Polski Dzień Bluesa 2021 – Białystok

Białostocki Ośrodek Kultury i Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok zapraszają na obchody Polskiego Dnia Bluesa 18 września 2021 roku.

Program
godz. 17.30 – odsłonięcie tabliczek na Alei Bluesa
godz. 18.00 – koncerty w klubie Fama

Koncerty:

  • Styczyński Trio
  • Czarny Pies

Bilety: 30 zł (przedsprzedaż), 35 zł (w dniu koncertu) – wkrótce dostępne w kasie kina Forum, kasie Centrum im. Ludwika Zamenhofa i na stronie: https://bilety.bok.bialystok.pl/
Aleja Bluesa!

Rok 1978 był bardzo ważny dla środowiska bluesowego w Białymstoku. Był to rok pierwszych ogólnopolskich sukcesów Kasy Chorych oraz rok, w którym po raz pierwszy zorganizowano festiwal Jesień z Bluesem. Trzydziesta rocznica tych wydarzeń stała się pretekstem do ogłoszenia roku 2008 rokiem bluesa. Jednym z materialnych śladów obchodów tego święta jest pasaż łączący ulice Suraską i Legionową nazwany Aleją Bluesa. W kamienne płyty układające się jak fortepianowe klawisze wmontowano pamiątkowe tablice z nazwiskami ludzi zasłużonych dla propagowania bluesa. Pierwsza uroczystość odbyła się 3 października 2008 roku.
Stolica Podlasia jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowała się uhonorować w taki sposób ten gatunek muzyczny. Stworzenie Alei Bluesa miało przypomnieć młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków gatunku i zachęcić do poznawania ich twórczości. Blues to jednak nie tylko muzycy. To również cała grupa pasjonatów, propagatorów tego gatunku, którzy wiele lat życia poświęcili, zarażając innych miłością do bluesa. Wystarczy wspomnieć tu Marię Jurkowską, dziennikarkę radiowej Trójki, czy Witolda Frankiewicza, twórcę portalu Blues.pl i założyciela Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Aleja jest miejscem, gdzie uhonorowane zostały ich dokonania. Podsumowując: Aleja jest aleją ludzi, którzy bluesa kochali i kochają.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.