Magda Piskorczyk – 10-lecie pracy solowej!

W piątek 23 listopada Magda Piskorczyk (BCB 2008, 2009, 2010) wystąpi w Białymstoku na 28 edycji festiwalu Jesień z Bluesem. To dla niej wyjątkowe miejsce, bo tam, dokładnie 10 lat wcześniej (23.11.2002!), rozpoczęła swoją solową karierę.

Tak wspomina ten czas i współpracę z ówczesną grupą w rozmowie z Mariuszem Szalbierzem w magazynie Twój Blues (nr 47):

“…przez rok graliśmy na różnych bluesowych, ważnych imprezach, festiwalach. Zbliżała się kolejna “Jesień”, ale kolegom z zespołu nie bardzo chciało się wziąć za przygotowanie nowego materiału, ja z kolei uważałam, że jest bez sensu jechać z tym samym programem, z którym rok wcześniej wygrało się festiwal. Efekt był taki, że chłopaki nie wsiedli do pociągu, zakładając, że sama przecież nie wystąpię. Ale nie byłam sama. Do Białegostoku pojechał ze mną Marek Kapłon (gitarzysta SM), na szczęście w drodze zadziałał jeszcze Witek Frankiewicz, wraz ze Sławkiem Wierzcholskim, który zaproponował: “Magda, nie przejmuj się, pytałem chłopaków z NZB i sekcja z Tobą zagra”. Dzięki temu miałam całkiem niezły start solowy [śmiech]. Miałam wielką przyjemność zagrać z Piotrem Dąbrowskim i Grześkiem Miniczem. Właśnie wówczas miał miejsce mój debiut gitarowy i wtedy też zaczęła się moja droga solowa.”

W ciągu minionych 10 lat Magda wydała pięć płyt (nie licząc debiutu – demo), w tym jedną z laureatem Blues Award z Memphis – Billy Gibsonem, a drugą z cenionym muzykiem szwedzkim Slidin’ Slimem. Jej głos usłyszeć można na kilkunastu kompilacjach wydanych w Polsce, Francji, na Węgrzech i w Singapurze. Dwukrotnie wzięła udział w konkursie International Blues Challenge w USA i dwukrotnie znalazła się w jego półfinale. Wystąpiła na wielu festiwalach europejskich, a we wrześniu tego roku przetarła swój muzyczny szlak w Azji, odbywając kilkudniowe tourne na Tajwanie. Pięciokrotnie została wybrana Wokalistką Roku przez czytelników kwartalnika Twój Blues. Otrzymała rekordową liczbę trzech nominacji do nagrody Fryderyk w kategorii Blues. Ale nie tylko bluesem Magda  obdarza… wszak prezentuje i miesza na swój wyjątkowy sposób różne gatunki o “czarnych” korzeniach (także soul, jazz, gospel, funk) i chętnie sięga do tradycji afrykańskiej, tworząc swoisty “afro groove”. A przy tym zaraża uśmiechem lub głęboką refleksją i emanuje ze sceny wyjątkową pasją oraz radością muzykowania.

Najbliższe koncerty Magdy Piskorczyk
w Hołdzie Mahalii Jackson:

23.11 – Białystok, XXVIII Jesień z Bluesem, Forum

14.12 – Warszawa, Ośrodek Kultury Ochoty, sala przy Radomskiej.

Najpierw wystąpią warsztatowicze “Magda Piskorczyk Masterclass 2”.

Fotogaleria z Tajwanu i innych tras koncertowych:

We wrześniu Magda gościła przez 3 tygodnie na Tajwanie.
Barwnie o tej podróży opowiada na swym profilu fejsbukowym.
Można zobaczyć tam też wiele fotografii i pamiątek z koncertów tegorocznych oraz starszych: www.magdapiskorczyk.com/galeria

Kolejne składanki w Polsce i zagranicą plus…

20 listopada ukazała się 4-płytowa kolekcja “The Best Blues…Ever!”. Ostatni krążek prezentuje nagrania z Polski, wśród nich jest “Darkness on the Delta” w Magdy interpretacji. Składanka powstała przy udziale i wsparciu Jana Chojnackiego, a ukazała się nakładem EMI Music Polska.
Magdę można też usłyszeć w dwóch utworach na płycie “Amela. Blues o rozwianych włosach na wietrze” Antoniego Krupy, wydanej przez Radio Kraków z okazji jego 35-lecia pracy w radiu.
Tymczasem ukazała się już ósma składanka w Singapurze i Malezji, na której śpiewa polska wokalistka. Ta najnowsza zatytułowana jest: “When Blues Meets Jazz” i zawiera utwór “I’ve Got The Blues And I Can’t Be Satysfied”.

Wydane pod koniec 2011 roku płyty “Afro Groove” i “Mahalia” zebrały wiele pozytywnych recenzji, właśnie się pojawiła kolejna – w języku chorwackim: www.soundguardian.com/content/view/24735/53/

Więcej informacji: www.magdapiskorczyk.com

Foto:  Ireneusz Graff – Magda Piskorczyk w Filharmonii Opolskiej, 2012,

Źródło: Magda Piskorczyk Management

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.