Andrzej Wodziński (Easy Rider) w Okolicach Bluesa

Foto: Marek Hajdukiewicz

Andrzej Jerzyk
Już dziś 8-kwietnia (poniedziałek) godzina 23:00 zapraszamy do “Okolic Bluesa”. To dla nas wielki zaszczyt, ponieważ nasze zaproszenie do programu przyjął leader legendarnego tria “Easy Rider“, Andrzej Wodziński. Cieszymy się bardzo na tę godzinę, bo naprawdę nie często możemy usłyszeć Andrzeja w zabarwieniu akustycznym, a dziś czekają nas takie dźwięki zagrane 100% live ze studia Radia Centrum Kalisz. Myślę że będzie to niezwykle miły wieczór do granic wypełniony przednią muzą i opowieściami Andrzeja.

https://soundcloud.com/zby-mal/andrzej-wodzinski-easy-rider-okolice-bluesa-2019

EASY RIDER BAND – Krótka lekcja historii:

Easy Rider – polski zespół blues-rockowy założony w kwietniu 1980 roku we Wrocławiu. Pierwszy skład zespołu stanowili:
-Andrzej Wodziński (gitara, śpiew)
-Piotr Lewowicki (gitara)
-Krzysztof Gądnicki (gitara basowa)
-Jarosław Wodziński (perkusja)

Pierwsze występy to m.in. udział zespołu w I Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie i występy po wrocławskich klubach.
W październiku tego samego roku do zespołu dołączył skrzypek Cezary Czternastek, a w grudniu wystąpił w imprezie Nowy Rock 1981. Już w 1981 roku zespół stał się objawieniem pierwszego festiwalu Rawa Blues. Na krótko do zespołu dołączył nowy basista Zdzisław Noworol, który wystąpił w Jarocinie w 1981 roku. Na jarocińskim festiwalu grupa dostała możliwość wystąpienia w koncercie Muzyka Młodej Generacji podczas Pop Session ’81 w Sopocie. W roku 1981 nastąpiły przetasowania w zespole, zamiast Lewowickiego do zespołu dołączył Edmund Stasiak znany z późniejszych występów z Lady Pank, a na miejsce basisty wszedł Marek Błaszczyk. W takim składzie zespół zagrał w Białymstoku na Jesieni z Bluesem ’81 i wziął udział w filmie Koncert w reżyserii Andrzeja Tarkowskiego.
W roku 1982 grupa podróżowała z zespołem Cross, którego liderem był Krzysztof Cugowski, z zespołem Tadeusza Nalepy oraz z walijską grupą Budgie. W roku 1983 nastąpiła kolejna zmiana na miejscu basisty, którym został Gustaw Szepke. W tym czasie od zespołu odłączył się Cezary Czternastek.

W listopadzie 1984 do zespołu dołączył Jacek Gazda, który osiadł na stałe w zespole.
W roku 1988 zespół nagrał pierwszą swoją płytę Ridin’ Easy.
Druga płyta Travellin’ Band została nagrana w marcu 1992.

W 2006 roku firma Muzant wydała reedycję pierwszego albumu wzbogaconą materiałem z koncertu w Teatrze STU. Płyta została wydana w niskim nakładzie, ale z odświeżonym dźwiękiem (przez studio Polskich Nagrań) i bogatą książeczką. Dostępna jest głównie na aukcjach internetowych. W 2008 roku miała swoją premierę płyta koncertowa “Live in Myszków”. Krążek zawiera standardy muzyki bluesowej w wykonaniu tego legendarnego tria. Zespół ponadto wiele koncertuje, nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech, Irlandii, Litwie.

4 maja 2013 roku zespół EASY RIDER doceniony za swoją twórczość został zaproszony do Sławy, gdzie na Alei Gwiazd Bluesa odkryto Gwiazdę zespołu Easy Rider. Andrzej Wodziński, Jarosław Wodziński i Jacek Gazda (obecny skład zespołu od 1984 roku) odcisnęli swoje dłonie ku uciesze zgromadzonych fanów. Wieczorem odbył się koncert Easy Rider w Radzyniu, co było bezpośrednio powiązane z Festiwalem Las Woda & Blues 2013.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.