“Delta update duo” jest projektem opartym na archetypicznych bluesowych pieśniach. Zrodził się w głowie Romka Puchowskiego podczas wyprawy w Deltę Mississippi przed dwoma laty.
Podróż szlakami takich artystów, jak Kid Bailey, Charley Patton czy Willie Brown była źródłem nowego spojrzenia na ich muzykę oraz interpretacji jej.
Do realizacji wariantu “duo” Puchowski zaprosił Keitha Dunna, wokalistę, harmonijkarza z Bostonu, potomka twórców gatunku. Wcześniejsze działania z Dunnem okazały się idealną podwaliną dla tego typu kolaboracji. Udział amerykańskiego muzyka nadał projektowi szczególnego wymiaru. Program koncertu oparty jest na wybitnych utworach stojących u podstaw bluesa, choć mniej znanych szerszej publiczności. Stanowi on kolaż bluesowych korzeni oraz tego, co nazywany „Słowiańską duszą”. Interpretacje klasyki z Delty stanowią bazę dla improwizowanych “wycieczek”, przeplatane są autorskimi kompozycjami Puchowskiego, jak “The Rainbow” czy “Big Bad Brother”, oraz Dunna, m.in. utworami z jego kultowej już płyty “Alone With The Blues”. W muzyce słychać też jazzowe inklinacje Dunna, a także fascynacje rodzimą folkową melodyką Puchowskiego. Tytułowy “update” symbolizuje aktualizację wizji bluesa Puchowskiego, w której z jednej strony sięga do początków gatunku, z drugiej odważnie wplata swoje współczesne fascynacje.
KONCERTY:
28.10 – Warszawa (Ochota Blues Festival)
16.11 – Stargard Gd.
17.11 – Tczew
18.11 – Gniewkowo
Romek Puchowski – śpiewa, gra na gitarze DOBRO; nieokiełznany improwizator, miłośnik bluesa, songwriter znad Wisły. Znany z błyskotliwych, energetycznych solowych wykonów, twórca formacji Von Zeit. Profesor warsztatów gitarowych. Harmonijnie łączy w swojej twórczości tradycję i nowoczesność. Intensywnie koncertuje w Polsce, w Europie, grał m.in. w Królestwie Maroko, a także w New Daisy Theater na słynnej Beale Street w Memphis (USA). Szerszej publiczności dał się poznać w prestiżowym projekcie koncertowym „Mistrzowie gitary”, prezentującym najwybitniejszych polskich gitarzystów. Ma na koncie współpracę m.in. z Martyną Jakubowicz, Tymonem Tymańskim, Adamam Wendtem, Michaelem Maassem, Nickiem Katzmanem oraz legendą harmonijki ustnej, Sugarem Blue, znanym ze współpracy m.in. z zespołem Rolling Stones. Nagrywał dla wytwórni Tymona Tymańskiego “Biodro Records”. Album jego formacji Von Zeit „Ocieramy się” został uznany za jedną z najlepszych płyt rockowych roku 2008. Jego solowe płyty “SIMPLY” (2006) oraz „FREE” (2013) zebrały świetne recenzje. Piosenka „Jurata” trafiła na Listę Przebojów Programu Trzeciego. Utwór „Big Bad Brother” znalazł się w półfinale światowego konkursu International Songwriting Competition w USA, w jury którego zasiada m.in. Tom Waits. W styczniu 2015 roku odbył podróż przez Deltę Mississippi, podczas której zbierał inspiracje i komponował. Owocem tego przedsięwzięcia jest autorski materiał, który znajdzie się na najnowszej płycie.
Keith Dunn – wokalista i mistrz harmonijki rodem z Bostonu, autor kultowej płyty „Alone with The Blues”. Brzmienie jego harmonijki zachwyca melomanów na całym świecie. Jako dziewięciolatek Dunn trafił na występ T-Bone’a Walkera – pierwszy koncert w życiu Dunna. W wieku lat dwunastu zakupił pierwszą harmonijkę ustną. Grywał na przyjęciach oraz z ulicznymi muzykami. Dorastał, słuchając takich artystów jak Curtis Mayfield oraz Smokey Robinson, później pojawili się na horyzoncie Archie Sheep i John Coltrane. Wpływy tych ostatnich słychać do dziś w jego frazowaniu. Zainspirowany koncertem Junior Wells – Buddy Guy Band założył swój pierwszy zespół – Blue Lightning. W trakcie swojej kariery współpracował z takimi tuzami, jak James CoJames Cotton, Hubert Sumlin, Roy Eldridge, Big Walter Horton, Lurrie Bell, Jimmy Rogers and Big Mama Thornton. Pracuje rónież jako producent, prowadzi warsztaty mistrzowskie gry na harmonijce ustnej. Współpracuje gościnnie m.in. z Big Jack Johnsonem. Jako songwriter otrzymał szereg nagród za płytę “Alone Wit The Blues” (za pieśni “Strange Things Are Happening” and “Need To Make A Dollar”). Otrzymał również nagrodę Talking Blues Award za wykonanie “na żywo” pieśni na wspomnianej płycie.
Dunna i Puchowskiego łączy kilkunastoletnia współpraca. W latach 90-tych XX wieku intensynie działało “ekscentryczne” trio Keith Dunn & The Bloozz, którego składu obok dwóch muzyków dopełniał wybitny polski saksofonista Aadam Wendt. Dali się poznać publiczności m.in. w Polsce, Belgii, Holandii.