Biała Blues Festival 2014

VII Międzynarodowy Biała Blues Festival odbędzie się w Białej Podlaskiej 11 maja 2014 r. (godz.17.00) w auli AWF (ul. Akademicka 2).

VII edycja Biała Blues Festival zapowiada się równie interesująco co poprzednie. Ostatnia była zdominowana przez panie m.in. Juwanę Jankins/USA/ i Magdę Piskorczyk, w tej natomiast prym będą wiedli panowie. Każdy z wykonawców, to inna bajka. Najbardziej utytułowanym wykonawcą będzie amerykański czarnoskóry gitarzysta i wokalista Alvon Johnson z Kalifornii, który już kilkakrotnie Biala_Blues_Festival_2014_plakatodwiedził nasz kraj, a także nieznany jeszcze polskiej publiczności zespół Gravelroad, również ze Stanów Zjednoczonych, którego koncert na Biała Blues będzie częścią europejskiej trasy koncertowej. Do polskich akcentów będzie należał koncert wybitnego śląskiego gitarzysty Grzegorza Kapołki, którego od lat możemy podziwiać grającego m.in. z zespołami Irka Dudka, czy Golec uOrkietra, ale przede wszystkim w swoim Trio.

Bilety w cenie 40 zł są już dostępne w przedsprzedaży: Klub „Verona cafe” ul. Janowska 4/8 tel.83344-20-20, Sklep Muzyczny „Music Audio”ul.Janowska 11 tel.83342-57-47

Organizator: Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe
Dyrektor festiwalu: Jarosław Michaluk
Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Biała Podlaska Andrzej Czapski
Sponsor Główny: Rapid

Alvon Johnson Blues Band (USA, PL)
/Alvon Johnson – gitara, Jacek Prokopowicz – organy Hammonda, Łukasz Gorczyca – gitara basowa, Adam Grzelak – perkusja/

Alvon Johnson to pochodzący z Kalifornii czarnoskóry gitarzysta, kompozytor, showman.
Twórczość Alvona Johnsona od początku inspirowana jest muzyką gitarową takich sław jak: Montgomery, Andre Segovia, Charlie Christian i oczywiście Jimi Hendrix. Na śpiew Johnsona bez wątpienia duży wpływ mieli tacy artyści jak: Joe Williams, Johnny Hartman, Nat King Cole czy Frank Sinatra.
Alvon Johnson był wybrany Gitarzystą Roku 2005, prestiżowego czasopisma˜”Guitar Player” jest też byłym wokalistą grupy “The Coasters” uhonorowanej w muzeum Rock and Roll Hall of Fame, jego płyta “The Blues Grew” była nominowana do nagrody Outstanding Blues Album 2004 i uznana za jedną z dziesięciu najlepszych płyt w Japonii w 2005 roku. Jego ostatnia płyta “Guitars and Cars” została oceniona jako jedna z dziesięciu najlepszych płyt w 2008 roku przez magazyn muzyczny “Real Blues “.
Alvon w swojej dotychczasowej karierze występował z wieloma znanymi i cenionymi muzykami m.in.: The Drifters, The Shirelles, Bobby Day w sławnym utworze “Rocking Robin”, Otis Day and the Knights oraz Jimmie Rodgers na płycie Country and Western. Wzorował się na wielu ikonach bluesa: John Lee Hooker, Pee Wee Crayton, Little Joe Blue, Harmonica Fats, Sonny Green, Frankie Lee, Guitar Shorty, Lowell Folsom oraz Buddy Ace.
Współpracował też ze sławnymi komediantami, wśród których warto wyróżnić takie nazwiska jak: Renaldo Rey, Robin Harris, Skillet i Leroy, Lawanda Paige z The Redd Foxx show. Dzięki pewnie też temu Alvon ma niezwykłe poczucie humoru, którym tryska często podczas koncertów. Artysta występował na wielu scenach amerykańskich m.in.Las Vegas, Atlantic City, Lake Tahoe, a także międzynarodowych:w Kanadzie, Australii, Malezji, Rosji, Chinach, Francji, Włoszech, Japonii, Nowej Zelandii.

GravelRoad (USA)
Stefan Zillioux – gitara
Marty Reinsel – perkusja
Kirby Newman – bas

Czy to grunge? Punk? Brzmi jakby bluesowo… trudno to dokładnie określić – i to właśnie jest piękno GravelRoad!
Pochodzące z kolebki stylu grunge – miasta Seattle w amerykańskim stanie Waszyngton -trio, inspiracje czerpie głównie z nurtu pochodzącego z zupełnie innego regionu Stanów Zjednoczonych, na jego cześć nazwanego Mississippi Hill Country Bluesem. Muzycy wielokrotnie odbywali pielgrzymki na Południe by tam jamować z członkami legendarnych bluesowych rodzin Kimbrough i Burnside. Tak bardzo wpasowali się w ten krajobraz, że do stałej współpracy zaprosił ich znakomity przedstawiciel tego nurtu, T-Model Ford, z którym koncertowali w Stanach i Europie wspólnie przejeżdżając około 60 tysięcy mil (!) i nagrywając dwie płyty, “The Ladies Man” i “Taledragger” (odpowiednio, 2010 i 2011). Swój własny pierwszy album, zatytułowany po prostu “GravelRoad”, wydali w roku 2004. Cztery lata później ukazał się “Shot the Devil”, potem było “Psychedelta”, natomiast w lipcu 2013 roku światło dzienne ujrzała najnowsza płyta zespołu, “The Bloody Scalp of Burt Merlin”. W maju 2014 roku po raz pierwszy zawitają do Polski, w ramach miedzynarodowej trasy.

Grzegorz Kapołka Trio
/Grzegorz Kapołka – gitara, Darek Ziółek – gitara basowa, Irek Głyk – perkusja/

Grzegorz Kapołka – to na polskiej scenie uznana firma. Dał się poznać jako wybitny instrumentalista, który czaruje na albumach solowych, ale i świetnie radzi sobie jako muzyk sesyjny.

Grzegorz Kapołka jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.
W rankingu „Gitarowy Top” (2002) został uznany za najlepszego gitarzystę bluesowego w Polsce, natomiast płyta „Blue Blues II” zajęła 1 miejsce w kategorii „Najlepsza płyta gitarowa Blues”. „Blue Blues” została uznana przez prestiżowe czasopismo “Muzyk” za “najlepszą polską płytę bluesową jaka kiedykolwiek się ukazała”, a ostatnia płyta Tria otrzymała nominację do nagrody “Fryderyk” w kategorii -“Najlepszy album roku – Blues”.
Grzegorz ma na swoim koncie 4 płyty autorskie, 2 koncertowe oraz ponad 50 krążków, na których udzielał się jako muzyk sesyjny.
Współpracuje na stałe z Irkiem Dudkiem od 1985, a od 1999 z zespołem Golec uOrkiestra. W latach 1986-1991 grał w formacji Young Power. Współpracował także z Grażyną Łobaszewską, Krystyną Prońko, Ewą Urygą, Jorgosem Skoliasem, Krzysztofem Ścierańskim, Anthymosem Apostolisem, Jerzym Piotrowskim i z wieloma innymi. Nagrał krążek Mr DJ ze światowej sławy muzykami: Frankiem Gambale i Robertem Eubanksem.
Basista Dariusz Ziółek to z pewnością jeden z najlepszych polskich basistów, nie mający sobie równych pod względem oryginalności. Czasopismo “Gitara i Bas” przyznało mu nagrodę za wybitne osiągnięcia basowe w roku 2002. Jego płyta “4 strings” została okrzyknięta rewelacją, a nagrana została solo – bez nakładek. Współpracował ze Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko, Irkiem Dudkiem, Leszkiem Możdżerem oraz wieloma gwiazdami polskiej sceny jazzowej i bluesowej.
Perkusista Ireneusz Głyk to jedna z najciekawszych postaci polskiego jazzu i bluesa. Absolwent Wydziału Jazzu katowickiej Akademii w klasie perkusji i wibrafonu. Grał w duecie z Benkiem Maselim, współpracował z Tomaszem Stańko, Stanisławem Sojką, Irkiem Dudkiem, Jorgosem Skoliasem, SBB.

Źródło: Biała Blues Festival

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.