Roman “Pazur” Wojciechowski – Kurza Twarz

Roman “Pazur” Wojciechowski, którego gościliśmy w 2012 roku na Bies Czad Bluesie, wydał nową płytę pod tytułem “Kurza Twarz”, a jacy goście na płycie…

Płyta “Kurza Twarz” powstała z inicjatywy Romana PAZURA Wojciechowskiego (śpiew) oraz dzięki ogromnemu zaangażowaniu Jacka Krzaklewskiego (gitara), Stanisława Witty (instrumenty klawiszowe), Włodka Krakusa (gitara basowa) i Bartka Niebieleckiego (perkusja).
„Kurza Twarz” w pewnym sensie jest protestem przeciwko powszechnej amerykanizacji polskiego języka. Jest też opowieścią o tym, co się zdarzyło i zdarzyć jeszcze może.

Jako goście w nagraniach udział wzięli: znakomita piosenkarka o blues’owych korzeniach Karolina Cygonek i wspaniali instrumentaliści : Jan Gałach (skrzypce), Piotr Baron (saksofon), Marek “Stingu” Popów (gitara) i Jacek Berg (akordeon). W chórkach śpiewają: Renata Witta, Michał Witta, Andrzej Ryszka.
Autorką okładki jest Carmen Cichowska.
Teksty stworzyli słowa do utworów napisali znakomici tekściarze: Bogdan Olewicz, Natasza Kielak, Pazur, Jarosław Nowosad.

Płyta powstała z pomocą i dla przyjaciół PAZURA a także muzyków, dziennikarzy i fanów.

Na tą chwilę nie jest dostępna w sprzedaży, więc zapraszamy do współpracy wydawców i pasjonatów POLSKIEJ MUZYKI.

Roman Wojciechowski to artysta, którego działalność wywarła ogromny wpływ na środowisko muzyków śląskich i nie tylko. Jest on również założycielem legendarnej grupy Twarze. Członkowie tego zespołu tworzyli trzon wielu polskich grup takich jak Breakout, Czesław Niemen Group, SBB, Niebiesko-Czarni, Wiślanie. Nietuzinkowy tembr głosu, a także ogromna ekspresja to zalety, które czynią go jednym z najlepszych polskich wokalistów, mogącym bez kompleksów występować u boku czołówki światowych wykonawców, a jego nowa płyta może mieć wielkie znaczenie w promocji kultury mającej swe źródła w naszym regionie.
— Ireneusz Dudek

roman_pazur_wojciechowski_1Urodzony w Siemianowicach Śląskich, wokalista i kompozytor. Działalność na muzycznej scenie rozpoczął w 1965 r. z zespołem Meteory, na którego repertuar składały się bluesowe standardy i stylizowane na bluesa utwory z polskimi tekstami. W latach 1968-1972 występował w założonej przez siebie formacji Twarze, wykonującej chicagowskiego bluesa. Wiosną 1972 r. Roman Wojciechowski wszedł w skład grupy Wiślanie 69′ wykonywał z nią utwory “Kiedy nadejdzie czas” i “A on nas nie wie nikt”, które przez kilka miesięcy gościły na pierwszym miejscu listy przebojów Studia Rytm.
Kiedy pod koniec 1972 r. Wiślanie 69 rozpadli się, reaktywował Twarze, by następnie z początkiem 1974 r. znaleźć się w zespole Hokus. Repertuar Hokusa nawiązywał do stylistyki Twarzy i uzupełniony był o kompozycje R. Wojciechowskiego i J. Berenthala. W roku 1976 zespół wygrał “Targi Estradowe” w Łodzi pokonując między innymi “Budkę Suflera”. Po 1977r. R. Wojciechowski koncertował z Aerobusem 1978 r. przez pół roku współpracował z grupą Breakout, biorąc udział w nagraniu albumu ”Żagiel Ziemi”.
W 1979 r. został wokalistą zespołu Transport Band. Podczas “Rawy Blues ’83” zadebiutował z Grupą Bluesową WOO, z którą następnie wystąpił m.in. na kolejnych edycjach “Rawy Blues” (1984, 1985), festiwalu “Blues Top ’85” w Sopocie, Olszytńskich Nocach Bluesowych ’85, “Jesieni Bluesem 85’” w Białymstoku oraz w ramach spotkań Wokalistów Jazzowych. Lider formacji WOO, to niezrównany interpretator rhythm & bluesowych standardów, jeden z najbardziej dynamicznych naszych wokalistów – stwierdził po jednym z występów Jan Chojnacki. Od 1986 r. formacja przyjęła nazwę Pazur -Blues Band. W czasie “Rawy Blues ’89” “Pazur” znalazł się w szeregach zespołu D.D.D, z którym w 1991r wziął udział w konkursie Grand Prix Sopot 91 będąc pierwszym w historii festiwalu wykonawcą blues’owym i zarazem najwyżej ocenionym reprezentantem Polski.
W 1998 r. “Pazur” nagrywa płytę “Cień Kapelusza” a w roku 2005 “Pazur sings The Beatles”. W 2006 “Pazur” zostaje mianowany Dyrektorem Artystycznym Międzyzdrojskiego Muzycznego Non-Stop Festivalu, w tym samym roku bierze udział w monodramie “Kobieta bez Instrukcji”. W roku 2011 biorąc udział w programie ”MUST BE THE MUSIC” (Polsat) otrzymuje entuzjastyczne recenzje i dociera do półfinału. W 2013r płytą ”Wspomnienie” oddaje hołd Czesławowi Niemenowi.
Na przełomie 2015/2016r powstaje płyta ”Kurza Twarz”.

Jeden komentarz

  1. niesamowite, mam ponad 40 lat i dlaczego teraz o tym słyszę! Muza 1 klasa! przed chwilą w radio PRP1 słuchałem utworu “Budzi mnie bicie serc”. Super.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.