Bobbie Mercy Oliver i Leo Whiskey

28 kwietnia w Bełchatowie, w klubie Gościniec rozpoczyna się europejska trasa koncertowa pod tytułem TEXAN DIAMOND duetu Bobbie “Mercy” Oliver i Leo Whiskey

Leo Whiskey – najstarszy żyjący wykonawca wiejskiego bluesa z Polski Środkowej, główna postać undergroundowej komedii “Nasz człowiek w Chicago”.
Bobbie “Mercy” Oliver – weteran teksańskiego bluesa.

LeoWhiskeybyGabi1 maja Leo Whiskey i Bobbie “Mercy” Oliver zagrają we Wschowej, a później przebywać będą w Ośrodku Wypoczynkowym Wratislavia w Radzyniu koło Sławy, gdzie wystąpią podczas festiwalu LAS, WODA & BLUES, organizowanego przez stowarzyszenie LW&B pod kierownictwem Jacka Łapińskiego.
3 maja panowie zagoszczą w klubie Centrala (Zduńska Wola, ul.Zielona 2). Bilety: 20 zł w przedsprzedaży, 25 zł w dniu koncertu.

Bobbie “Mercy” Oliver – skromny bluesman z Texasu, urodził się w październiku 1939 roku w Atlancie, w stanie Texas, w wielodzietnej rodzinie (dwanaściorga dzieci). Jego matka Mary śpiewała w lokalnym kościelnym chórze, ojciec Claude pracował jako zbieracz bawełny i pracownik rolny, grał również na gitarze w stylu starych bluesmanów z południa Stanów. Zainteresował się tym instrumentem dopiero kiedy usłyszał nieznanego dostawcę towarów, który wykonywał na gitarze utwór wcześniej już mu znany i opowiedział chłopcu o Jimmie Reedzie, który grał jednocześnie na gitarze i harmonijce ustnej. Ta opowieść zrobiła na Bobbim na tyle silne wrażenie, ze zdecydował nauczyć się tej sztuki grania na dwóch instrumentach naraz.
Wkrótce zainspirował go również nowy mistrz harmonijki – Little Walter Jacobs.Bobbie_Mercy_Oliver_myspace

Pierwsza gitarę Bobbie pozyskał namawiając siostrę aby zamówiła instrument w firmie Sears & Roebuck, płacąc z rachunku ojca, który kiedy wszystko wyszło na jaw, o mało nie odesłał instrumentu z powrotem, ponieważ rodzina nie mogła pozwolić sobie na taki wydatek. Bobbie z czasem sam spłacił instrument pracując na farmie. Po skończeniu szkoły średniej wyruszył za chlebem do Chicago, gdzie jak słyszał od członków rodziny, którzy już tam mieszkali, życie miało być o wiele łatwiejsze. Okazało się jednak, że aby przeżyć i utrzymać rodzinę trzeba było pracować na trzech etatach naraz. Wtedy założył swój pierwszy blues band – Oliver’s Trio złożony z jego siostry Mary na gitarze basowej i jego pierwszej żony Cleo na perkusji. Bobbie śpiewał i grał na gitarze. Zainspirowany wtedy przez Slima Harpo był pierwszym, który popularyzował jego utwór Scratch My Back i do dzisiaj pozostał w jego repertuarze, na który obok własnych kompozycji składa się muzyka bardziej znanych wykonawców bluesa, jak Jimmy Reed, Muddy Waters, Elmore James, Junior Parker, Junior Wells, Chuck Berry.

Obecnie występuje głownie lokalnie w Texasie, Arkansas i Memphis. Nagrał własnym sumptem 3 autorskie płyty w przydomowym studio – Reviving The Blues, Mississippi Mud, i Simply Bobbie.
Jest członkiem The Blues Foundation w Memphis, The Paris Blues Society w Texasie, Barcelona Blues Society w Hiszpanii.

Bobbie stawia na wspaniały show na scenie. Jego celem jest podróżować i grać bluesa na całym świecie.
Bobbie zagra w Polsce kilka koncertów, na każdym będzie towarzyszył mu Leo Whiskey.

Źródło: www.leowhiskey.com

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.