1% na Bieszczady Odnalezione

Przyszedł czas na rozliczenie podatków za ubiegły rok. W poprzednich latach Bies Czad Blues patronował i wspierał ratowanie cerkwi pw. św. Michała Archanioła w Bystrem. W tym roku prosimy o wsparcie, dla partnera naszej bieszczadbluesowej imprezy, Stowarzeszenia Rozwoju Wetliny i Okolic.

Celem Stowarzeszenia Rozwoju Wetliny i Okolic jest ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Bieszczadów, w tym tradycyjnego rzemiosła, tradycji kulinarnych i kultury regionalnej, ocalenie od zapomnienia byłych mieszkańców Bieszczadów, ich życie, kulturę, tradycje, dlatego od kilku lat realizują projekt ścieżki turystycznej „Bieszczady Odnalezione”.

bieszczady_odnalezione_bieszczady.name_2

Ścieżka historyczno-przyrodnicza przywraca pamięci świat, którego już nie ma: wsie, które przestały istnieć, domy z których pozostały tylko piwnice, studnie bez żurawi, ale przede wszystkim ludzi, którzy kiedyś tu żyli i mieszkali. Ścieżka prowadzi przez nieistniejące już wsie Zawój, Łuh i Jaworzec (okolice Kalnicy). Wzdłuż trasy spacerowej ustawione są dwujęzyczne tablice informacyjne opisujące wsie, wskazujące miejsca po dawnych cerkwiach i cmentarzach. Na tablicach znajdują się także fragmenty wspomnień osób przymusowo wysiedlonych z tych wsi podczas akcji „Wisła” w 1947 r.

Ścieżka turystyczna „Bieszczady Odnalezione” na mapach Google – LINK.

bieszczady_odnalezione_bieszczady.name_3Projekt będzie kontynuowany w roku 2014. Plany:
– remont sklepienia kamiennej piwnicy w Jaworcu,
– przeprowadzenie rekonstrukcji kamiennego krzyża na pomniku zniesienia pańszczyzny w Jaworcu,
– remont 3 ocalałych nagrobków na cmentarzach w nieistniejących wsiach Łuh, Jaworzec i Zawój.

Planów na rok 2014 jest więcej. Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z działalności stowarzyszenia w 2013 roku oraz planami na rok 2014 – LINK.

Wszystkie szczegóły o projektach Stowarzeszenia Rozwoju Wetliny i Okolic na ich stronie internetowej – LINK.

1% podatku niech stanie się Państwa wkładem w przywracanie pamięci o ludziach i czasach, których już nie ma w Bieszczadach.

Jak przekazać 1% ?
W formularzu podatkowym wypełnij rubrykę „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” – wpisując tam numer KRS 0000060245. Następnie wpisz kwotę stanowiącą 1% Twojego podatku.

KRS 0000060245

Źródło: Stowarzeszenie Rozwoju Wetliny i Okolic
Foto: www.bieszczady.name

stow_rozwoju_wetliny_jeden_procent_plakat

Jeden komentarz

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.