Nocna Zmiana Bluesa – Złota kolekcja (2xCD)

Dzisiaj ukazał się dwupłytowy album Sławka Wierzcholskiego i Nocnej Zmiany Bluesa wydany przez Warner Music Poland w serii “Złota kolekcja”.

Skład zespołu:
– Sławek Wierzcholski: śpiew, harmonijka ustna
– Marek Dąbrowski: gitara akustyczna
– Witold Jąkalski: slide guitar
– Piotr Dąbrowski: akustyczna gitara basowa, śpiew
– Grzegorz Minicz: perkusja

KUP:
Empik – 37,49 zł
Gandalf – 36,15 zł
Świat Książki – 38,50 zł

Niniejszy zbiór nie jest debiutem Sławka i jego zespołu w ramach „Złotej kolekcji”, albowiem kilkanaście lat temu ukazały się pod tym szyldem nagrania z płyt zrealizowanych przed rokiem 2000. Teraz do słuchaczy trafiają bluesy Wierzcholskiego napisane już w XXI wieku i to trafiają w podwójnej dawce.

Pierwsza z płyt zawiera nagrania studyjne, zaczerpnięte z albumów „Blues w filharmonii” (2009), „Matematyka serc” (2014), „30” (2012), „Harmonijkowy as” (2006), „Piątek wieczorem” (2004 – z udziałem organisty Wojciecha Karolaka) oraz „Przejściowy stan” (2001), na której Sławek odważnie połączył bluesową tradycję z elementami folku, muzyki etnicznej, rocka i piosenki autorskiej.

Druga część „Złotej kolekcji” to krążek z nagraniami koncertowymi. Pochodzą one z płyt „Back to the Roots” (zapis występu w Olsztynie, 29.11.2014 r.), „Koncert w Suwałkach” (2010 – z towarzyszeniem skrzypka Jana Błędowskiego), „Blues w sile wieku” (2005 – swego rodzaju the best w wersji live). Znajdziemy tu również piosenkę „Nie będzie mnie”, która dotąd ukazała się jedynie na Antologii Polskiego Bluesa cz. 2” (2009) – nagranie zrealizowano w 2009 roku podczas koncertu w Lapidarium Muzeum Historycznego w Warszawie. Jest też w tym zestawie kilka rarytasów dla bluesowych kolekcjonerów: wyselekcjonowane z płyt DVD piosenki „Kłopoty” (DVD „30”) i „Robota kipi” (DVD „Ćwierć wieku z bluesem”), wycinek z festiwalu Rawa Blues’ 2015 („Whisky i baby” z tekstem Bogdana Olewicza nawiązującym do „Whiskey and Wimmen” Johna Lee Hookera), „Polski blues” z koncertu w Zamościu, gdzie Nocnej Zmianie Bluesa towarzyszyła miejscowa Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego, wreszcie motoryczny „John Lee Hooker” z występu w towarzystwie supergrupy Wieko (m.in. Ryszard Sygitowicz, Mietek Jurecki, Tomasz Zeliszewski).

Odnotujmy jeszcze, że od kilkunastu lat na tej samej zmianie ze Sławkiem Wierzcholskim bluesa grają gitarzyści Marek Dąbrowski i Witek Jąkalski, basista Piotr Dąbrowski i perkusista Grzegorz Minicz. A teraz najwyższy już czas poddać się nastrojowi złotych przebojów Sławka i jego Drużyny… Wszak „blues mieszka w Polsce – to żaden cud, warunki świetne ma przecież tu…” – Mariusz Szalbierz.

Tracklista:
CD 1
1. Chce się grać
2. Mój toast
3. Co ma być
4. Będę cię miał
5. Chińskie cienie
6. Blues dla zmartwionych
7. Przestań już
8. Kule
9. Przejściowy stan
10. 19 kwietnia
11. Co to jest blues
12. Jednym ruchem
13. Piątek wieczorem
14. Kapitulacja
15. Koniec czy początek
16. Imperatyw podróży
17. Nie wiem
18. Ja i on
19. Nadzieja to ty
20. Harmonijkowy as

CD 2
1. Szósta zero dwie (live)
2. Robota kipi (live)
3. Blues mieszka w Polsce (live)
4. Papieros na śniadanie (live)
5. Meisterklasse Boogie (live)
6. Nocne rozmyślania (live)
7. Polski blues (live)
8. Wspaniałe dziewczyny (live)
9. To jesień, to jesień (live)
10. Nie będzie mnie (live)
11. Amazing Grace (live)
12. Hotelowy blues (live)
13. Kłopoty (live)
14. Chodź chodź (live)
15. Whisky i baby (live)
16. John Lee Hooker (live)
17. Późno (live)
18. Chory na bluesa (live)

Nocna_Zmiana_Bluesa_www1

Źródło: Empik

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.