Bielszy Odcień Bluesa LIVE – Blues Junkers

25 stycznia 2019 r. następny koncert z cyklu „Bielszy odcień Bluesa LIVE!” towarzyszący kultowej audycji w Trójce (Program III Polskiego Radia) prowadzonej od ponad 40 lat przez Jana Chojnackiego.

Tym razem w restauracji Aurelio (Warszawa, Świętokrzyska 14) wystąpi zespół Blues Junkers.

Rezerwacja telefoniczna lub za pośrednictwem Facebooka – bilety w cenie 30 zł. W dniu koncertu bilet wymień w barze na drinka.

Usłyszeć będzie można utwory z najnowszej płyty Blues Junkers.

Płyta będzie się nazywać „NIGHT TIME”, no bo w końcu jesteśmy jak nietoperze – aktywni nocą. Podjeżdżamy pod klub późnym wieczorem. Rozpakowujemy sprzęt. Gramy koncert. Później gadamy, śmiejemy się i imprezujemy do późna. Zawsze w NOCY. Dzień to tylko przygotowanie do kolejnej całonocnej aktywności. Tak zawsze wyglądało i będzie wyglądać życie prawdziwego zespołu bluesowego. A Blues Junkers to w końcu prawdziwy zespół bluesowy… chociaż na nowej płycie zrobiliśmy krok naprzód. Poza starym, tradycyjnym bluesem będzie na niej też rock’n’roll, jump blues, swing, soul, rockabilly (!), a nawet jazz (!!) i jeden kawałek po polsku (!!!). Płyta zostanie zmiksowana i zremasteryzowana przez Jona Atkinsona z USA w jego wytwórni Big Tone Records przy użyciu oryginalnego sprzętu z lat 50-tych (!!!!). Big Tone Records to obecnie najlepsza niezależna wytwórnia bluesowa na świecie. Nagrywają u niej tacy mistrzowie bluesa jak Kim Wilson, Darrel Nulisch, Kid Ramos, John Tucker i wielu innych. Znaleźć się w takim gronie to naprawdę wielka sprawa.

O audycji BIELSZY ODCIEŃ BLUESA:


Bielszy odcień bluesa powstał z przyjaźni i wspólnych zainteresowań. Już ponad 40 lat temu stwierdziliśmy z Wojtkiem Mannem, że kręcą nas podobne dźwięki.
W połowie lat 70. WM był już osobowością radiową, a ja jeździłem trochę po świecie zbierając płyty do bluesowej kolekcji. W 1975 roku postanowiliśmy udostępnić ten zbiór słuchaczom radia w Polsce. Niezapomniana Maria Jurkowska prowadziła w Trójce audycję „Blues wczoraj i dziś”, w której prezentowała głównie klasykę gatunku. My chcieliśmy rozwinąć myśl Muddy’ego Watersa, że blues miał dziecko, które nazwano rock and rollem. Tytuł miałem już wymyślony od pewnego czasu a Wojtek przekonał do tej idei ówczesną dyrektorkę Programu III – Ewę Ziegler. Bielszy odcień bluesa miał swoją premierę jesienią 1975 roku.
Przez blisko 6 lat obaj firmowaliśmy audycję. Zaprezentowaliśmy między innymi pełne dyskografie Johna Mayalla, Erica Claptona, The Allman Brothers Band, Fleetwood Mac. Niezwykłym, jak na schyłek lat 70., wydarzeniem była dwugodzinna rozmowa z Johnem Mayallem przeplatana jego nagraniami – John przy telefonie w Poznaniu, a my w studiu przy Myśliwieckiej. I to poszło na żywca! W początkach lat 80. Wojtek wyruszył w daleki świat i choć wkrótce wrócił, to od tamtej pory do dziś ja już samodzielnie popycham ten bluesowy wózek.
Pod firmą Bielszego odcienia bluesa (oczywiście z logo Trójki) ukazały się trzy albumy:
„Bielszy odcień bluesa” (LP – Wifon 1989), „A Whiter Shade Of Blues – Bielszy odcień bluesa” (CD/MC – Polton 1998) i „Bielszy odcień bluesa” – Jan Chojnacki 25 lat z Trójką” (CD – Universal 2002). W ramach audycji zrealizowaliśmy też kilkanaście koncertów w studiu im. Agnieszki Osieckiej, na których wystąpili nasi przyjaciele: Tadeusz Nalepa, Dżem, Irek Dudek, Cree, Kasa Chorych, Hoodoo Band, J.J. Band, Sławek Wierzcholski i Nocna zmiana bluesa a także The Blues Band, Carlos Johnson, Bill Dowey, Chris Farlowe i inni.
Jesienią 2009 roku, kiedy powróciło nowe, Bielszy odcień bluesa zajął stałą pozycję w ramówce Trójki – w każdy czwartek o 22.05.
Niech blues będzie z Wami!
Jan Chojnacki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.