JazzPRESS 10.2014

Jest już październikowy numer internetowego miesięcznika JazzPRESS, a w nim troszkę o bluesie.

Bohaterem październikowego numeru jest Maciej Garbowski – kontrabasista i pedagog. Współtwórca i jeden z filarów tria RGG, ale również uczestnik takich nowych projektów artystycznych jak: ELMA, Mnemotaksja, kwartet Garbowski-Cruz oraz leader własnego tria. Wydawaną w październiku płytą AURA rozpoczyna wraz z RGG współpracę z renomowaną wytwórnią OKeh Records.

W numerze także rozmowy z:
Januszem Zdunkiem – trębaczem i kompozytorem, filarem zespołów Kult, Marienburg i Syfon oraz wielu innych, które przeszły do historii polskiej muzyki improwizowanej, yassowej, jazzowej i rockowej;
Krzysztofem Pełechem – dyrektorem artystycznym Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego Gitara+ oraz aktywnym gitarzystą klasycznym;
Mariusem Neset – saksofonistą wywodzącym się z Norwegii, grającym w formacjach jazzowych, jednocześnie rozwijającym swoją twórczość jako kompozytor i leader własnych projektów.
W ramach cyklu TOP NOTE prezentujemy doskonałą płytę Marcin Wasilewski Trio “Spark Of Life”.
W numerze także, jak zwykle recenzje z koncertów i festiwali.
Nie zapomnijcie zajrzeć do KONKURSÓW. Jest dla Was sporo płyt!

Aya_Lidia_Al-AzabBluesowy Zaułek – Aya Lidia Al-Azab – THE BLUES HALL OF FAME – SONNY BOY WILLIAMSON II /fragment/:

Od zawsze sztuka rekompensuje winy jej twórców. Nieważne, jakim człowiekiem jest artysta, ważne, co nam daje. Choć najczęstszym obrazem bluesmanów są poczciwi staruszkowie z gitarą, ja wolę skupić się na wyrazistych osobowościach.

Geniuszem harmonijki, a zarazem mitomanem o złośliwym charakterze, był Sonny Boy (Rice Miller) Williamson lI, nasz drugi bohater The Blues Hall of Fame.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym JazzPRESS (str. 94) – LINK /.pdf/

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.