Polski Dzień Bluesa 2018 – Białystok

Białostocki Ośrodek Kultury i Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok zapraszają 16.09.2018 r. na obchody Polskiego Dnia Bluesa.

godz. 18.00 – 10 lat Alei Bluesa / odsłonięcie nowych tabliczek na Alei Bluesa
godz. 18.30 – koncert: Smooth Gentlemen / J.J. BAND i goście – Klub Fama, ul. Legionowa 5

Bilety: 25 zł (przedsprzedaż), 30 zł (w dniu koncertu) – dostępne w kasie kina Forum i na stronie: bilety.bok.bialystok.pl

10 lat Alei Bluesa!
Rok 1978 był bardzo ważny dla środowiska bluesowego w Białymstoku. Był to rok pierwszych ogólnopolskich sukcesów Kasy Chorych oraz rok, w którym po raz pierwszy zorganizowano festiwal Jesień z Bluesem. Trzydziesta rocznica tych wydarzeń stała się pretekstem do ogłoszenia roku 2008 rokiem bluesa. Jednym z materialnych śladów obchodów tego święta jest pasaż łączący ulice Suraską i Legionową, nazwany Aleją Bluesa. W kamienne płyty układające się jak fortepianowe klawisze wmontowano pamiątkowe tablice z nazwiskami ludzi zasłużonych dla propagowania bluesa. Pierwsza uroczystość odbyła się 3 października 2008 roku.

Stolica Podlasia, jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowała się uhonorować w taki sposób ten gatunek muzyczny.
Stworzenie Alei Bluesa miało przypomnieć młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków gatunku i zachęcić do poznawania ich twórczości. Blues to jednak nie tylko muzycy. To również cała grupa pasjonatów, propagatorów tego gatunku, którzy wiele lat życia poświęcili, zarażając innych miłością do bluesa. Wystarczy wspomnieć tu Marię Jurkowską, dziennikarkę radiowej Trójki, czy Witolda Frankiewicza, twórcę portalu Blues.pl i założyciela Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Aleja jest miejscem, gdzie uhonorowane zostały ich dokonania. Podsumowując: Aleja jest aleją ludzi, którzy bluesa kochali i kochają.

Smooth Gentlemen
Grupę tworzą trzej panowie, których nie trzeba bliżej przedstawiać:
Bartek Szopiński (Boogie Boys) – klawisze
Piotr Bienkiewicz (Outsider Blues) – gitara
Miłosz Szulkowski (Szulerzy) – perkusja
W lipcu tego roku, podczas Suwałki Blues Festival wygrali Polish Blues Challenge. W przyszłym roku będą reprezentowali Polskę na European Blues Challenge 2019 w Portugalii!

J.J. Band
Powstał w 2001 roku, kiedy to wokalista i gitarzysta Jacek Jaguś (od jego inicjałów pochodzi nazwa zespołu) podczas warsztatów bluesowych Blues nad Bobrem w Bolesławcu, poznał harmonijkarza Bartka Łęczyckiego i zaproponował mu udział we własnym projekcie. Rok później zespół wystąpił na kilku festiwalach bluesowych, zdobywając Grand Prix festiwalu Olsztyńskie Noce Bluesowe, Festiwalu Muzycznego im. Ryszarda Riedla w Tychach oraz Jesieni z Bluesem w Białymstoku.
To jeden z najważniejszych polskich zespołów bluesowych ostatnich kilkunastu lat. Zdobywca wielu nagród. Zagrał kilkaset koncertów na największych polskich festiwalach, takich jak: Rawa Blues, Jimiway, Bluestracje, Toruń Blues Meeting, Toruń Harmonica Bridge, Blues Nad Odrą, Sopot Blues Festival, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Festiwal im. Ryśka Riedla, Jesień z Bluesem, Galicja Blues Festival, Blues Nad Bobrem. Koncertował również za granicą, m.in. w Niemczech, Czechach, Belgii, Słowacji i na Węgrzech.

Źródło: Białostocki Ośrodek Kultury

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.