Blues Plus Festival 2014

W dniach 19-21.09.2014 roku startuje nowy festiwal w Bydgoszczy skierowany do miłośników bluesa i folku, a nosił będzie nazwę Blues Plus Festival.

Organizatorem tego projektu jest Fundacja Inicjatyw Kulturalnych “Mandragora” oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Impreza dofinansowana ze środków Miasta Bydgoszczy.

Jednym z głównych celów nowego festiwalu jest wypełnienie luki powstałej na mapie muzycznej Bydgoszczy po zniknięciu z niej dwóch znaczących festiwali: Harmonica Bridge i Blues&Folk Festival. Blues Plus Festival będzie twórczą kontynuacją obu imprez, łącząc najcenniejsze ich elementy.

mck_bydgoszcz_logoOprócz interesujących koncertów w sali widowiskowej MCK Bydgoszcz ( ul. ul. Marcinkowskiego 12-14 ) w różnorodnym programie festiwalu uwzględniono również działania edukacyjno-popularyzatorskie organizowane w formie pokazów i warsztatów, występy uliczne i plenerowe, wystawę prac plastycznych inspirowanych muzyką bluesową, a wszystko w nowoczesnej, atrakcyjnej formie.
Kluczem do odczytania nowej formuły festiwalu jest słowo „plus” występujące w jego nazwie.

Festiwal w kolejnych edycjach będzie bowiem do tytułowego bluesa „dodawał” zjawiska, osoby lub instrumenty wokół których budowana będzie jego struktura. W tegorocznej edycji tym motywem przewodnim będzie harmonijka. Gwiazdą festiwalu będzie bowiem hiszpański wirtuoz tego instrumentu, Joan Pau Cumellas, który wystąpi w towarzyszeniem zespołu Barcelona Bluegrass Band.

Nie mniej ciekawie zapowiadają się koncerty innych zaproszonych gwiazd. Na festiwalowych scenach zaprezentują się m.in. Vecerek & Green Company (Czechy/Polska), Tortilla Flat, Free Blues Band, Szulerzy.

Do udziału w festiwalu zaproszeni zostali też harmonijkarze – laureaci konkursów towarzyszących przez lata festiwalowi Harmonica Bridge: Mieszko Służewskiski w autorskim projekcie Manfredi & Johnson, Jacek Szuła w duecie z Damianem Luberem oraz Bogdan Rypina.

PROGRAM (WSTĘP WOLNY):

19 – 21.09.2014 r. – BYDGOSZCZ / OSTROMECKO

19.09 – PIĄTEK, godz. 19:00
Sala Widowiskowa MCK, ul. Marcinkowskiego 12-14

MANFREDI and JOHNSON
-VECEREK & GREEN COMPANY (CZ/PL) – Přemysl Večerek i Green Grass

Přemysl Večerek – multiinstrumentalista z Opavy, jego utwory łączą w sobie bluesa, folk, bluegrass oraz country. Artysta na co dzień współpracuje z kilkoma czeskimi formacjami, m.in. Dżetro Blues, Dobrozdání, Sešli se. Jest także cenionym lutnikiem budującym akustyczne instrumenty.

BARCELONA BLUEGRASS BAND (ESP)

Dwaj niezwykli muzycy, jakimi są Lluís Gómez (banjo) i Joan Pau Cumellas (harmonijka), przedstawiają projekt Barcelona Bluegrass Band. Grają oni muzykę, której korzenie sięgają amerykańskich Apallachów. Jednak wzbogacają tradycyjne brzmienia elementami bluesa, country, jazzu i muzyki celtyckiej.

Pozostali członkowie zespołu to Miguel Talavera (gitara dobro) i Maribel Rivero (kontrabass). Każde z nich specjalizuje się w bluegrass, stylu wymagającym od muzyków wielkiego kunsztu. Jest to nie lada gratka dla wszystkich fanów muzyki akustycznej. Grupa nie tylko oddaje hołd twórczości amerykańskiej. Gra też własne kompozycje, nadając muzyce folk nowoczesny i osobisty charakter. Grupa ma na swoim koncie dwa albumy: ‘Barcelona Bluegrass Band‘ 2009 i ‘Old Time blues‘ 2011.
Ta formacja to nowe spojrzenie na banjo, instrument w Europie mało znany. Jako jedna z niewielu grup na świecie używa harmonijki jako instrumentu dominującego. Dzięki temu odnosiła sukcesy na wielu festiwalach zarówno w Hiszpanii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Polsce, Holandii i Francji.

Joan Pau Cumellas – harmonijka. Znany na arenie międzynarodowej z niezwykłych umiejętności w posługiwaniu się tym niewielkim instrumentem. Założyciel grupy Mr. Hurricane Band, współpracuje z Quico Pi de La Serra, Big Mama, Angela Brown, Manolo García, gra także muzykę telewizyjną i filmową. To jeden z niewielu harmonijkarzy tak wspaniale grających country i bluegrass.

Lluis Gómez – 5-strunowe banjo. To jeden z niewielu muzyków całkowicie poświęcony grze na tym niezwykłym instrumencie. Od lat podróżuje do Stanów Zjednoczonych, aby uczyć się od mistrzów banjo grających bluegrass. Zdolny kompozytor, nauczyciel, wykładowca i autor artykułów w prasie muzycznej zarówno w Hiszpanii jak i w Stanach Zjednoczonych.

Miguel Talavera – gitara akustyczna, gitara slide, głos. Wirtuoz techniki ‘finguerpickin’, granej przez najlepszych gitarzystów akustycznych. Akompaniował wielu artystom grającym bluesa, country i jazz. Pracuje dla Universal Studios. Naucza gry na gitarze i nagrywa jako muzyk studyjny z innymi zespołami.

Maribel Rivero – kontrabas. Z wykształcenia gitarzystka klasyczna od lat pracuje grając na kontrabasie. Akompaniowała wielu artystom amerykańskim w czasie tras po Hiszpanii (Tony Trischka, Bill Keith, Tom Corbett y The Hillbillie Gypsies). Gra w Big Band de Badalona Carlosa Vecino. Wykłada w wielu szkołach muzycznych na terenie całej Katalonii.

20.09 – SOBOTA, godz. 19:00
Sala Widowiskowa MCK, ul. Marcinkowskiego 12-14

DAMIAN LUBER & JACEK SZUŁA
TORTILLA
FREE BLUES BAND

21.09 – NIEDZIELA, godz. 16:00
Pałac w Ostromecku

SZULERZY

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.