Festiwal Motywy Bluesa 2014

W dniach 25-26 kwietnia 2014 r. po raz szósty odbędzie się Festiwal Motywy Bluesa w Raciborzu (DK Strzecha, ul.Londzina 38). Gwiazdą tej edycji będzie amerykański harmonijkarz Billy Branch.

Organizatorem imprezy są: Raciborskie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Son House Gospel Society. Bilety w cenie 25 zł na dwa koncerty i 15 zł na jeden koncert do nabycia w Raciborskim Centrum Kultury (ul.Chopina 21).

Wystąpią:

25.04.2014 (piątek, godz.18:00)
Billy BranchHarsh Guitar Mark
Damian Luber & Dorota Zaziąbło

26.04.2014 (sobota, godz.18:00)
-Billy Branch &  Harsh Guitar Mark
Adam Bartoś Blues Band

Billy_Branch_plBilly Branch – ambasador bluesa z Chicago. Odkrył go kiedyś Wille Dixon, Billy zastąpił swego czasu legendarnego harmonijkarza Carey Bella w Chicago Blues All Stars. Grał z Dixonem przez 6 lat. Nagrywał i występował z artystami; Muddy Waters, Big Walter Horton, Son Seals, Lonnie Brooks, Willie Dixon, Johnny Winter, Lou Rawls , Koko Taylor, Eddy Clearwater, Honeyboy Edwards, Syl Johnson, Lurrie Bell, Ronnie Baker Brooks, John Primer i Taj Mahal , żeby wymienić tylko kilka nazwisk. Założył swój własny zespół, The Sons of the Blues, w którego składzie grało wielu synów znanych bluesmenów i z którymi występuje do dziś. Otrzymał Living Blues Critics Award dla wybitnego muzyka (Most Outstanding Blues Musician) w kategorii harmonijkarz. Był trzy razy nominowany do nagrody Grammy. Uczył się grać od największych harmonijkarzy: Big Walter Horton, James Cotton, Junior Wells and Carey Bell. Artysta jest również nauczycielem bluesa, społecznym działaczem itp.

Harsh_Guitar_Mark_plHarsh Guitar Mark – tradycyjny artysta bluesowy – prezentujacy „szorstkie” granie downhome bluesa. Marek gra bluesa tak, jak to robili kiedyś starzy mistrzowie gatunku. Grywał na większości festiwali w Polsce. Artysta promuje bluesa przez różne działania, od grania na ulicy poprzez publikacje o bluesie, festiwale bluesowe, pokazuje bluesa również od strony obyczajowej i kulturowej. Oprócz grania artysta opowiada o bluesie, prowadząc edukację w zakresie bluesa i jego powiązań z kulturą itp. Jest nauczycielem bluesa, prezesem Son House Gospel Blues Society, Dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą festiwalu Motywy Bluesa, autorem szkoły bluesowej. Ostatnio grał z Bobem Corritore, Shrimp City Slimem. Nagrał w 2013 płytę Sitting Right Down And Moan, gościnnie na płycie zagrał z Markiem Bob Corritore.

SONY DSCDamian Luber – gitarzysta, wokalista. Jego muzyka to połączenie bluesa, funky, jazzu, bossanovy. Występował na takich festiwalach jak: Galicja Blues Festival, Blues nad Bobrem, Blues Colours, Bluestracje.
W swoim dorobku muzycznym grał miedzy innymi z: Stanem Breckenridge (USA), Dawidem Wydrą, Piotrem Horeckim, Robertem Szewczugą, Krzysztofem Maciejowskim, Peterem Beets (NL), Ireneuszem Dudkiem, Janem Stachurą.
Warsztat gitarowy szkolił u najlepszych m.in. u: Johna Gomm, Mike Dawes’a, czy Thomasa Leeb.

Dorota_ZaziabloDorota Zaziąbło – pianistka, aranżer i kompozytorka, oraz producent muzyczny. W wieku 18 lat zaczęła interesować się muzyką jazzową, a po warsztatach jazzowych w Chodzieży w 1998 roku postanowiła związać się z jazzem na stałe. W 1999 roku rozpoczęła studia na V Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach w klasie fortepianu Wojciecha Niedzieli.
W ostatnim roku studiów i po ich ukończeniu, jej zainteresowania muzyczne zaczęły się poszerzać także o aranżację i kompozycję, a także o różnorodne style muzyczne, takie jak: bossa nova, gospel, soul, r’n’b czy reggae.. W latach 2007 – 2011 była pracownikiem dydaktycznym na Akademii Muzycznej w Katowicach pracując w klasie wokalistyki jazzowej z Beatą Przybytek, Justyną Motylską oraz Anną Ruttar. Obecnie pracuje jako akompaniator w Studio Wokalityki Estradowej przy katowickiej akademii, w klasie Beaty Bednarz. Na swoim koncie ma wiele nagranych płyt autorskich i jako sideman.

Adam_Bartos_plAdam Bartoś – urodzony 31 sierpnia 1976 roku – muzyk, kompozytor i autor tekstów. Wokalista obdarzony oryginalnym głosem, gra na gitarze i harmonijce ustnej. Tworzy i wykonuje autorską muzykę inspirowaną bluesem, jazzem i folkiem.
Swoją drogę muzyczną rozpoczął jako wokalista blues-rockowej kapeli REMEDY z Lublina działającej w latach 1996–2003. Następnie występował w duetach lub jako solista z gitarą akustyczną. W 2008 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego wokalisty na Festiwalu “Blues nad Bobrem” w Bolesławcu, a w 2009 wyróżnienie specjalne na Festiwalu “Na Drugim Brzegu Tęczy” w Białych Błotach. Od 2010 roku występuje ze swoim zespołem – ADAM BLUES BAND. W 2013 roku ukazała się jego płyta pt. “Dokąd pójdę”.
Adam Bartoś jest pomysłodawcą i producentem przedsięwzięć muzycznych o charakterze bluesowym, w tym: CHATKA BLUES FESTIWAL – imprezy o zasięgu międzynarodowym; LUBLIN BLUES SESSION – płyty promującej lubelskich wykonawców bluesowych (wyd. FAUMCS 2011); oraz cyklicznych koncertów, spotkań i warsztatów muzycznych.

Adam Blues Band działa od 2010 roku wykonując muzykę z pogranicza bluesa, jazzu i rocka lat 70-tych. Grupa prezentuje na koncertach głównie utwory autorskie. Wielowątkowe, zmieniające tempo kompozycje i teksty śpiewane po polsku to cechy charakterystyczne prezentowanego repertuaru.

Skład: Adam Bartoś – śpiew, gitara, harmonijka ; Tomek Żurek – gitara ; Tomek Gąsior – perkusja.

Źródło: Son House Gospel Society

MOTYWY_BLUESA_2014_plakat

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.