XXX Jesień z Bluesem

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na jubileuszową edycję festiwalu Jesień z Bluesem, która odbędzie się w dniach 19-22 listopada 2014 r.

Organizatorami pierwszej edycji festiwalu „Jesień z bluesem” w 1978 r. byli Miejski Dom Kultury w Białymstoku i Przedsiębiorstwo Budowlane Przemysłu Lekkiego. Ale przecież nie doszło by do tego, gdyby nie pomysł i wielka determinacja w jego realizacji, działającej od 3 lat w tym mieście Kasy Chorych i jej lidera Ryśka Skibińskiego.

„Jesień z bluesem” stała się drugim, po poznańskim „Folk-Blues Meetingu” festiwalem prezentującym polskich muzyków bluesowych. A że było ich wtedy niewielu, toteż obok Kasy Chorych i Irjanu (Irek Dudek i Jan Janowski), wystąpili tacy wykonawcy jak Martyna Jakubowicz czy muzycy country: Michał Łuszczyński oraz (któż go dziś pamięta?) białostocki Mr. Olek Country Band.

30_jesien_z_bluesem_plakatW następnym roku blues rozbrzmiewał na najbardziej ekskluzywnych scenach miasta: w filharmonii, teatrze i oczywiście w klubach. Na plakatach kolejnych „Jesieni”, oprócz Tadeusza Nalepy i Kasy Chorych pojawiały się nazwiska i nazwy debiutantów, a wkrótce potem naszych najlepszych muzyków: Pawła Ostafila, Elżbiety Mielczarek, Stanisława Sojki, Nocnej Zmiany Bluesa, Easy Rider, Jana „Kyksa” Skrzeka, Leszka Windera a także dziś już będących niestety historią, takich jak Kapela Łąkowa, Joy Band, Bluestemper i Browar Łomża. Po dziesiątej edycji festiwalu w 1990 r. z udziałem m.in. chicagowskiej grupy The Kinsey Report, nastąpiły dwie mniej udane, po czym organizowanie imprezy zawieszono.

Kiedy w 1996 r. Białostocki Ośrodek Kultury reaktywował „Jesień z bluesem”, już teraz nieprzerwanie następowały po sobie jej kolejne wydania. Zaczęło pojawiać się coraz więcej zagranicznych wykonawców. W latach 1998-2002 festiwalowi towarzyszył konkurs, którego laureatami byli [Kidnaper, Rider, Max Bonard Band, Sexy Mama, Formacja Fru, J.J. Band].

Można by zsumować ilość muzyków jacy dotychczas przewinęli się przez festiwalową scenę, zliczyć godziny muzyki jakiej słuchaliśmy. Nie sposób jednak w jakichkolwiek wielkościach wyrazić doznania zrodzone z tak bezpośrednich kontaktów wykonawców i odbiorców bluesa – tej od zawsze niszowej muzyki. Na pewno zachowali je w pamięci uczestnicy tych spotkań.

Marek Jakubowski

PROGRAM:
19 listopada
Klub Fama – godz. 18.00
-„Kultura popularna i blues” – premiera książki Marka Jakubowskiego, prowadzenie: Ryszard Gloger
-koncert Fingerstyle Bob & The Blues Society (PL)

20 listopada
Kino Forum – godz. 19.00 /bilety 20 zł – przedsprzedaż, 30 zł – w dniu koncertu/
-koncert Brian Fentress (USA) & Beverly Minor (USA) feat. chór Gospel Joy (PL)

21 listopada
Kino Forum – godz. 18.00 /bilety 40 zł/
Koncerty:
Kasa Chorych feat. Bartek Szopiński & Jan Gałach (PL)
The Big Nose Attack (GR)
Sugaray Rayford (USA)

Klub Fama – godz. 23.00 /bilety 10 zł/
Eric Gales Band (USA/PL)

22 listopada
Kino Forum – godz. 18.00 /bilety 40 zł/
Koncerty:
Jo Harman & Company (UK)
Schroeter & Breitfelder Trio (D)
Mighty Sam McClain (USA)

Klub Fama – godz. 23.00 /bilety 10 zł/
Kraków Street Band (PL)

Karnet na wszystkie wydarzenia (ilość ograniczona) – 90zł, obecnie dostępne TYLKO w kasie Forum.
Bilety i karnety – kasa kina Forum (ul. Legionowa 5 tel. 85 746 13 20) oraz http://bilety.bok.bialystok.pl.

30_jesien_z_bluesem_torba

Źródło: Jesień z Bluesem

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.