European Blues Challenge 2023

European Blues Challenge (EBC) to europejski konkurs bluesowy wymyślony przez pasjonatów bluesa zrzeszonych w European Blues Union, aby promować muzykę bluesową na kontynencie europejskim oraz wzmacniać europejską scenę bluesową. W 2023 po raz pierwszy zawita do Polski, i po raz pierwszy odbędzie się na wolnym powietrzu! Koncerty konkursowe 2 i 3 czerwca odbędą się na terenach zielonych chorzowskiego kompleksu Sztygarka, zaś koncert otwarcia odbędzie się 1 czerwca w MDK Batory.

W EBC co roku uczestniczą wykonawcy z ponad 20 krajów z całego kontynentu. Spotykają się by współzawodniczyć o atrakcyjne nagrody będące angażami na prestiżowe europejskie festiwale (m.in. Santa Maria Blues Festival [Azory / Portugalia], BB Blues Festival [Portugalia], Lucerne Blues Festival [Szwajcaria], Blues in Hell [Norwegia]), ale również po to, by wystąpić przed publicznością złożoną z przybyszy z całej Europy a nawet świata, która co roku zjeżdża się do innego europejskiego miasta na to unikalne wydarzenie. Chorzowska edycja konkursu będzie już jedenastą.

CHORZÓW, to miasto, niegdyś znane z przemysłu ciężkiego (mieszcząc na swym terenie dziś już niedziałające dwie huty, cztery kopalnie węgla kamiennego oraz inne zakłady przemysłowe), w wyniku 30-letniej transformacji dziś słynie z wydarzeń kulturalnych.
Od wielu lat Chorzów jest znany polskim (i nie tylko!) blues fanom jako „Miasto bluesa”. Nie bez powodu! To właśnie tu 20 lat temu narodziła się (i do dziś działa) jedyna polska publikacja poświęcona muzyce bluesowej, Kwartalnik Twój Blues. To tu odbywają się coroczne festiwale: „Bluestracje” (kwiecień), „Front Porch Blues czyli Lauba Pełno Bluesa” (lipiec), „Blues Alive” (listopad). Na przestrzeni lat Chorzów gościł wiele światowej sławy wykonawców, jak Shemekia Copeland, Kenny Wayne Shepherd, Joe Bonamassa, Beth Hart, ale również U2, Metallica, czy the Rolling Stones.
Ale chorzowskie atrakcje wykraczają poza ramy koncertowe. Będąc w mieście warto odwiedzić zarówno miejsca związane z muzyką – jak muzeum bluesa „Gruba Bluesa”, jak i mieszczący się tuż obok szyb (obecnie służący jako platforma widokowa) dawnej kopalni „Prezydent” (obydwie atrakcje znajdują się na terenie dawnej kopalni „Prezydent” / obecnie kompleks „Sztygarka”); poszukujący kontaktu z naturą mogą odwiedzić „Park Śląski” (Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie), gdzie znajdą nie tylko Śląskie Zoo, ale również park rozrywki „Legenda” (kiedyś „Wesołe Miasteczko”), Planetarium, Muzeum Hutnictwa i inne atrakcje.

BILETY
Info: https://www.ebc2023.info
Bilety: https://biletyna.pl/koncert/European-Blues-Challenge/Chorzow
The EBC Before Party
Czwartek, 1 czerwca 2023
start: 19.00
Miejsce: MDK Batory, Miasto Chorzów, ul. Batorego 6
W oczekiwaniu na konkurs European Blues Challenge, w czwartek, 1 czerwca 2023, zapraszamy do MDK Batory w Chorzowie na przedkonkursowy „bifor”. Koncert będzie celebracją 20-lecia zespołu Boogie Boys — jednego z czołowych polskich zespołów bluesowych, polskiego reprezentanta na EBC 2011.
BILETY: 60,00 PLN

PROGRAM:
1 czerwca /czwartek/
Start: 19:00
1) Boogie Boys – 20-lecie zespołu

2 czerwca /piątek/
Start: 17:00
1) Belgium: Özgür Hazar’s Blues Syndicate
2) Sweden: FROM
3) Hungary: Écska & Huba
4) Portugal: The Smokestackers
5) Austria: Jörg Danielsen
6) Switzerland: Freddie & The Cannonballs
7) France: Miss Bee & The Bullfrogs
8) Italy: The Crowsroads
9) Romania: The Southern Cockroaches
10) Poland: Blues Fighters
11) Spain: Noa & The Hell Drinkers

3 czerwca /sobota/
Start: 16:00
1) Germany:Bad Temper Joe & His Band
2) Norway: Soft City
3) Netherlands: Little Hat
4) Czech Republic: Petra Börnerová Trio
5) Denmark: Sahra Da Silva
6) United Kingdom: The Cinelli Brothers
7) Croatia: Bok Blues
8) Ireland: The Mary Stokes Band
9) Finland: Hi-Five Quintet
10) Luxembourg: Pugsley Buzzard & Tommy Boy
11) Ukraine: Alexander Dolgov (nie uczestniczących w EBC, ale zaproszonych przez EBU)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.