Audycja Zdzisława Pająka w Okolicach Bluesa

24.10 2016 r. Andrzej Jerzyk w swojej audycji autorskiej “Okolice Bluesa” (Radio Centrum Kalisz – 106.4) przygotował pewną niespodziankę.

Andrzej Jerzyk o tym wieczorze:
Ten wieczór będzie zupełnie inny od wszystkich poprzednich, ponieważ w moim programie słuchać będziemy archiwalnej audycji autorstwa redaktora Zdzisława Pająka. Będzie to archiwalna audycja wyemitowana, aż 16 lat temu w radiu PIK. To przepiękna opowieść zabarwiona znamienitą muzyką, a że redaktor Zdzisław Pająk, to niedościgniony mistrz dziennikarstwa muzycznego, całość chłonie się po prostu jak powietrze.
Głównym bohaterem wieczoru będzie Alexis Korner, a zatem dowiemy się, jak rodził się biały blues w Królestwie Zjednoczonym Wielkiej Brytani. Ale przewijać się będą także takie nazwiska, jak między innymi, Robert Plant, Eric Clapton, Brian Jones, Dick Heckstall-Smith, Pete Townshend, Eric Burdon, Mick Jagger, Paul Jones i wielu, wielu innych.
Posłuchajcie proszę Kornera w duecie z cudną trąbką, na której zagrał sam Victor Brox. To fenomenalne dżwięki, dla mnie absolutnie kosmiczne.
Ja znam tę audycję na pamięć i pomyślałem sobie, że to obowiązkowa lektura dla każdego fana bluesa, a poza tym, przynajmniej choćby raz na 5 lat powinna być przypominana w każdej szanującej się stacji radiowej.

Miłego słuchania:

Alexis Korner (ur. 19 kwietnia 1928, zm. 1 stycznia 1984) – wokalista, kompozytor tworzący muzykę z gatunku bluesa. Nazywany był „ojcem” brytyjskiego bluesa.
Debiutował w grupach dixielandowych w latach 40. XX w. Współpracował z Big Billem Broonzym, Muddym Watersem oraz z zespołem skifflowym Kena Colyera. Założyciel pierwszej grupy bluesowej wykorzystującej instrumenty elektryczne (Blues Incorporated). Popularyzował bluesa w cyklicznych programach radiowych i telewizyjnych. Nigdy nie był supergwiazdą i nie pisano jego nazwiska na murach, lecz jego głos znają miliony, a jego udział w historii brytyjskiego rocka jest nie do przecenienia. Był inspiracją między innymi dla The Yardbirds, Led Zeppelin i The Rolling Stones. Tych ostatnich właśnie on pierwszy odkrył i kilkakrotnie zaprosił na występy do Crawdaddy Club, gdzie sam występował.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.