Taj Mahal & Keb’ Mo’ – TajMo

Dwie bluesowe legendy Taj Mahal i Keb’ Mo’ połączyli siły w studio i 5 maja ukazała się ich płyta “TajMo” wydana przez wytwórnię Concord Records.

Obaj muzycy są przyjaciółmi od lat, ale dopiero 2017 rok przyniósł ich wspólny album. Płyta połączyła dwa unikalne talenty amerykańskie przynosząc połączenie oryginalnych głosów, osobowości i gitar, tworząc dynamiczną, bezpośrednią muzykę, która mocno zakorzeniona jest w tradycji, potwierdzając, że blues można oferować zawsze i w każdym czasie.

Album zawiera następujące utwory:
1. Don’t Leave Me Here 5:01
2. She Knows How To Rock Me 2:40
3. All Around The World 3:22
4. Om Sweet Om [feat. Lizz Wright] 3:35
5. Shake Me In Your Arms 5:58
6. That’s Who I Am 4:16
7. Diving Duck Blues 4:28
8. Squeeze Box 3:16
9. Ain’t Nobody Talkin’ 4:00
10. Soul 5:59
11. Waiting On The World To Change 2:42

Album jest dostępny na Amazon.

Taj Mahal (właśc. Henry Saint Clair Fredericks, ur. 17 maja 1942 w Nowym Jorku) – amerykański muzyk bluesowy. Jego ojciec był jazzowym pianistą, kompozytorem pochodzącym z Jamajki, podczas gdy jego matka była nauczycielką, śpiewała gospel.
We wczesnych latach 60. studiował rolnictwo na University of Massachusetts Amherst, ukończył je w 1964 roku. Po studiach przeniósł się do Los Angeles i razem z Ryem Cooderem w 1964 roku założył grupę Rising Sons. Zespół podpisał kontrakt z Columbia Records i wydał singel oraz nagrał album, który nie został wydany przez Columbię do roku 1992. Taj, sfrustrowany mieszanymi uczuciami co do jego muzyki odszedł od zespołu i rozpoczął karierę solową.
Jego muzyka ma różne źródła: blues, cajun, gospel, bluegrass, hawajskie, afrykańskie i karaibskie muzyczne tradycje. Trzyma się korzeni oraz dodaje trochę własnego uczucia. Gra na wielu instrumentach muzycznych.
Otrzymał dwie nagrody Grammy w kategorii Best Contemporary Blues Album, pierwszą w roku 1997 za Señor Blues, a drugą w roku 2000 za Shoutin’ In Key.

Keb’ Mo’ (ur. 3.10.1951 w Los Angeles jako Kevin Moore) – amerykański bluesowy wokalista, gitarzysta oraz autor tekstów.
Zgodnie z jego słowami, im częściej był nazywany Keb’ Mo’, tym bardziej zagłębiał się w bluesa. Keb’ Mo’ został zainspirowany muzyką Roberta Johnsona. Pochodzi z rozwiedzionej rodziny, jego rodzice pochodzą z Teksasu i Luizjany, od dziecka wpajali w nim uznanie dla bluesa i gospel. The Blues is my history, my culture (z ang. Blues jest moją historią i kulturą), powiedział Keb’ Mo’ w jednym z wywiadów.
Ma w swoim dorobku ponad dziesięć albumów, 3 nagrdy Grammy i 8 dodatkowych nominacji do tej nagrody. Osobowości muzyczne, z którymi współpracował, to: Bonnie Raitt, Vince Gill, Amy Grant, Jackson Browne, Natalie Cole, Lyle Lovett, Melissa Manchester, Timothy B. Schmit, Marcus Miller i wiele innych. Jego utwory zostały nagrane przez takie gwiazdy jak: B.B. King, Joe Cocker, Buddy Guy, Solomon Burke, Robert Palmer i Zac Brown Band.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.