śpiew Janusza nie nadążał za propozycjami repertuaru, który chcieliśmy grać. Więc, Ja zacząłem śpiewać. Niestety cały nasz repertuar były to standardy, które grane były przez gitarzystów, a Ja przyzwyczajony do grania w tle nie bardzo umiałem połączyć tego ze śpiewaniem. Ten samokrytycyzm, to właściwie ocena przedstawiona przez Irka Dudka na jednej z rozgrzewek do RAWY, który powiedział nam, że to nie jest to, co prezentowaliśmy w repertuarze akustycznym. Biorąc pod uwagę jeszcze fakt, że działalność powyższa toczyła się obok rzeczywistości, która zmuszała nas do tzw. decyzji życiowych, spowodowało to, że kondycja zespołu podupadła.
Postanowiłem więc, wziąć sprawy w swoje ręce i przejąć rolę lidera.
Więcej przeczytacie na stronie internetowej zespołu – LINK

Kontakt:
35-314 Rzeszów, ul. Sympatyczna 2
tel: +48 607 241 522
e-mail: citytomk@gmail.com

Facebook

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.