Kultura popularna i blues – Marek Jakubowski

Kolejna książka Marka Jakubowskiego “Kultura popularna i blues” miała swoją premierę na tegorocznym festiwalu Jesień z Bluesem w Białymstoku. Przedstawia spojrzenie na bluesa w kulturoznawczej i filozoficznej perspektywie.


Kultura popularna kształtuje naszą wrażliwość, steruje naszym myśleniem i wyobraźnią; przekazuje i utrwala mity oraz stereotypy. Czy blues to dziś autentyczny wytwór artysty, przeciwieństwo muzyki pop – przemysłowego produktu dla mas? Czy został zawłaszczony przez popkulturę i kultywowany jest zgodnie z jej funkcjami? Czy odbiorca bluesa zatraca się w głębokim przeżyciu czy jedynie w powierzchownej rozrywce?
To tylko kilka z pytań pojawiających się w książce “Kultura popularna i blues”. Jej autor podejmuje próbę ukazania przyczyn i procesów, jakie ukształtowały postać i rolę bluesa, w sposób dostępny współczesnemu odbiorcy.

Książkę można kupić w kasie kina Forum – Białystok ul. Legionowa 5, tel. 85 746 13 20 (cena 33 zł) lub przesyłką pocztową (w cenie 38,90 zł, w tym koszty przesyłki – list polecony). Wpłata na konto: 37 1240 5211 1111 0010 3558 4150 z dopiskiem „Kultura popularna i blues” i dokładnym adresem odbiorcy.
/Elżbieta Puczyńska – Białostocki Ośrodek Kultury/

Marek_JakubowskiMarek Jakubowski – urodził się w 1953 roku w Gnieźnie. Absolwent UAM w Poznaniu, mgr filozofii (specjalizacja kulturoznawstwo i teoria poznania). Publicysta i popularyzator bluesa. Publikował między innymi w „Jazz Forum”, „Jazzi Magazine”, „Twoim bluesie” i „The Warsaw Voice”. Autor „Małego leksykonu bluesa” (1993), pierwszej w Polsce książki poświęconej bluesowi. Był współautorem „Encyklopedii bluesa w Polsce”, która była pierwszą na świecie encyklopedią bluesową z płytą kompaktową, nagrodzoną przez Program III Polskiego Radia w kategorii „bluesowe wydarzenie roku”. Autor „Encyklopedii muzyki popularnej. Blues” (2008), która jest najobszerniejszą publikacją na temat tego gatunku muzyki. Zawiera 672 strony i ponad 1500 biogramów i haseł. Redaktor polskiej edycji „Encyklopedii Bluesa” wydawnictwa Guiness (1996).
Kolejna książka – „Szkice z kultury i estetyki bluesa”, to pierwsza w Polsce publikacja ukazująca kulturę bluesa, jego historię i przemiany, zarysowaną w perspektywie kulturoznawczej. Zawarte w niej eseje dyskutują nad najistotniejszymi zagadnieniami tej muzyki funkcjonującej również w naszym kraju i naturą jej fenomenu w świecie współczesnej popkultury.
Współpracował między innymi z Radiem Bis (audycja autorska „Złota seria bluesa”) i TVP 2 (ekspert teleturnieju „Wielka gra”). Członek Rady Artystycznej Festiwalu „Rawa Blues” w Katowicach, rzecznik prasowy Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Współorganizator i prowadzący festiwale bluesowe: „Rawa Blues” w Katowicach, „Jesień z bluesem” w Białymstoku i „Polish Boogie” w Człuchowie.

Marek_Jakubowski_ksiazki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.