Vinyl Festival 2018

Chorzowskie Centrum Kultury, Kawiarnia Kamienica, DPT Leśniczówka, Kompleks Sztygarka, Planetarium Śląskie, MDK Batory i Starochorzowski Dom Kultury zapraszają w dniach 7-20 maja 2018 r. na drugą odsłonę imprezy Vinyl Festival. Wielkie, dwutygodniowe święto miłośników muzyki, łączące pokolenia i wiele gatunków muzycznych, a wszystko to w cudownym winylowym klimacie.

CHORZÓW VINYL FESTIVAL PROGRAM:

7 maja
FISH godz. 19.00 Chorzowskie Centrum Kultury
Spotkanie z publicznością i koncert legendarnego wokalisty, kompozytora i autora tekstów, byłego frontmana grupy Marillion, który – zanim wystąpi ze swoim zespołem – opowie o swoich inspiracjach i dokonaniach muzycznych.

8 maja
Red. Wojciech Padjas przedstawia godz. 18.00 Kamienica, Rynek 7
„Czego słuchano w Królewskiej Hucie” – prelekcja red. Wojciecha Padjasa z RMF Classic połączona z prezentacją unikalnych płyt z muzyką klasyczną. Impreza w ramach obchodów 150-lecia uzyskania praw miejskich przez Chorzów (wcześniej Królewska Huta).

9 maja
Rosław Szaybo godz. 18.00 Chorzowskie Centrum Kultury / Kino „Grajfka”
Wernisaż wystawy z udziałem wybitnego polskiego plakacisty, fotografa i projektanta okładek płyt oraz książek, byłego dyrektora artystycznego w firmie fonograficznej CBS Records Great Britain, który zaprojektował ok. 2000 okładek płyt, m.in. dla Eltona Johna , Roya Orbisona, Judas Priest (w tym okładkę British Steel i logo zespołu), Carlosa Santany, Janis Joplin, Johna Williamsa czy Czesława Niemena.

10 maja
Śląskie brzmienie na Vinyl Festivalu godz. 20.00 DPT Leśniczówka
Koncert Śląskiej Grupy Bluesowej (+ goście) z okazji premiery winylowej wersji płyty Jana „Kyksa” Skrzeka „Modlitwa bluesmana w pociągu” (w 20 rocznicę pierwszego wydania CD).

11 maja
„Dzięki Bogu już piątek” godz. 20.00 Kompleks Sztygarka
Impreza taneczna w rytmie muzyki lat 70-tych, nawiązująca do filmu z 1978 r. „Thank God It’s Friday” z udziałem Donny Summer i The Commodores (m.in. Lionel Richie). Jeśli ktoś pamięta ubiegłoroczną „Gorączkę sobotniej nocy”, to wie o czym mowa… Jeśli nie, tym bardziej warto zakosztować tego klimatu.

12 maja
Krzysztof Zalewski godz. 20.00 Kompleks Sztygarka
Koncert laureata drugiej edycji Idola, który ma w swoim dorobku bardzo dobrze przyjęte płyty winylowe. Znakomicie radzi sobie nie tylko w roli wokalisty, ale także jako kompozytor, autor tekstów i multiinstrumentalista.

13 maja
„Ciemna strona księżyca” Pink Floyd w Planetarium godz. 19.00 Planetarium Śląskie
Wyjątkowa, by nie powiedzieć niepowtarzalna okazja do wysłuchania winylowej płyty Pink Floyd „The Dark Side of The Moon” w niezwykłej „księżycowej” aranżacji za sprawą unikalnych urządzeń Planetarium Śląskiego. Prezentacji muzyki będzie towarzyszyć animacja filmowa, a poprzedzona zostanie kilkoma słowami na temat samej płyty, jak i księżyca!

15 maja
Danny Bryant Big Band godz. 19.00 MDK Batory
Koncert angielskiego muzyka i wokalisty, o którym Joe Bonamasa powiedział: „Fanstastyczny gitarzysta, który, biorąc Fendera Stratocastera w swoje ręce, sprawia, że ten intrument naprawdę śpiewa”. Czy potrzeba lepszej rekomendacji? Danny Bryant wystąpi na Vinyl Festivalu w poszerzonym składzie, ze swoim big bandem, co sprawi , że pięknie „śpiewać” będzie nie tylko gitara…
Koncert poprzedzi wystawa zabytkowych gramofonów, produkowanych przed laty za naszą południową granicą, w ówczesnej Czechosłowacji. O 18.00 opowie nam o tych eksponatach ich właściciel, Josef Odstrcil.

17 maja
Rafał Bryndal i jego płytoteka godz. 18.00 Kompleks Sztygarka
W ubiegłym roku o swoich muzycznych fascynacjach opowiadał nam Paweł Małaszyński. Tym razem, prowadzący wieczór płytowy, Bogdan Kalus, zaprosił satyryka, autora tekstów i dziennikarza Rafała Bryndala, aby zaprezentował swoje ulubione winyle.

18 maja
Jazz Q godz. 19.00 Kompleks Sztygarka
Specjalnie na Vinyl Festival muzycy legendarnego zespołu, założonego przez Martina Kratochvila, przygotowali wyjątkowy koncert, organizowany w ramach obchodów dziesięciolecia wytwórni GAD Records, polskiego wydawcy zespołu. Martin Kratochvil i koledzy zaprezentują najważniejsze kompozycje z całego swojego dorobku – od tytułowego tematu z albumu „Pozorovatelna” po kompozycje z najnowszego albumu „Talisman”. Przed koncertem w zlokalizowanej obok Tlenowni będzie można posłuchać winylowych płyt Jazz Q, a także wziąć udział w spotkaniu autorskim z Martinem Kratochvilem.

19 maja
Wielka Giełda Płyt godz. 10.00 Kompleks Sztygarka
To co Tygrysy lubią najbardziej… Tysiące płyt na stoiskach wystawców z całego kraju. Tym razem Giełda także z udziałem kilku wydawnictw płytowych, które dla uczestników Vinyl Festivalu przygotowują ofertę specjalną.

20 maja
Jacek Kurek „Spodek pełen tajemnic czyli muzyka roku 1968” godz. 17.00 Starochorzowski Dom Kultury
Dr Jacek Kurek opowie o przełomowym roku 1968 przez pryzmat muzyki, która powstawała w tamtym okresie, a jest z czego czerpać. Usłyszymy m.in. The Beatles (Biały album), Cream (Wheels of Fire), The Doors (Waiting for the Sun), Pink Floyd (A Saucerful of Secrets i wiele innych winylowych perełek.

Szczegóły na facebooku Vinyl Festival.

Uwaga. Organizator zastrzega możliwość zmian w programie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.