The Jolly Boys – legenda mento w Polsce

The Jolly Boys jest tym dla muzyki jamajskiej, czym Buena Vista Social Club dla Kuby. Zespół grający styl mento, gatunek muzyczny wywodzący się bezpośrednio z folkloru Jamajki, będący prekursorem muzyki ska, a w dalszej kolejności reggae.

Zespół powstał w roku 1955 i największe sukcesy komercyjne osiągał w końcu lat 80.i na początku 90. XX wieku, szczególnie wśród miłośników stylu reggae i world music. Jest to najdłużej działająca grupa grająca styl mento na Jamajce.

The Jolly Boys zobaczymy na dwóch koncertach w Polsce już w czerwcu:
3.06.2014, godz. 20.00 – Szczecin, Zamek Książąt Pomorskich, Duży Dziedziniec, ul.Korsarzy 34
Bilety w cenie: 75,00 zł/100,00 zł
4.06.2014, godz. 19.00 – Warszawa, Stodoła, Klub Politechniki Warszawskiej, ul.Batorego 10
Bilety w cenie: 69/89 zł – przedsprzedaż oraz 79/99 zł w dniu koncertu.

The Jolly Boys wywodzą się z Port Antonio, malowniczego miasteczka leżącego na północnym wschodzie Jamajki. Przyjmuje się, że grupa powstała w 1955 roku (wtedy pojawiła się nazwa The Jolly Boys), ale założyciele zespołu występowali razem od połowy lat 40-tych.

Przez 60 lat działalności, muzycy osiągnęli zarówno szczyt popularności, jak i bolesne kryzysy, a nawet czasy zawieszenia działalności i… istnienia dwóch zespołów o tej samej nazwie.

Po szczyty międzynarodowej sławy grupa sięgała dwukrotnie. W latach 80-tych i 90-tych płyty zespołu ukazywały się nakładem międzynarodowym, a promocji towarzyszyły potężne trasy koncertowe. Nagrania z tego okresu (“Pop’n’Mento” z 1989 i “Sunshine’n’Water” z 1991 roku) to absolutny kanon muzyki mento.

Po okresie wyciszenia, The Jolly Boys wrócili z nową energią. W 2010 roku światło dzienne ujrzała płyta “Great Expectation”, zawierająca covery znanych rockowych utworów zaaranżowane w stylu mento. Odnowienie działalności zespołu ma swoje źródło w obecnej sytuacji społeczno-kulturowej Jamajki. Od wielu lat wyspa była nie tylko źródłem muzycznych inspiracji dla artystów z całego świata, ale też stolicą najlepszych studio muzycznych. Pielgrzymują tam i nagrywają największe sławy z całego świata. W jednym z hoteli, przy studio GeeJam w Port Antonio, muzycy The Jolly Boys występowali wieczorami w charakterze lokalnej atrakcji. Powstał pomysł nagrania dobrze znanych utworów goszczących tam artystów przez mistrzów stylu mento. Płyta odniosła wielki światowy sukces, a piosenki znane z wykonań Amy Winehouse (“Rehab”), Lou Reeda (“Perfect Day”) czy Iggy Popa (“Passenger”) w wykonaniu The Jolly Boys nabrały nowego wyrazu. Na koncertach zespół gra te utwory obok swoich własnych kompozycji.

Ważniejsze płyty:
-1977 Roots of Reggae: Music From Jamaica (Lyrichord)
-1979 Jolly Boys at Club Caribbean (Club Caribbean)
-1989 Pop ‘n’ Mento (Rykodisc)
-1991 Sunshine N’ Water (Rykodisc)
-1991 Beer Joint & Tailoring (First Warning Records)
-1997 Live in Tokyo (Respect Records)
-2010 Great Expectation (Forthcoming)

The_Jolly_Boys_Great_Expectation_cover

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.