Nick Cave – Pieśń torby na pawia

9 kwietnia odbyła się polska premiera najnowszej książki Nicka Cave’a “Pieśń torby na pawia” w przekładzie Tadeusza Sławka, o której „New York Times” pisał tuż po wydaniu: „Liryczna i halucynacyjna mieszanka prozy, poezji, tekstów piosenek i autobiografii”. Książkę wyda znane ze współpracy z muzykami-pisarzami Biuro Literackie (polski wydawca m.in. Lourie Anderson, Boba Dylana i Patti Smith), dla którego będzie to pięćdziesiąta publikacja w serii Proza.

Inspiracją dla The Sick Bag Song była trasa koncertowa grupy Nick Cave & The Bad Seeds po Ameryce Północnej z 2014 roku. Spisana w całości na samolotowych torebkach chorobowych (tytułowe sick bags) swoista „kronika” czy „odyseja” rozrosła się podczas tournée obejmującego 22 miasta do pełnowymiarowego poematu prozą, będącego poszukiwaniem źródła sensu, inspiracji i miłości, w którym wszystkie rozdziały-medytacje są wyznaczane przez kolejne miasta na trasie.

To książka bardzo osobista, gdyż – jak przyznał Nick Cave w rozmowie z Timem Lewisem dla brytyjskiego „Observera” – „Cenzurowanie samego siebie podczas pisania to coś, czego nie robię”. Dzieło pozwala śledzić fascynujący i niespokojny zarazem proces myślowy artysty oraz delektować się jego ironicznym humorem i poetyckim językiem. Lekturze towarzyszy jednak również smutek – wiemy, że po tej trasie życie artysty zmieniło się dramatycznie wraz z tragiczną śmiercią jego 15-letniego syna latem 2015 roku. /więcej/

Nick Cave, właśc. Nicholas Edward Cave (ur. 22 września 1957 w Warracknabeal w Australii) – australijski muzyk, poeta, pisarz, komozytor i aktor, znany przede wszystkim z występów w zespole Nick Cave and the Bad Seeds. Był także członkiem zespołów Grinderman, The Birthday Party i The Boys Next Door.
Nick Cave jest współautorem wielu ścieżek dźwiękowych do filmów m.in. takich jak: Ghosts… of the Civil Dead, Propozycja (do którego był autorem scenariusza), Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda, Droga, The Girls of Phnom Penh, The English Surgeon.

KUP: Ceneo (26-30 zł)

Źródło: Biuro Literackie

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.