55 lat zespołu Czerwono-Czarni

4 października 2015 roku Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu (ul. Gen. de Gaulle’a 17) zaprasza na 55 lat zespołu Czerwono-Czarni.

Niesamowite jest, że obecny skład, z małymi wyjątkami, jest składem oryginalnym z lat 1961–1966, co jest ewenementem, jeśli chodzi o polskie zespoły bigbitowe.

Bilety w cenie 50, 60 oraz 70 złotych do nabycia w kasie DMiT lub on-line

Przy gdańskim „Jazz Clubie”, z inicjatywy Franciszka Walickiego, powstał 22 czerwca 1960 zespół Czerwono-Czarni. Nazwali się tak, nawiązując po prostu do barw gdańskiego klubu. Pierwszy skład tworzyli: Przemysław Gwoździowski – saksofon, Wiesław Bernolak – gitara, Zbigniew Wilk – fortepian, Wiesław Damięcki – kontrabas, Ryszard Żuk – perkusja, a śpiewali wówczas: Marek Tarnowski, Andrzej Jordan i Janusz Godlewski. Później z zespołem występowali kolejni soliści: Anna Cewe, Michaj Burano, Henryk Fabian, Wojciech Gąssowski, Toni Keczer, Maciej Kossowski, Jacek Lech, Józef Ledecki, Helena Majdaniec, Katarzyna Sobczyk, Karin Stanek, Marianna Wróblewska. Zespół, w wyniku przeprowadzonej akcji „Czerwono-Czarni szukają młodych talentów” i dwóch szczecińskich Festiwali Młodych Talentów (1962–1963), wylansował między innymi takie gwiazdy, jak: Czesław Niemen, Karin Stanek, Wojciech Korda, Mira Kubasińska i Tadeusz Nalepa, Katarzyna Sobczyk, Wojciech Gąssowski, Helena Majdaniec, Zdzisława Sośnicka, Halina Frąckowiak i… Maryla Rodowicz.

Przez Czerwono-Czarnych przewinęło się również wielu instrumentalistów, którzy tworzyli historię tego zespołu, są to: Wiesław Bernolak, Piotr Puławski, Tadeusz Mróz (gitary), Wiesław Katana i Henryk Zomerski (bas), Przemysław Gwoździowski, Mirosław Wójcik i Zbigniew Bizoń (saksofony), Józef Krzeczek i Ryszard Poznakowski (fortepian, organy), Jan Knap i Ryszard Gromek (perkusja). Ciekawostką jest, że z zespołem krótko grał także Seweryn Krajewski, tak samo jak kultowy gitarzysta Niemena Tomasz Jaśkiewicz, który również zaliczył krótki epizod w Czerwono-Czarnych, a dzisiaj występuje w zespole.

Grupa zadebiutowała 23 lipca 1960 w klubie studenckim „Żak” w Gdańsku, pierwszą płytę zespół nagrał 23 kwietnia 1961. Był to pierwszy polski krążek z rockandrollową muzyką zagraniczną. Zespół brał udział w wielu konkursach muzycznych dla początkujących wokalistów, w ten sposób karierę zaczęli m.in. tacy piosenkarze, jak: Wojciech Gąssowski, Helena Majdaniec czy Marianna Wróblewska. Czerwono-Czarni zdobyli dużą popularność i występowali na licznych festiwalach i innych imprezach muzycznych (m.in. Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie, Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu). W latach 1964-66 zagrali koncerty w Czechosłowacji, NRD, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. 13 kwietnia 1967 wystąpili obok The Rolling Stones podczas ich koncertu w Warszawie. W 1968 roku zrealizowali mszę beatową „Pan przyjacielem moim” napisaną przez Katarzynę Gärtner i Kazimierza Grześkowiaka, której premiera odbyła się w kościele św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej pod Warszawą. Swoje 50. urodziny zespół świętował w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, a na 55. zapraszamy do Domu Muzyki i Tańca. Być może wezmą Państwo udział w historycznym wydarzeniu, czyli ostatnim koncercie Czerwono-Czarnych. W roli konferansjera wystąpi Ryszard Poznakowski.
Zagrają:
Wiesław Bernolak – gitara,
Tomasz Jaśkiewicz – gitara,
Wojciech Rapa – gitara basowa,
Zbigniew Bizoń – saksofon tenorowy,
Piotr Puławski – gitara,
Ryszard Poznakowski – klawisze,
Andrzej Ibek – klawisze,
Jan Knap – perkusja,
Filip Kolasiński (gościnnie, 14-letni saksofonista ze Sztokholmu)
Zaśpiewają:
Danuta Błażejczyk,
Agnieszka Wajs,
Michał Gasz,
Piotr Puławski,
zaśpiewają również Ryszard Poznakowski i Wojciech Rapa.

Źródło: Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu

Czerwono-Czarni-_55_lat_plakat

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.