Bluestracje 2018

W dniach 21-29.04.2018 roku odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Bluestracje (Chorzów, Miejski Dom Kultury Batory, ul. Stefana Batorego 6) w czasie, którego zobaczymy i usłyszymy również laureatów ankiety Blues Top 2017 kwartalnika Twój Blues.

Bluestracje powstały bez większych przygotowań, niemal spontanicznie. W Miejskim Domu Kultury „Batory” w Chorzowie spotkała się grupa przyjaciół, muzyków amatorów, których łączyła sympatia do bluesa.
20 lutego 1998 roku na deskach Miejskiego Domu Kultury Batory wystąpiło pięć zespołów. Była  Afera z Katowic, Plaster z Kępna, Be Good z Chorzowa, rybnicki kwartet Old Grandfathers oraz Dzika Sherry ze Szczecina.
Od tego momentu, wiosną każdego roku, miłośnicy bluesa spotykają się, by posłuchać muzyki w najlepszym wydaniu.

PROGRAM 2018:

21.04 Kamienica – Kawiarnia & Galeria: Petra Börnerová Trio
godz. 19.0025.04 Sztygarka: godz. 19.00 „Spotkanie z ciekawym człowiekiem” – Jan Chojnacki opowiada o książce „Blues z kapustą”
ok. godz. 20.00 Ornery Broad (Natalia Kwiatkowska / Eliza Sicińska / Paula Wolski)26.04 MDK Batory: Ladies Sing The Blues – koncert transmitowany na żywo przez Program 3 Polskiego Radia w audycji Bielszy Odcień Bluesa – Around The Blues, Cheap Tobacco, Hot Tamales Trio, Blues Junkers
godz. 19.0027.04
MDK Batory: godz. 18.00 otwarcie wystawy fotograficznej “The Rolling Stones – Warszawa 1967”,
godz. 19.00 Lenka Lo Hrůzová – oficiální stránky & Calling Heart, Ruf’s Blues Caravan: Vanja Sky, Bernard Allison FanPage, Mike Zito
28.04
Chorzowskie Centrum Kultury: godz. 17.00 wenisaż wystawy fotograficznej „Gala Blues Top – 15 lat”
godz. 18.00 koncert laureatów ankiety czytelników Kwartalnika Twój Blues Gala Blues Top 2017:
Zespół: Jan Galach Band
Odkrycie: Pola Chobot & Adam Baran
Wokalistka: Natala Abłamowicz
Wokalista: Łukasz Wiśniewski
Gitarzysta: Tomek Kruk
Harmonijkarz: Bartosz Łęczycki
Pianista: Bartłomiej Szopiński
Instrumentalista: Jan Galach
Płyta: Hard Times Trio
Szuflada 15: godz. 22.30 Gala Blues Top After Party i 18. urodziny Kwartalnika Twój Blues, koncert Companions
29.04
Sztygarka: godz. 12.00 Blues Brunch GIFT & THE MOONBEAMS
SCK Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich: godz. 18.00 GIFT & THE MOONBEAMS

RUF’s BLUES CARAVAN 2018
“Bluesowa Karawana” – to bluesowa rewia co roku produkowana przez jedną z największych wytwórni bluesowych świata, i największą w Europie, Ruf Records. W tegorocznej edycji zobaczymy wspaniałą trójkę muzyków:
Bernard Allison, Mike Zito, Vania SkyBernard Allison
Wspominając swoje muzyczne początki, Bernard opowiada, że pierwszy kontakt z gitarą miał około dziesiątego roku życia. Urodził się w Chicago w roku 1965, jako dziewiąte dziecko w rodzinie. Jako mały brzdąc, kręcił się za kulisami sal, w których występował ojciec i wchłaniał atmosferę muzycznego życia, która stała się jego naturalnym środowiskiem.
Usłyszawszy, jak dobrze syn sobie radzi z instrumentem, Luther zaproponował mu wspólne nagranie dwóch utworów na płycie „Live in Peoria”. Również ojciec kupił Bernardowi pierwszą prawdziwą gitarę (a był to Fender Stratocaster), ale wyraził przy tym życzenie, że ma on najpierw skończyć szkołę, bo uważał, że w tym pokoleniu sam talent oraz edukacja w klubach i trasach koncertowych już nie wystarczą. O zdolnościach syna był jednak przekonany i zaprosił go do występu na The Chicago Blues Festival w roku 1983. Dalszym prestiżowym sukcesem była propozycja Koko Taylor, do zespołu której jako prowadzący gitarzysta Bernard dołączył tydzień po wyjściu ze szkoły. Zaznajomienie z tradycją, odziedziczony po ojcu soulowy głos i talent muzyczny, a także niesłychana energia szybko dały o sobie znać. Te cechy, jak i rozwinięty później, właściwy jego własnemu pokoleniu podziw dla klasyków gatunku młodszej generacji, jak Jimi Hendrix, Johnny Winter i Stevie Ray Vaughan, pozwoliły Bernardowi na wkroczenie na ścieżkę własnej kariery z impetem i w dobrym stylu. Jest świadom, jak wielką wartością jest całe bogactwo muzyczne, jakie zaabsorbował, zanim nie wykrystalizował się jego własny styl i to wspomina, jako przekaz ojca – muzyka, doradcy i mentora.

Mike Zito
Pochodzący z St. Louis muzyk bardzo wcześnie zdecydował, że jego przeznaczeniem jest gitara elektryczna. Już jako mały chłopiec zaczął słuchać różnych rodzajów muzyki od Van Halena przez B.B. Kinga, Claptona, Joe Passa, Roberta Johnsona “po Chucka Berry’ego, co w efekcie w późniejszych latach złożyło się na jego bogatą wiedzę muzyczną, pozwalając mu także zbudować swój własny styl, którego zaczątki zaczęły powstawać w czasie występów na lokalnych scenach, kiedy Mike miał 19 lat. W roku 1996 wyszło jego debiutanckie nagranie, płyta „Blue Room”. Na drugiej, „America’s Most Wanted”, wydanej w roku 1999, zamieścił już swoje pierwsze kompozycje. Dużo grał, albo w okolicy St. Louis, albo już w trasach w całym kraju, a wyczerpujące życie muzyka wciągnęło go w ciemny krąg alkoholu i narkotyków. Mike miał szczęście, bo wsparcia udzielali mu starsi koledzy, którzy, jak na przykład Walter Trout, pragnęli mu uświadomić na własnym przykładzie, że to droga nad skraj przepaści, a dodatkowo zbawienny wpływ miało na niego poznanie kobiety, która do dziś jest jego żoną. To pozwoliło mu się skupić z nową siłą na karierze muzycznej.
W tekstach, jak i w życiu Mike daje wyraz wielu niepokojom, ale z drugiej strony chce też, żeby jego sztuka była niewymuszoną zabawą i pociechą dla tych, którzy chcą się zrelaksować po zmaganiach ze światem.

Vania Sky
Jest to 23-letnia wokalistka i gitarzystka bluesowa z Buzet w Chorwacji. Jako artystów, którzy wpłynęli na jej osobowość muzyczną wymienia Alberta Kinga, Rory Gallaghera i Steviego Ray’a Vaughana. Zaczynała grając po klubach Chorwacji i sąsiednich krajów na Bałkanach, pracując fizycznie, żeby się utrzymać. Przełom nastąpił, kiedy zdobyła kontrakt ze sławną firmą Ruf Records, dołączając do listy nazwisk tak znanych, jak Luther Allison, Jeff Healey, Walter Trout, Devon Allman, Samantha Fish, Joanne Shaw Taylor.
Jej debiutancki album wyszedł w styczniu 2018, po czym Vania przyłączy się do tegorocznej karawany, aby promować swoją muzykę w zacnym towarzystwie, bo obok niej wystąpią Mike Zito i Bernard Allison, a plany przewidują koncerty w Europie i Ameryce Północnej. Gitarzystka pragnie pokazać nie tylko jak gra i śpiewa, bo jest także autorką swoich kompozycji. Jest pełna wiary w swoje zdolności, a do działania motywuje ją hasło muzyka to największy dar na tej planecie, a moim celem jest uszczęśliwiać nią tak dużo ludzi, jak to tylko możliwe.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.