Doyle Bramhall II na Bluesonaliach 2012

Największą gwiazdą festiwalu Bluesonalia w tym roku, który organizowany jest przez Stowarzyszenie inArt w Górniczym Domu Kultury „Oskard” w Koninie, będzie wokalista i gitarzysta Doyle Bramhall II.

Doyle Bramhall II wychowywał się w domu przesiąkniętym bluesowo – rock and roll’owymi rytmami, jakie są charakterystyczne dla miejsca, w którym się urodził –  miasta Austin w stanie Texas.  Jego ojciec, Doyle Bramhall Senior był perkusistą legendarnej grupy bluesowej  „Lightning Hopkins” oraz grywał z tamtejszymi muzykami, Jimmie i Stevie Ray Vaughan.

Doyle w wieku 16 lat grał jako drugi gitarzysta w zespole Jimmie’go Vaughana pod nazwą „The Fabulous Thunderbirds”. Wkrótce potem, wraz z Charlie Sextonem  założył zespół rockowy „Angels Arc”, którego skład tworzyli m.in. byli członkowie grupy „Double Troble”. Zespół szybko znalazł  uznanie w oczach krytyków i osiągnął sukces komercyjny.

W roku 1999, po wydaniu w wytwórni RCA  debiutanckiego albumu „Jellycream”,  Doyle otrzymał telefony od takich artystów jak: Roger Waters i Eric Clapton, w rezultacie czego Roger Waters przyłączył się do letniej trasy koncertowej, natomiast Clapton, wraz z  wielkim BB King’iem, wybrał dwa utwory Doyle’a – „Marry You” i „I Wanna Be”, które wspólnie z BB King’iem wydał na płycie zatytułowanej „Riding With The King.”

Po nagraniu płyty „Riding …”, Doyle, jego żona – Susannah Melvoin oraz Clapton, skomponowali i nagrali utwór „Superman Inside”, który Clapton zamieścił w albumie „Reptile”.  Brzmienie gitary Doyle’a jest w „Reptile” mocno zaakcentowane.

Najnowszą propozycją Doyla Bramhall’a  jest album  „Welcome”, stanowiący najczystszą próbkę zdolności Doyla.
Album  zawiera 12 utworów i został nagrany w składzie: Doyle Bramhall  – wokal, gitara;  Benmont  Tench – klawisze , Jim Scott, J.J. Johnson – perkusja, Chris Bruce – bas ,  Susannah Melvoin – wokal, Craig Ross – druga gitara.
„Welcome” ukazuje różnorodność talentów Bramhall’a:  od kompozytorskich, poprzez  wokalne,  do  prawdziwej wirtuozji gry na gitarze. Eksplozji tych talentów można doświadczyć słuchając utworów: „Girl Green Light” i „Soul Shaker” czy też  „Life”, „So You Want It To Rain” and „Send Some Love.”, w których da się odczuć mocne przywiązanie  Doyle’a do bluesa.

Doyle i jego zespół w tym roku przygotowują się do otwarcia światowego tournée Erica Claptona.

Tłumaczenie: Adam Roger Burek

Źródła: www.doylebramhall2nd.com

Doyle Bramhall II – Green Light Girl – Crossroads Guitar Festival 2010

Doyle Bramhall II – Rosie – Crossroads Guitar Festival 2010

Doyle Bramhall II – Meet Me In The Bottom – Live in Austin, Texas

Jeden komentarz

  1. Jeden z najleprzych, jakiego usłyszałem w swoim życiu. Myślę, że młodzi ludzie dostali szanse usłyszenia na żywo, jak powinno grać się bluesa na gitarze. To jest tylko moje osobiste zdanie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.