Śląska Grupa Bluesowa – Bies Czad Blues 2023

Śląska Grupa Bluesowa to zespół od lat uznawany za głównego przedstawiciela sceny bluesowej w naszym kraju. Dziesięć lat temu mieliśmy zaszczyt ich gościć na naszej scenie, jeszcze ze śp. Janem “Kyksem” Skrzekiem i śp. Michałem “Gierem” Giercuszkiewiczem. Cieszymy się bardzo, że znowu zawitają na Bies Czad Bluesa.

Bieszczadzkie Spotkania Muzyczne BIES CZAD BLUES:
Data: 3-5.08.2023 roku
Miejsce: Przysłup k/Cisnej, Siedlisko Brzeziniak i Karczma Brzeziniak
Zapraszamy serdecznie

Śląska Grupa Bluesowa – polska grupa muzyczna wykonująca blues. Muzycy (Skrzek, Winder, Giercuszkiewicz i Kawalec) grali ze sobą od 1972 roku pod nazwą Apogeum a od roku 1983 (Kawalec, Giercuszkiewicz i Winder) Bezdomne Psy. Zespół ten nagrywał i koncertował z Janem “Kyksem” Skrzekiem podczas całej jego solowej kariery. Po śmierci basisty Jerzego “Kawy” Kawalca w 2003 roku zespół zakończył działalność. W tym samym roku Skrzek, Giercuszkiewicz i Winder zaprosili do współpracy wieloletniego przyjaciela Mirosława Rzepę, zakładając Śląską Grupę Bluesową. Przez okres dwóch lat z zespołem współpracował doświadczony śląski muzykbasista Jacek Gazda[1] . Muzycy występujący w grupie współpracowali m.in. z: SBBKrzakDżemCreeBezdomne PsyKwadratApogeum, czy też wykonawcami: Józefem SkrzekiemTadeusz NalepaIreneuszem DudkiemRyszardem SkibińskimRyszardem RiedelemZbigniewem HołdysemMartyną Jakubowicz i Elżbietą Mielczarek i wielu innymi. Po śmierci Jana “Kyksa” Skrzeka (zmarł 29.01.2015 w Katowicach) zespół kontynuował działalność zapraszając okazjonalnie przyjaciół muzyków (Agnieszka Łapka, Krzysztof Głuch, Michał Kielak, Adam Kulisz i inni.) Zespół od lat jest uznawany za głównego przedstawiciela śląskiego bluesa.

27 lipca 2020 po ciężkiej chorobie zmarł Michał “Gier” Giercuszkiewicz perkusista zespołu. Ta śmierć skonsolidowała muzyków i zespół zaczął znacząco koncertować.

Obecny skład zespołu to:

  • Agnieszka Łapka – śpiew
  • Krzysztof Głuch – fortepian
  • Michał Kielak – harmonijki
  • Mirek Rzepa – gitara basowa
  • Maksymilian Ziobro – perkusja
  • Leszek Winder – gitara.

W 2022 roku ukazała się nowa płyta “Tu i teraz”, a muzycy zespołu zostali znacząco wyróżnieni w ankiecie Blues Top kwartalnika Twój Blues.

Dyskografia zespołu:
-(2005) Jan „Kyks” Skrzek i Śląska Grupa Bluesowa – “Bo takie są dziewczyny”
-(2009) Jan „Kyks” Skrzek i Śląska Grupa Bluesowa – “Pełnia Słońca”
-(2013) Śląska Grupa Bluesowa – “Blues Night” (DVD)
-(2014) Śląska Grupa Bluesowa – “LIVE HRPP 4.01.2012” LP analog
-(2014) Śląska Grupa Bluesowa – “Kolory Bluesa”
-(2015) Jan “Kyks” Skrzek In Memoriam – CD,DVD
-(2022) Śląska Grupa Bluesowa – “Tu i teraz”.

Śląska Grupa Bluesowa: strona www ; Facebook ; YouTube ; Spotify
Kontakt:
Telefon: +48 603 370 733
E-mail: winder@tlen.pl lub sat@tlen.pl

LESZEK WINDER – 50 lat z bluesem. Zapraszamy do obejrzenia relacji z niezwykłego wydarzenia jakim był jubileusz Leszka Windera obchodzony w Polskim Dniu Bluesa:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.