Michał Kielak w czerwcu i lipcu

Michał Kielak – czołowy polski harmonijkarz.
Instrumentem tym zainteresował się w wieku 15 lat, rok później, w 1993 doskonalił umiejętności na warsztatach bluesowych w Zakrzewie. W 1995 roku nawiązał kilkuletnią współpracę z bydgoską grupą Green Grass, czego efektem były wydawnictwa „Tańcz z nami” (2001) i „One Man Band” (2004). W 2002 roku znalazł się w szeregach inowrocławskiego zespołu Szulerzy, z którym nagrał płyty „Bez Ciebie” (2003) i „Pilnuj się!” (2005), a także uczestniczył w fonograficznym projekcie Jaromi & Szulerzy „Gra w piki daje wyniki” (2004, reedycja 2009).

W duecie z Jarosławem „Jaromim” Drażewskim (Blues Flowers) firmował album „Rozum Cielęcy” (2003). W tym okresie współpracował z wieloma wykonawcami z kręgu rodzimego bluesa: Blues Flowers (z którym na płycie „Smacznego!” zadebiutował też jako wokalista), Blues Menu, Double Six, Doktor Blues, Coolish Blues Session, K-3, Jąkpa Blues Band, Adam Kulisz i Magda Piskorczyk. W duecie z tą ostatnią wziął udział w International Blues Challenge w Memphis. Podczas pobytu w USA jego harmonijkowe umiejętności docenił sam Bob Margolin, wieloletni gitarzysta zespołu Muddy’ego Watersa, zapraszając do wspólnego jamowania.

W 2003 roku wraz z gitarzystą Jarosławem Tioskowem i muzykami grupy Szulerzy złożył muzyczny hołd swemu harmonijkowemu mentorowi Ryszardowi „Skibie” Skibińskiemu, soliście grupy Kasy Chorych, nagrywając w 20. rocznicę jego śmierci płytę „Michał Cielak Kielak – Tribute to Ryszard Skiba Skibiński”. Dobrze przyjęty album przypieczętował akces do zespołu Kasa Chorych, którego, po latach okazjonalnej współpracy, stał się pełnoprawnym członkiem i był nim do końca działalności zespołu (grudzień 2016). Obecnie poza macierzystą grupą regularnie występuje w różnych konfiguracjach, m.in z: Sebastianem Riedlem, Romkiem Puchowskim, Leszkiem Winderem, Janem Gałachem, Adamem Kuliszem, Jakubem Andrzejewskim. Oraz gościnnie m.in z grupami Cree i Krzak, Czarny Pies i Śląska Grupa Bluesowa.

Od 2016 roku jest członkiem bydgoskiego zespołu Pokój Numer 3.

Wielokrotny zwycięzca plebiscytu „Blues Top” pisma Twój Blues, w kategorii „Harmonijka ustna”.

Michał Kielak – koncerty:

25.06 – Gdynia „Letnia Scena Blues Club Gdynia” z Jakub Andrzejewskim
26.06 – Gdynia „Letnia Scena Blues Club Gdynia” z Jakubem Andrzejewskim
27.06 – Gdynia „Letnia Scena Blues Club” z Jakubem Andrzejewskim
01.07 – Olsztyn „Rynek” z Pokój Numer 3
03.07 – Świętochłowice „KWK Polska” ze Śląska Grupa Bluesowa
04.07 – Małe Pułkowo „Zlot u Wikinga” z Pokój Numer 3
09.07 – Suwałki „Rozmarino” z Jarosław Tioskow
15.07 – Wojkowice „MaQ Records” z Czarny Pies (koncert online)
24.07 – Tychy „Riedel Music Club” – Dzień, w którym pękło niebo
25.07 – Chodzież „50th Cho-Jazz Festival” Chodzieski Dom Kultury
26.07 – Chodzież „50th Cho-Jazz Festival”

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.