Blues Alive 2016 w Polsce

Polska odsłona największego czeskiego festiwalu bluesowego Blues Alive będzie miała tradycyjnie miejsce w Chorzowie w Miejskim Domu Kultury „Batory“ w niedzielę, 20 listopada 20016 r. (godz. 18:00).

Bilety w przedsprzedaży 50 zł, natomiast w dniu koncertu 60 zł.

Wystąpią:

Bluesberg /CZ/
Zespół powstał w Ołomuńcu pod koniec roku 2000. I tak własnymi słowami opisuje historię jego członków: “Zaraz na początku powiedzieliśmy sobie, że chcemy grać tylko swoje rzeczy, a my śpiewamy bluesa tylko po czesku, który był i nadal jest dla wielu ludzi zaskoczeniem w Czechach.
W 2003 roku po raz pierwszy został zaproszony na Festiwal Bluesa Aperitiv Šumperk, który jest coroczną prezentacją obiecujących zespołów Czech, Słowacji i Polski. Mają w swoim dorobku kilka płyt.
Skład zespołu: MICHAL DRLÍK – gitara, wokal, JAROMÍR POSPÍŠIL – gitara, OLDŘICH POSPÍŠIL – bas, MICHAL DRLÍK junior – saksofon, OTAKAR BEREŽNÝ – perkusja.

Shaun Booker & Sean Carney /USA/
Obydwoje pochodzą z Columbus w amerykańskim stanie Ohio. Gitarzysta Sean zdobywał szlify grając w zespołach R&B. W 1998 roku nagrał debiutancką płytę “Provisions”. Wiele lat współpracował z wokalistką Teeny Tucker. Działał też jako muzyczny dziennikarz, DJ, promotor i prezes the Columbus Blues Alliance. W 2006 wydał album “Life of Ease”. Rok później the Sean Carney Band zdobył pierwszą nagrodę w International Blues Challenge w Memphis. Lidera zespołu uhonorowano nagrodą im. Alberta Kinga dla najlepszego gitarzysty w konkursie. W latach 2007 i 2008 poświęcił się pracy charytatywnej, zbierając 50 tysięcy dolarów na rzecz akcji Blues For A Cure. Wielokrotnie występował w Europie, towarzysząc m.in. Duke’owi Robillardowi. Ma na koncie wspólne nagrania z tym ostatnim, oraz Jimmym Thackerym. W ostatnich latach nagrywa i koncertuje głównie ze swoją krajanką, Shaun Booker.
Wokalistka Shaun Booker też ma na koncie udział w International Blues Challenge. Energetycznym występem zarobiła tam sobie na miano “Cesarzowej Beale Street”. Nazywano ją też “enigmą” – pewnie z powodu intrygującego połączenia jej wielkiego, mocnego głosu i drobnej postury fizycznej. Na scenie jest istną eksplozją muzyczno-tanecznej energii.
Wspólnie koncertują w Stanach i Europie, wykonując głównie własne kompozycje, zawarte na płycie “Blue Plate Special”.

Nikki Hill /USA/
Jej talent eksplodował nagle i z potężną siłą na początku 2013 roku, wywołując ogromne zamieszanie w bluesowym środowisku. Bez obaw można powiedzieć, że to najszybsza i najbardziej spektakularna kariera ostatnich lat. Choć przyznaje się do środowiska bluesowego, upomina się o nią też świat rockabilly. Ona sama definiuje brzmienie swojego zespołu jako “skrzyżowanie the Staple Singers z AC/DC”. Tę unikalną mieszankę bluesa soulu i staromodnego rock ‘n’ rolla dobrze prezentuje debiutancka płyta, zatytułowana po prostu “Here’s Nikki Hill”.
Co składa się na sukces Nikki? Z pewnością głos, silny jak dzwon. Na pewno przyciągjąca uwagę osobowość, pełna energii, uroku i scenicznej charyzmy. Uwagę z pewnością przyciąga też charakterystyczny wygląd: schowana pod turbanem burza dredów, i iście postmodernistyczne połączenie tatuaży z zamiłowaniem do staromodnych strojów. Nie przeszkadza też fakt, że na scenie towarzyszy jej fantastyczny zespół pod wodzą męża – młodego, acz uznanego gitarzysty Matta Hilla, który zanim rozkwitła kariera Nikki osiągał sukcecy na czele własnego zespołu. Kwartetu – czy też “Pirackiej załogi”, jak sami lubią się nazywać – dopełniają basista Ed Strohsahl i perkusista Joe Meyer. Razem ta czwórka czyni z każdej sceny istną torpedę.
Skład: Nikki Hill – śpiew, Matt Hill – gitara/śpiew, Ed Strohsahl – bas/śpiew, Joe Meyer – perkusja/śpiew

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.