Mike Greene & Tomek Dziano

Amerykańsko-polski (mieszkający we Francji) duet Mike Greene i Tomek Dziano zagra koncerty w Polsce w ramach trasy Poland Tour.

Mike Greene urodził się w nowojorskiej dzielnicy Brooklyn. Dorastał słuchając bluesa, gospel i rhythm’n’bluesa. Na początku lat 70. opuścił Stany Zjednoczone, aby uniknąć służby wojskowej. Odbycie jej było wtedy równoznaczne z wysłaniem na wojnę w Wietnamie. Wyemigrował do Europy, gdzie dość szybko założył grupę Dirty Grits, a po jej rozwiązaniu formację Bulldog Gravy. W 2005 roku zespół Bulldog Gravy koncertował w Polsce, m.in. na festiwalach Toruń Blues Meeting i Jesień z Bluesem. Mike Greene świetnie gra na gitarze, mandolinie, banjo i akordeonie. Jest autorem, kompozytorem i wokalistą. Jego mocny, ciepły głos sprawia, że jest entuzjastycznie przyjmowany przez najbardziej wymagającą publiczność. W Polsce współpracuje często z czołowym gitarzystą bluesowym Leszkiem Cichońskim i harmonijkarzem Łukaszem „Wiśnią” Wiśniewskim. Teraz dzieli scenę z Polakiem Tomkiem Dziano, z którym spotkali się na scenie akompaniując wnuczkowi Roberta Johnsona z okazji setnej rocznicy jego urodzin.

Tomek Dziano pochodzi z Łodzi (obecnie na stałe mieszkający we francuskim Lyonie), gitarzysta, wokalista, autor i kompozytor. Miłośnik bluesa i soul. Pierwszą jego znaną formacją był duet akustyczny Sapieja-Dziano, który zmienił się w “Street Blues”. Uczestniczyli we wszystkich chyba festiwalach bluesowych drugiej polowy lat 80-tych, dwukrotny laureat Rawy Blues. W 1988 zespół wyjechał do Berlina Zachodniego, gdzie często grywał w znanym berlińskim klubie “Blues Café” i wielu innych znaczących klubach oraz oczywiście na ulicach! Po zburzeniu berlińskiego muru grupa wyjechała do Holandii, a następnie w 1990 roku do Francji, gdzie została na stałe zmieniając skład i brzmienie zespołu. Pod tą nazwą działali do 2000 roku (wydając płyty Driving Licence-1996 i Prodigal son-2000). W tym też czasie Tomek rozpoczął karierę solową miedzy innymi jako: “Tomek Dziano Trio”, “Tribute to John Lee Hooker” itp. W 2012 roku wraz z Mike Greene, Stephane Ranaldi i Alain Michel stworzyli grupę Immigrants, z którą odwiedzili festiwale w: Belgii, Niemczech, Francji, Włoszech i Szwajcarii.

Terminy koncertów – Mike Greene /gitara, śpiew/ i Tomek Dziano /gitara, śpiew/:
08.06 – Blues Club, Gdynia
09.06 – Centralna Artystyczna, Koszalin
10.06 – Bogart, Gomunice
11.06 – open
12.06 – HRP Pamela, Toruń
13-15.06 – open
16.06 – Muzyczna Owczarnia, Jaworki
17.06 – CB Art, Skarżysko Kamienna
18.06 – open
19.06 – Beerokracja, Warszawa

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.