Arek Zawiliński – Blues dziewięciu

Najbardziej bieszczadzka z płyt na tej stronie i wtopiony na zawsze w bieszczadzkie klimaty, twórca i pomysłodawca tego projektu Arek Zawiliński.
Zespół Na Drodze nagrywający płytę, to stali bywalcy Bieszczad, jak i Bies Czad Bluesa: Roman Ziobro, Grzegorz Zawiliński i gościnnie Przemek Chołody i Jasiu Gałach.

Zacytujemy Rafała Dominika, autora słów, który tak przedstawia płytę:
„BLUES DZIEWIĘCIU. Cóż to jest ? Dobre pytanie, które zadaję sobie sam. Nie jest to muzyka i tekst do westernu „Zdarzyło się o świcie za Siekierezadą„. Nie są to teksty o sławnych bandziorach z Arizony i Teksasu. Krótko mówiąc, to skromny hołd złożony martwej „Dziewiątce” wykaligrafowanej na stołkach barowych w „Siekierze”. Rzadko opuszczali Bieszczady, więc po ich śmierci postanowiliśmy z Arkiem wysłać ich na wczasy do Stanów Zjednoczonych Ameryki, przydzielając określone role pasujące do ich charakterów…”

Fragment obszernego artykułu zamieszczonego na portalu Bluesonline.pl:
Dziewięć historii z życia i dziewięć fikcyjnych opowieści o ludziach, którzy żyli i odeszli. Czyli, o każdym. Akustyczna muzyka jakby z westernu Sama Peckinpaha, ale bardzo swojska, bieszczadzka i zainfekowana bluesową nostalgią. Arek Zawiliński & Na drodze stworzyli muzykę do słów, które o bieszczadzkich duchach stworzył Rafał Dominik. /więcej na Bluesonline.pl/

Fragment recenzji na portalu Folkowa:
Warstwa instrumentalna również jest bardzo ciekawa. Być może czasem nie zaszkodziłoby rozbudowanie instrumentarium, ale z drugiej strony bardzo podoba mi się unoszący się nad albumem duch bitników. jest tu miejsce dla Boba Dylana, Woody Guthriego, Nicka Cave’a, a nawet czarnych muzyków z Delty.
To jedno z najciekawszych odkryć tego roku. /więcej na stronie Folkowa.art.pl/

Zespół: Arkadiusz Zawiliński (głos, gitara akustyczna, gitara rezofoniczna, gitara elektryczna, banjo, harmonijka), Roman Ziobro (kontrabas, gitara basowa), Grzegorz Zawiliński (perkusja, tara).

Gościnnie zagrali: Przemek Chołody (harmonijka ustna, drumla), Janek Gałach (skrzypce).

Muzyka: Arkadiusz Zawiliński; Teksty: Rafał Dominik.

Płytę wydała wytwórnia Dalmafon 2010.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.