Michałkowickie Bluesowanie 2023

Siemianowickie Centrum KulturyPark Tradycji zaprasza na IX Michałkowickie Bluesowanie.

25 listopada (sobota), godz. 18.00

Bilety: 50 zł / 40 zł (seniorzy) w kasach SCK i online.

Już po raz dziewiąty Siemianowice Śląskie gościć będą fanów bluesa. Tradycyjnie w listopadzie w Parku Tradycji Siemianowickiego Centrum Kultury, odbywa się Michałkowickie Bluesowanie im. Jana „Kyksa” Skrzeka. Podczas koncertu wystąpi ŚLĄSKA GRUPA BLUESOWA oraz Black Sheep.

ŚLĄSKA GRUPA BLUESOWA – jeden z głównych przedstawicieli polskiej sceny bluesowej. Zespół powstał 20 lat temu i wciąż wierny jest śląskiemu nurtowi tej muzyki. Muzyczna droga obecnej Śląskiej Grupy Bluesowej, rozpoczęła się w 1972 roku i wywodzi się z grupy Apogeum w składzie: Leszek Winder, Michał „Gier” Giercuszkiewicz, Jerzy „Kawa” Kawalec i Jan „Kyks ”Skrzek. Po śmierci Jerzego Kawalca w 2003 roku, do zespołu dołączył przyjaciel muzyków – Mirosław Rzepa i tak powstała Śląska Grupa Bluesowa, która wciąż trwa mimo kolejnych odejść – Jan Skrzek /2015/ i Michał Giercuszkiewicz /2020/. Zespół prezentuje unikalne brzmienie i sposób grania lat 70-tych i kultywuje pamięć o śląskich bluesmanach, z którymi muzycy przez wiele lat współpracowali, m.in. z: SBB, Krzak, Dżem, Cree, Bezdomne Psy, Kwadrat, Apogeum oraz wykonawcami: Józefem Skrzekiem, Tadeuszem Nalepą, Ireneuszem Dudkiem, Ryszardem Skibińskim, Ryszardem Riedelem, Zbigniewem Hołdysem, Martyną Jakubowicz i Elżbietą Mielczarek. Po śmierci lidera Śląskiej Grupy Bluesowej Jana „Kyksa” Skrzeka (29.01.2015 w Katowicach), zespół kontynuował działalność zapraszając do współpracy swoich muzycznych przyjaciół (Agnieszka Łapka w zespole od 2007 roku oraz Krzysztof Głuch, Michał Kielak, Adam Kulisz i inni.) 27 lipca 2020 po ciężkiej chorobie zmarł Michał „Gier” Giercuszkiewicz – perkusista zespołu. Ta śmierć skonsolidowała muzyków i zespół zaczął dużo koncertować.

Obecny skład zespołu Śląska Grupa Bluesowa:

Agnieszka Łapka – śpiew

​Krzysztof Głuch – fortepian

Michał Kielak – harmonijki

Mirek Rzepa – gitara basowa

Maksymilian Ziobro – perkusja

Leszek Winder – gitara.

W 2022 roku ukazała się płyta „Tu i teraz”, a muzycy zespołu zostali znacząco wyróżnieni w ankiecie Blues Top kwartalnika Twój Blues.

Jako support wystąpi śląska formacja Black Sheep. Muzycy tego młodego zespołu realizują swoją wspólna pasję. Interesują się różnymi gatunkami muzycznymi, ale najbardziej oddani są muzyce bluesowej. Mają już spore doświadczenie muzyczne w innych formacjach, np. Droga ewakuacyjna i świetnie wykorzystują to w innych projektach. Tworzą muzykę ważną dla nich samych a w tekstach odnajdziemy inspiracje wynikające z ich wzajemnych poszukiwań.

Black Sheep skład:

Karina Giza – wokal

Aleksander Giza – gitara

Mateusz Dohrmann – instrumenty perkusyjne

Marta Szampera – gitara basowa

Krzysztof Walczyk – instrumenty klawiszowe

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.