Bielszy Odcień Bluesa LIVE – Makar & Children of the Corn

16 listopada 2018 r, kolejna odsłona cyklu koncertów “Bielszy odcień Bluesa LIVE!” towarzyszących kultowej audycji w Trójce, Program III Polskiego Radia, prowadzonej od ponad 40 lat przez Jana Chojnackiego.

Tym razem w restauracji Aurelio (Warszawa, Świętokrzyska 14) wystąpi zespół Makar & Children of the Corn.
To power trio Makara (Andrzej Makarewicz), GRZ (Grzegorz Świerk) oraz Ernesta Dziedzica. Ich muzyka, jak sami mówią, to “dźwięki z pogranicza” w stylu vintage, bazujące na bluesie i rock’n’ roll’u. Grupa charakteryzuje się własnym, niepowtarzalnym stylem o nazwie tex/mex/vintage/massacre.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Dom Muzyki”

Dochód z biletów „cegiełek” zostanie przeznaczony na dokończenie budowy „Domu Muzyki” – pierwszego w Europie Integracyjnego Domu Pracy Twórczej.

O audycji BIELSZY ODCIEŃ BLUESA:

Bielszy odcień bluesa powstał z przyjaźni i wspólnych zainteresowań. Już ponad 40 lat temu stwierdziliśmy z Wojtkiem Mannem, że kręcą nas podobne dźwięki.

W połowie lat 70. WM był już osobowością radiową, a ja jeździłem trochę po świecie zbierając płyty do bluesowej kolekcji. W 1975 roku postanowiliśmy udostępnić ten zbiór słuchaczom radia w Polsce. Niezapomniana Maria Jurkowska prowadziła w Trójce audycję „Blues wczoraj i dziś”, w której prezentowała głównie klasykę gatunku. My chcieliśmy rozwinąć myśl Muddy’ego Watersa, że blues miał dziecko, które nazwano rock and rollem. Tytuł miałem już wymyślony od pewnego czasu a Wojtek przekonał do tej idei ówczesną dyrektorkę Programu III – Ewę Ziegler. Bielszy odcień bluesa miał swoją premierę jesienią 1975 roku.

Przez blisko 6 lat obaj firmowaliśmy audycję. Zaprezentowaliśmy między innymi pełne dyskografie Johna Mayalla, Erica Claptona, The Allman Brothers Band, Fleetwood Mac. Niezwykłym, jak na schyłek lat 70., wydarzeniem była dwugodzinna rozmowa z Johnem Mayallem przeplatana jego nagraniami – John przy telefonie w Poznaniu, a my w studiu przy Myśliwieckiej. I to poszło na żywca! W początkach lat 80. Wojtek wyruszył w daleki świat i choć wkrótce wrócił, to od tamtej pory do dziś ja już samodzielnie popycham ten bluesowy wózek.

Pod firmą Bielszego odcienia bluesa (oczywiście z logo Trójki) ukazały się trzy albumy:
„Bielszy odcień bluesa” (LP – Wifon 1989), „A Whiter Shade Of Blues – Bielszy odcień bluesa” (CD/MC – Polton 1998) i „Bielszy odcień bluesa” – Jan Chojnacki 25 lat z Trójką” (CD – Universal 2002). W ramach audycji zrealizowaliśmy też kilkanaście koncertów w studiu im. Agnieszki Osieckiej, na których wystąpili nasi przyjaciele: Tadeusz Nalepa, Dżem, Irek Dudek, Cree, Kasa Chorych, Hoodoo Band, J.J. Band, Sławek Wierzcholski i Nocna zmiana bluesa a także The Blues Band, Carlos Johnson, Bill Dowey, Chris Farlowe i inni.

Jesienią 2009 roku, kiedy powróciło nowe, Bielszy odcień bluesa zajął stałą pozycję w ramówce Trójki – w każdy czwartek o 22.05.
Niech blues będzie z Wami!

Jan Chojnacki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.