Kraków Street Band – Bies Czad Blues 2021

Foto: T. Sarna

Kraków Street Band to zespół, który w ekspresowym tempie stał się wizytówką zarówno swego rodzinnego miasta, jak i polskiej sceny muzycznej. Grupa od kilku lat nie zwalniając tempa zdobywa coraz większą popularność, zgrabnie balansując między nowoczesnym folkiem, jazzem i bluesem. Zespół zagrał niezliczoną ilość koncertów zarówno klubowych, jak i festiwalowych (m.in. Pol’and’Rock, czy węgierski Sziget), a płyta “Going Away” otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Roku Blues / Country.

Dołącz do patronów Kraków Street Band! Wesprzyj na PATRONITE

Kraków Street Band powstał w 2014 roku i początkowo wszystkie działania muzyczne odbywały się jedynie na Krakowskim Rynku. Spontaniczne granie na ulicy przyczyniło się do powstania pomysłu wydania pierwszej, wspólnej płyty. Debiutancki album powstał dzięki kampanii crowdfundingowej – wolnych datków, dobrowolnie wpłacanych na konto “Polak Potrafi”, dzięki którym w miesiąc uzbierano 170% planowanego budżetu! A to był dopiero początek… Zespół dostał się do finału programu Must Be The Music, zdobywając doskonałe opinie jury na każdym kroku. W corocznej ankiecie czasopisma „Twój Blues” Kraków Street Band uzyskał kolejno tytuły „Odkrycie Roku 2014” oraz „Zespół Roku 2015”.

Kolejny rok, to kolejna płyta, tym razem bardzo wyjątkowa – album poświęcony pamięci Jerzego Wójcika pierwszego polskiego artysty wykonującego muzykę bluegrassową. Kompozycje z repertuaru jego zespołu, „Little Ole Opry”, nagrane zostały wraz z Krystyną Święcicką – Wójcik i zaproszonymi gośćmi z krakowskiego muzycznego świata.

W marcu 2018 roku Kraków Street Band – jako zwycięzca polskich eliminacji, reprezentował nasz kraj na European Blues Challenge 2018 w Hell (Norwegia). Chwilę później, poszczególni muzycy również zostali docenieni – Łukasz Wiśniewski uznany został za “Wokalistę Roku 2017”, a Tomek Kruk otrzymał tytuł “Gitarzysty Roku 2017” według czytelników czasopisma “Twój Blues”.

W styczniu 2019 roku najnowsza płyta pt. “Going Away” otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Roku Blues / Country.
Trudno się temu dziwić – muzyka Kraków Street Band urzeka swobodą i pozytywną energią, a sami wykonawcy… koniecznie obejrzyjcie wideoklip “Fluke”.

Skład zespołu:
Łukasz Wiśniewski (śpiew / harmonijka / gitara akustyczna)
Wokalista Kraków Street Band, pieśniopisarz, harmonijkarz uznawany od lat za jednego z najlepszych w kraju, a także zupełnie przeciętny ukulelista. „Wiśnia” to także doświadczony nauczyciel gry na harmonijce ustnej, często prowadzi warsztaty dla chętnych poznania tajników tego instrumentu. Poza KSB związany z zespołem Hard Times i harmonijkową super-grupą Harmonijkowy Atak. Prywatnie – kolekcjoner szklanych ryb z okresu PRL-u i koszykarz-kaskader.

Tomek Kruk (gitara Dobro / gitara elektryczna)
Gitarzysta i songwriter grający na gitarze Dobro technikami slide i fingerstyle. Miłośnik bluesa z Delty, autor tekstów do piosenek KSB. Od 2008 roku współtworzył bluesowy duet „Przytuła & Kruk” (później GRUFF!), który przewinął się przez dziesiątki festiwali bluesowych w Polsce i za granicą, m.in. International Blues Challenge w USA. Ukończył Inżynierię Akustyczną na krakowskiej AGH, zajmuje się także realizacją dźwięku. Jest pomysłodawcą i współtwórcą cyklu muzycznych klipów Backyard Music, w którym zaprezentowały się dziesiątki związanych z Krakowem artystów.

Piotr Grząślewicz (banjo / gitara akustyczna / gitara elektryczna)
Choć większość życia zajmuje mu granie na gitarze, w Kraków Steet Band przyjął zaszczytną posadę bandżonisty. Oprócz KSB związany z zespołami Hard Times, Funk de Nite, Moribunda, Es Flores, Harpcore oraz Piwnica Św. Norberta. Współpracuje również z krakowskim Teatrem STU gdzie komponuje i wykonuje na żywo muzykę do wielu spektakli. Na próbach Kraków Street Band często przyjmuje niełatwą rolę rozjemcy aranżacyjnych sporów, nie straszne mu też parkowanie równoległe busa w ciasnych uliczkach, nawet pod ostrzałem szyderczych komentarzy kolegów.

Adam Partyka (perkusja)
Muzyk sesyjny, perkusista. Współpracował z takimi zespołami jak: Gienek Loska Band, Harmonijkowy Atak (Harpcore), The Awarians, Magda Piskorczyk, Nie Strzelać Do Pianisty, Tomek Kamiński Band. Uczeń Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Koncertował zarówno w Polsce jak i za granicą. W ciągu jednego weekendu potrafi zagrać koncert metalowy, folk-transowy i bluesowy, nie zmieniając między nimi naciągów i fryzury. Lubi dobre jedzenie, jazdę na rowerze i fantastykę.

Miłosz Skwirut (kontrabas)
licencjat politologii i magister kontrabasu. Zaraz po opanowaniu dźwięków “um” i “pa” rozpoczął zawrotną karierę basisty w Kraków Street Band. Lubi gry planszowe i zachody słońca, gra także na gitarze basowej. Poza KSB gra m.in. z Susanną Jarą, Michałem Salamonem, współtworzy zespół Quindependence, a przede wszystkim prowadzi projekt pod własnym nazwiskiem, z którym wydał swój debiutancki album solowy, zatytuowany “Road Movies”.

Krzysztof Chlipała (saksofon)
Ten utalentowany saksofonista może pochwalić się gruntownym wykształceniem muzycznym oraz dużym doświadczeniem scenicznym. Występuje z formacjami prezentującymi różne style muzyczne, chętnie występuje w klubach, gdzie pojawia sie u boku DJ-ów i muzyków jazzowych. Ma na koncie współpracę z zespołami i artystami polskiej sceny muzycznej: Michał Wiśniewski, „Ich Troje”, Roman Ślazyk, zespół „Bajazzer”, Karolina Leszko, Mateusz Ziółko, Maria Sadowska, Tomek Stężalski Quartet, Ireneusz Pałac Sextet. Bezlitosny jajcarz i dusza towarzystwa.

Radek Mosurek (trąbka)
Trębacz jazzowy, aranżer i kompozytor; Student Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Politechniki Krakowskiej, stypendysta University of Louisville w Kentucky. Hobbistycznie prowadzi studio “MosArt”.

Krzysztof Murawski (realizator)
Realizator dźwięku, producent, właściciel studia “LaGrunge”, a także wokalista, gitarzysta i klawiszowiec udzielający się w zespołach Complane i Stay Away. Nie straszne mu żadne dźwięki – od folku poczynając na prog i death metalu kończąc. Po kilku latach na stanowisku realizatora Kraków Street Band został ochrzczony “generałem” – jako jedyny, który panuje nad tym, co dzieje się na froncie… 🙂 Jest także odpowiedzialny za miks płyty “Going Away”, zna więc każdy dźwięk od podszewki!

Kontakt/organizacja koncertów:
Łukasz Wiśniewski
+48 784 106 882
booking@krakowstreetband.com

Facebook

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.