Doyle Bramhall II na Bluesonaliach 2012

Największą gwiazdą festiwalu Bluesonalia w tym roku, który organizowany jest przez Stowarzyszenie inArt w Górniczym Domu Kultury “Oskard” w Koninie, będzie wokalista i gitarzysta Doyle Bramhall II.

Doyle Bramhall II wychowywał się w domu przesiąkniętym bluesowo – rock and roll’owymi rytmami, jakie są charakterystyczne dla miejsca, w którym się urodził –  miasta Austin w stanie Texas.  Jego ojciec, Doyle Bramhall Senior był perkusistą legendarnej grupy bluesowej  “Lightning Hopkins” oraz grywał z tamtejszymi muzykami, Jimmie i Stevie Ray Vaughan.

Doyle w wieku 16 lat grał jako drugi gitarzysta w zespole Jimmie’go Vaughana pod nazwą „The Fabulous Thunderbirds”. Wkrótce potem, wraz z Charlie Sextonem  założył zespół rockowy “Angels Arc”, którego skład tworzyli m.in. byli członkowie grupy “Double Troble”. Zespół szybko znalazł  uznanie w oczach krytyków i osiągnął sukces komercyjny.

W roku 1999, po wydaniu w wytwórni RCA  debiutanckiego albumu “Jellycream”,  Doyle otrzymał telefony od takich artystów jak: Roger Waters i Eric Clapton, w rezultacie czego Roger Waters przyłączył się do letniej trasy koncertowej, natomiast Clapton, wraz z  wielkim BB King’iem, wybrał dwa utwory Doyle’a – “Marry You” i “I Wanna Be”, które wspólnie z BB King’iem wydał na płycie zatytułowanej “Riding With The King.”

Po nagraniu płyty “Riding …”, Doyle, jego żona – Susannah Melvoin oraz Clapton, skomponowali i nagrali utwór “Superman Inside”, który Clapton zamieścił w albumie “Reptile”.  Brzmienie gitary Doyle’a jest w “Reptile” mocno zaakcentowane.

Najnowszą propozycją Doyla Bramhall’a  jest album  “Welcome”, stanowiący najczystszą próbkę zdolności Doyla.
Album  zawiera 12 utworów i został nagrany w składzie: Doyle Bramhall  – wokal, gitara;  Benmont  Tench – klawisze , Jim Scott, J.J. Johnson – perkusja, Chris Bruce – bas ,  Susannah Melvoin – wokal, Craig Ross – druga gitara.
“Welcome” ukazuje różnorodność talentów Bramhall’a:  od kompozytorskich, poprzez  wokalne,  do  prawdziwej wirtuozji gry na gitarze. Eksplozji tych talentów można doświadczyć słuchając utworów: “Girl Green Light” i “Soul Shaker” czy też  “Life”, “So You Want It To Rain” and “Send Some Love.”, w których da się odczuć mocne przywiązanie  Doyle’a do bluesa.

Doyle i jego zespół w tym roku przygotowują się do otwarcia światowego tournée Erica Claptona.

Tłumaczenie: Adam Roger Burek

Źródła: www.doylebramhall2nd.com

Doyle Bramhall II – Green Light Girl – Crossroads Guitar Festival 2010

Doyle Bramhall II – Rosie – Crossroads Guitar Festival 2010

Doyle Bramhall II – Meet Me In The Bottom – Live in Austin, Texas

Jeden komentarz

  1. Jeden z najleprzych, jakiego usłyszałem w swoim życiu. Myślę, że młodzi ludzie dostali szanse usłyszenia na żywo, jak powinno grać się bluesa na gitarze. To jest tylko moje osobiste zdanie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.