I Festiwal im. Krzysztofa Klenczona w Pułtusku

Przesłuchania konkursowe, koncerty, warsztaty artystyczne i projekcje filmowe złożą się na I Ogólnopolski Festiwal im. Krzysztofa Klenczona w Pułtusku.

Krzysztof Antoni Klenczon (ur. 14 stycznia 1942 w Pułtusku, zm. 7 kwietnia 1981 w Chicago) – polski kompozytor, wokalista i gitarzysta muzyki rock.

W 1962 w duecie z Karolem Warginem został laureatem I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie (Mały miś). W latach 1962–1964 był gitarzystą Niebiesko-Czarnych, z którymi wystąpił w paryskiej Olimpii w 1963. Lider zespołów muzycznych: Pięciolinie (1964), Czerwone Gitary (1965–1970) i Trzy Korony (1970–1972).

Kompozytor największych przebojów Czerwonych Gitar: Taka jak ty, Historia jednej znajomości, Nikt na świecie nie wie, Biały krzyż, Wróćmy na jeziora, Gdy kiedyś znów zawołam cię, Kwiaty we włosach, Powiedz stary gdzieś ty był, Jesień idzie przez park i Trzech Koron: 10 w skali Beauforta, Port, Czyjaś dziewczyna, Natalie-piękniejszy świat.

W 1973 na stałe wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie komponował, nagrywał i występował. W latach 1978–1979 koncertował w wielu miastach Polski.

Został ranny w wypadku samochodowym, wracając 27 lutego 1981 z koncertu charytatywnego w klubie Milford w Chicago. Zmarł 7 kwietnia 1981 w szpitalu św. Józefa w Chicago. Urnę z prochami złożono 25 lipca 1981 w grobie rodzinnym w Szczytnie. /Wikipedia/

klenczon_pultusk_2013_logo

Już 21 czerwca rusza I Pułtusk Festiwal im. Krzysztofa Klenczona – legendy polskiego bigbitu i rocka przełomu lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Festiwal odbędzie się w dniach 21 i 22 czerwca w Pułtusku, w mieście urodzin Krzysztofa Klenczona. Impreza daje młodym, rozpoczynającym dopiero karierę zespołom i wokalistom, szansę na zaprezentowanie się szerszej publiczności. O Grand Prix festiwalu walczyć będą wokaliści z całego kraju i z zagranicy. W drugim dniu festiwalu w ramach konkursu festiwalowego na scenie głównej obok kamienicy, w której urodził się Krzysztof Klenczon, zagrają oni piosenki m.in z repertuaru artysty. Laureaci zaprezentują się w trakcie koncertu galowego przed gwiazdami wieczoru. Więcej na oficjalnej stronie festiwalu – LINK.

Informacje o festiwalu:
Strona oficjalna: http://www.pultuskfestiwal.pl
Organizator: Miasto Pułtusk i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”
Patronat honorowy: Alicja Klenczon
Partnerzy: Stowarzyszenie „Christopher” im. K. Klenczona, Stowarzyszenie Polski Rock and Roll, Miejskie Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku.

Pultusk_Festiwal_Klenczon_plakat_2013

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.