Bluesowa SOWA ma 25 lat

4 lipca 2019 roku (20:00–23:00, bilety 45 zł) w Amfiteatrze im. Czesława Niemena w Olsztynie odbędzie się bluesowe wydarzenie z okazji 25 lecia muzycznej sceny na międzymurzu olsztyńskiego zamku Bluesowa SOWA. Amfiteatr znajduje się tuż przy zamku, w miejscu jego dawnej fosy i jest kulturalnym sercem olsztyńskiego Starego Miasta.

Wystąpią:

THE ROAD DOGS (BY)
W swoim pierwszym wcieleniu grupa powstała w 2007 roku w Mińsku i była prawie całkowicie skierowana do blues-rock z lat siedemdziesiątych. Styl muzyczny został rozszerzony do współczesnego bluesa i na dziś jest stop tradycji głównego bluesa, funku, soulu i госпела. “The Road Dogs” mają za sobą 10-letnie doświadczenie występów w klubach, na wielkich scenach, w różnych lokalnych i europejskich międzynarodowych bluesowuch festiwalach na Białorusi -“Mińsk Blues Festival”, Polsce (“Suwałki Blues Festiwal”, “Blues Express Festiwal”), Czech – “Blues Aperitiv”, Gruzji.

BOOGIE BOYS (PL)
Od początku istnienia datowanego na rok 2002 odwiedzili niemal wszystkie kraje europejskie plus kilka na innych kontynentach. W swoim dorobku mają trzy studyjne albumy, a ich koncerty cieszą się wyjątkową popularnością wszędzie tam gdzie się pojawią. Koncertowali u boku wielu gwiazd (jako support lub back-up band):, Shakin’ Stevens, Ray Manzarek (The Doors), Eric Burdon (The Annimals), Chris Barber, Phill Guy, Studebaker John, James Harman, Rod Piazza, Big Bill Morgenfield, The Mofo Party Band, Mike Sanchez, Ana Popovic itd… W lutym 2009 Boogie Boys jako jedyny zespół spoza USA został finalistą największego bluesowego konkursu na świecie “International Blues Challenge – Memphis, USA”. Po tym sukcesie przyszły kolejne: W lipcu 2009 ukazał się ich album “HEY YOU!”, potem trasa koncertowa w Kanadzie, w tym koncerty na największych festiwalach: “Montreal Jazz Festiwal”, “Mont- Tremblant Blues Festival” oraz “Quebec City Music Festival”. W roku 2010 zagrali trasę koncertową w Californii – USA, a w ankiecie “Blues Top” zostali wybrani ‚Zespołem Bluesowym Roku 2009″. Album “Hey You!” został także finalistą “Best self produced album – International Blues Challenge 2010”. Lider zespołu Bartek Szopiński jak również pozostali członkowie grupy zostali wielokrotnie nagrodzeni tytułami “Pianista Roku”, “Instrumentalista Roku” wg. czytelników magazyu “Twój Blues”. W roku 2011 reprezentowali Polskę na 1st European Blues Challenge w Berline gdzie znaleźli się w gronie laureatów “TOP 3”. Zagrali także na największym skandynawskim festiwalu, słynnym “Nottoden Blues Festival”. W roku 2012 zostali po raz kolejny uhonorowani tytułem “Zespół Roku” w ankiecie “BLUES TOP 2011”. Ich najnowszy album “Made in Cali” został w całości wyprodukowany w USA z udziałem fantastycznych gości (m.in. gitarzysta Ron Thompson współpracujący z takimi gwiazdami jak: John Lee Hooker, Etta James, Tina Turner). Producentem muzycznym albumu jest John Clifton, uznany harmonijkarz, kompozytor i wokalista. W roku 2013 album został uznany za “Płytę Roku” w ankiecie “BLUES TOP 2012”.
Członkowie zespołu:
-Bartek Szopinski – piano, organs, lead vocal
-Michał Cholewinski – piano
-Janusz Brzezinski – upright bass
-Miłosz Szulkowski – drums

BETTE SMITH (USA)
Rolling Stone Magazine: “Bette Smith sprawia, że muzyka soul wraca do mody!” No Depression: “Połączenie dynamiki Koko Taylor z energią Janis Joplin.” Choć pochodzi z nowojorskiego Brooklynu, gdzie jako dziecko przesiąknęła muzyką soul, jednocześnie śpiewała gospel w chórze kościelnym, a debiutanckie LP “Jetlagger” nagrała w Mississippi, czyli tam, gdzie są korzenie muzyki, którą wykonuje, bo – jak mówi, te korzenie “wezwały ją do siebie”. Płytę wyprodukował legendarny muzyk Południa Jimbo Mathus, a obok utworów napisanych przez niego specjalnie dla Smith, na albumie znajdują się kompozycje m.in. The Staple Singers, czy Isaaka Hayesa. Swoją muzykę Bette dedykuje zmarłemu bratu Juniorowi, który w młodości chronił ją przed gangami na nowojorskich ulicach. Swoistym “chrztem” muzycznym było dla Smith zaproszenie do współpracy, które tuż przed śmiercią wystosował Ray Charles, zaś recenzenci porównują Smith do Lauren Hill i Erykah Badu, jak i do Big Mamy Thornton oraz Bessie Smith.
Członkowie zespołu:
-Bette Smith
-Curtis J. Brewer
-Stuart Kemp
-Max Yassky
-Michael Sarian
-Brian Krock

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.