Rysiek Riedel – Wehikuł Czasu /koncerty 2024/

W trzydziestą rocznicę śmierci Ryszarda Riedla, jego syn Sebastian Riedel wyrusza w ogólnopolską specjalną akustyczną trasę koncertową pamięci legendarnego Artysty. Seria tych wyjątkowych koncertów nosi tytuł: „Wehikuł Czasu” i przenosi słuchaczy w świat niezapomnianych utworów śpiewanych przed laty przez Ryszarda Riedla.
Produkcja wydarzenia: RiedelART.

Bilety: EVENTIM ; EBILET

KONCERTY:
23.02.2024, Pt 19:30, KATOWICE, Katowice Miasto Ogrodów (brak biletów)
04.03.2024, Pn 19:30, WARSZAWA, Teatr Muzyczny Roma
05.03.2024, Wt 19:00, LUBLIN, Centrum Spotkania Kultur
12.03.2024, Wt 19:30, POZNAŃ, Aula ARTIS
25.03.2024, Pn 19:30, WROCŁAW, Sala Koncertowa Radia Wrocław
09.04.2024, Wt 19:30, SZCZECIN, Filharmonia im. M. Karłowicza
16.04.2024, Wt 19:00, RZESZÓW, Filharmonia Podkarpacka im. A Malawskiego

Skład zespołu Sebastiana Riedla:
Sebastian Riedel: śpiew, gitary
Bartek Miarka: gitary
Piotr Świętonioski: instrumenty klawiszowe
Andrzej Stagraczyński: gitara basowa
Max Ziobro: perkusja
Dariusz Rybka: saksofon
Michał Kielak: harmonijka

O trasie Wehikuł Czasu
W 1994 roku, na kilka miesięcy przed śmiercią, Ryszard Riedel wraz z zespołem „Dżem” bierze udział w akustycznej sesji nagraniowej. Rejestruje swój głos do kilkunastu kompozycji, swoistego „The best of”, który jeszcze tego samego roku ukazał się na albumach: „Akustycznie” i „Akustycznie – suplement”. Ryszard Riedel nie doczekał wydania tych płyt, nie zdążył też wystąpić na żadnym z koncertów, który by te świetne albumy promował.

Po trzech dekadach to zadanie wykona Sebastian Riedel – z szacunkiem i głębokim ukłonem dla legendy swojego Ojca i artystycznego dorobku zespołu Dżem.

W czasie koncertu zostanie odegrany w całości album „Akustycznie” oraz wybrane kompozycje z drugiego krążka. W programie znajduje się więc cały szereg kultowych już utworów: „Whisky”, „Czerwony jak cegła”, „List do M.”, „Sen o Victorii”, „Naiwne pytania”, „Autsajder”, ale i wiele spośród tych rzadziej wykonywanych na żywo: „Cała w trawie”, „Słodka”, „Niewinni”, „Paw” czy „Detox”.

Nie zabraknie piosenek dedykowanych swojemu Ojcu: „Kiedy znowu”, czy „Głos ma dobro, nie zło”. Całość została zaaranżowana na instrumenty akustyczne – ich wyjątkowe brzmienie sprzyja zadumie i wspomnieniom, a także buduje wyjątkową atmosferę wspólnego spotkania z postacią niezapomnianego Ryszarda Riedla.

Koncerty „Wehikuł Czasu” są swoistym hołdem dla muzycznego dziedzictwa zespołu „Dżem” i niezapomnianych lat, gdy na jego froncie stał legendarny „Rysiek”. Dwugodzinnym koncertom towarzyszy wystawa autentycznych pamiątek związanych z Ryszardem Riedlem – rękopisów, strojów, zdjęć, nagród, osobistych przedmiotów, a także przedstawienie dorobku artystycznego Artysty, w tym nieprezentowanych do tej pory multimediów.

Ryszard Riedel
Jest jedną z największych legend rodzimej muzyki rockowej i bluesowej. Wieloletni charyzmatyczny frontman kultowego zespołu „Dżem”. Doskonały wokalista, indywidualność, świetny tekściarz i ogromna osobowość sceniczna. Na kanwie opowieści o jego życiu powstał film fabularny „Skazany na bluesa” z Tomaszem Kotem w roli głównej, a także spektakl (o tej samej nazwie) wystawiamy z powodzeniem od wielu sezonów na scenie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego. Ryszardowi Riedlowi poświęcono też dokument filmowy „Sie macie ludzie” oraz książki „Rysiek” i „Rysiek Riedel we wspomnieniach”. Wciąż pamiętany, wciąż niezastąpiony na polskiej scenie muzycznej.

Sebastian Riedel
Jest uznanym wokalistą i gitarzystą. Zdobywcą tytułu bluesowego wokalisty roku (w ankiecie czytelników branżowego pisma „Twój Blues”). Od wielu lat stoi na czele zespołu Cree, ale nagrywał i występował również z „Dżemem”, „Perfectem” i „SBB”. Stawał na jednej scenie z Martyną Jakubowicz, Wojciechem Waglewskim, Dariuszem Kozakiewiczem, Józefem Skrzekiem, Markiem Raduli, a także z legendarnym bluesmanem Taj Mahalem czy Doylem Bramhallem II (Eric Clapton, Sheryl Crow, Arc Angels). Wydał siedem albumów z CREE i trzy albumy solowe, które zyskały znakomite recenzje i uznanie wśród fanów. Riedel junior występował na festiwalach w Opolu, Sopocie, katowickiej Rawie Blues, Olsztyńskich Nocach Bluesowych i w Jarocinie. Napisał słowo wstępne (intymne wspomnienie Ojca) do książki „Rysiek Riedel we wspomnieniach”

Produkcja wydarzenia: RiedelART

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.