MonkeyJunk w Toruniu, Krośnie, Warszawie i Gorzowie

Kanadyjskie trio MonkeyJunk odbywa trasę koncertową po naszym kraju. Wystąpią jeszcze w Toruniu, Krośnie, Warszawie i Gorzowie Wielkopolskim.

Skład zespołu:
-Steve Marriner – śpiew, harmonijka, gitara
-Tony D – gitara
-Matt Sobb – perkusja

Terminy koncertów:
09.05 – Hard Rock Pub Pamela, Toruń, Poland, 19:00
11.05 – Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Krosno, 19:00
12.05 – Beerokracja, Warszawa, 20:00
13.05 – Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wlkp., 19:30

Czy w Kanadzie też gra się bluesa? Ależ tak, i to jeszcze jakiego! W przypadku zespołu MonkeyJunk blues jest wymieszany z rock and rollem i klimatami jam-bandowymi… choć oni sami wolą swą unikalną mieszankę określać jako “swamp R&B, soul boogie i pościelowy funk”.

Trio pochodzi z Ottawy, i od lat jest gwiazdą kanadyjskiego środowiska bluesowego, które regularnie przyznaje im swoje trofea, “Maple Blues Awards” (za rok 2013 otrzymali ich aż pięć!). Cieszą się uznaniem szeroko rozumianej kanadyjskiej sceny muzycznej, o czym świadczy fakt, że mają na koncie statuetkę “Juno”, czyli kanadyjski odpowiednik nagrody Grammy. Zaś dowodem na to, że ich sława przekracza granice jest trofeum przyznane m przez Amerykanów w 2010 roku: Blues Music Award dla Debiutu Roku.

Choć znają się od lat – bo od lat przewijali się przez te same sceny i obracali w tym samym środowisku – pomysł na założenie zespołu pojawił się w 2008 roku. Od razu zdecydowali, że w składzie nie będzie basu: Nie dopuszczamy czterostrunowych instrumentów! – śmieje się Steve Marriner, który wcześniej zdobywał muzyczną wprawę m.in. w zespole Sue Foley. Szybko wybrali nazwę (zapożyczając ją z wypowiedzi Howlin’ Wolfa: I’m talkin’ about the blues; I ain’t talkin’ about monkey junk!) i nagrali debiutancką płytę, “Tiger In Your Tank”. Ale jeszcze szybciej ruszyli w trasę: w sześć miesięcy przejechali całą Kanadę, co zaowocowało zdobyciem pierwszej nominacji do Maple Blues Award jeszcze przed wydaniem płytowego debiutu! W styczniu 2010 pojechali do Memphis by w ramach konkursu International Blues Challenge zmierzyć się z zespołami z całego świata (w tym z Polski!). Zajęli trzecie miejsce. Druga płyta, “To Behold”, zdobyła in wspomnianą nagrodę Juno, a inne zaszczyty sypały się jak lawina. Najnowszy album, “All Frequencies” (Plain Records), ukazał się we wrześniu 2013 roku i zbiera same dobre recenzje. We wrześniu 2014 po raz pierwszy zagrają w naszej części Europy.

Źródło: Agencja Koncertowo-Wydawnicza Delta

MonkeyJunk_2015promo_1387

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.