Krakowska Grupa Bluesowa ma 35 lat

Krakowska Grupa Bluesowa:
Czas leci tak szybko, że sami niezbyt w to wierzymy, ale to wszystko prawda: to już 35 lat jak dla Was gramy i śpiewamy. Nie wiedząc, czy będzie nam się chciało robić to dalej – postanowiliśmy zagrać sobie i Wam koncert okolicznościowo-jubileuszowy. Zapraszamy wszystkich fanów i sympatyków “salwatorskiego bluesa” do ARKI (Klub Akademicki UR “ARKA”, Kraków, Al. 29 listopada 50), 20.10.2018, na godzinę 19.00.
Co ciekawe – w tym samym miejscu organizowaliśmy podobny koncert na 25-lecie naszej działalności. Szef klubu (będąc wówczas studentem) był na tym koncercie, wciąż pamięta nasz występ, a teraz, po 10 latach – jest tam gospodarzem. Tym bardziej nam miło.
Przybywajcie i bawcie się dobrze. My na pewno będziemy się starali, jak zwykle.

Bilety – będą. Cena zaporowa – czyli 10 zł.

Nazwa pozwala bezpośrednio określić rodzaj muzyki wykonywanej przez zespół i jego artystyczne korzenie. Została zainspirowana przez nazwę amerykańskiej formacji Chicago Blues Band.

Krakowska Grupa Bluesowa (KGB) powstała w maju 1983 roku z inicjatywy menedżera pierwszego składu Jarosława Sokoła (później The Bluesmobile). Jej pierwszy skład utworzyli: Ryszard Swaczek (voc), Artur Bazior (g, voc), Paweł Małysiak (bg, później – The Cooks), Artur Laszczka (kbds), Wojciech Namaczyński (dr; później – Chłopcy z Placu Broni) i Dariusz „Isaburo” Wiśniewski (hca, voc). Początkowo występowała krakowskich domach kultury „Chełm”, „Wola” i w Dworku Białoprądnickim. W latach 1984-87 wzięła udział w wielu przeglądach muzycznych, na czele z festiwalem „Rawa Blues” w Katowicach (trzykrotnie), gdzie, w 1985, zakwalifikowała się do grona 10 laureatów. Pod koniec lat 80. grupa zawiesiła działalność. Z pierwszym składem zespołu współpracowali: Grażyna Miller (voc, g), Stanisław Kostuch (g), Jerzy Kowal (g), Jacek Łabuz (g), Tomasz Suchowiejko (sax), Andrzej Kowal (p), Grzegorz Lanz (dr), Jacek Łoziński (dr) i Tomasz Zygadło (dr).

W październiku 1998 grupę reaktywował Paweł Małysiak (voc, g). Nowy skład utworzyli zarówno członkowie poprzedniego, jak: Paweł Małysiak, Artur Bazior, Dariusz Wiśniewski , Artur Laszczka i Tomasz Suchowiejko (sax, voc; Cracovia Big Band, Sakstet), jak i muzycy nie związani wcześniej z KGB, jak: Robert „Korzeń” Korzeniak (bg, voc; eks-Dekiel, The Willows Revival Singers) i Jerzy Walasek (dr).

Grupa konsekwentnie wykonuje muzykę opartą na bluesie chicagowskim, rhythm and bluesie, soulu i boogie, wzorując się twórczo na takich mistrzach wspomnianych gatunków, jak: Albert Collins, Peter Green, Albert King, B.B. King, Freddie King, John Mayall czy wreszcie Muddy Waters.

W 2002 nagrała debiutancką płytę pt. „Czekam na okazję”. Koncert promocyjny, relacjonowany przez Kronikę Krakowską TV, miał miejsce w maju w klubie „Extreme”. Płyta zawiera muzykę, którą ochrzczono mianem „salwatorskiego” bluesa, od krakowskiej dzielnicy Salwator, z którą związani są muzycy. To blues środka z elementami miejskiego (krakowskiego) folkloru i tradycyjne standardy bluesowe do polskich słów Artura Baziora i Pawła Małysiaka. W roku 2002 z zespołem rozstał się Artur Laszczka , zaś w 2003 – Dariusz Wiśniewski. Latem 2005 Roberta Korzeniaka zastąpił znany krakowski basista Leszek Kowal (eks-Monkey Business, Homo Twist, Street Blues).

Grupa występuje głównie w Krakowie – w klubach i na imprezach plenerowych, takich jak „JULIADA”, zloty motocyklowe w Myślenicach, IV Piknik Bluesowy na Rynku Głównym, gdzie zagrała obok gwiazd polskich (Dżem, Easy Rider, Nocna Zmiana Bluesa) i zagranicznych ( Ronnie Baker Brooks z USA i Playing Family z Włoch). W roku 2003 i 2004 (realizacja TVP3 Kraków) KGB grała podczas krakowskich festiwali „4 PORY BLUESA”.

W czerwcu 2007 powstała kolejna studyjna płyta zespołu pt. “Pomyśl dobrze”. Stylistycznie materiał stanowi kontynuację artystycznej linii obranej przez zespół, jednakże brzmieniowo mocno odbiega od płyty debiutanckiej. Płyta zawiera 11 utworów polskojęzycznych z własnymi tekstami, za wyjątkiem dwóch piosenek, napisanych przez Sławomira Wierzcholskiego, który także gościnnie wziął udział w nagraniu. Wiosną 2007 grupa została zakwalifikowana jako wykonawca do 27 edycji RAWA BLUES FESTIVAL i otrzymała zaproszenie do zagrania w konkursowej części na bocznej scenie, której została laureatem.

6 października 2007 Krakowska Grupa Bluesowa wystąpiła w katowickim Spodku na dużej scenie festiwalu RAWA BLUES, w towarzystwie gwiazd polskiego i światowego bluesa.

Latem 2012 zespół opuścił Leszek Kowal. Na gitarze basowej zastąpił go Jan Małysiak, z którym grupa grała przez 2 lata. Pod koniec 2014 roku do składu dołączył doświadczony krakowski basista Bogusław Mietniowski.

Członkowie zespołu:
Paweł Małysiak – gitara, śpiew
Artur Bazior – gitara, śpiew
Jerzy Walasek – perkusja
Tomasz Suchowiejko – saksofon altowy i sopranowy, śpiew
Bartosz Bętkowski – saksofon tenorowy, flet
Bogusław Mietniowski – gitara basowa

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.