Spotkanie z Bluesem w Gdańsku

„Spotkanie z Bluesem” odbędzie się 23 września 2014 roku, o godzinie 19.00, w Stacji Oruni GAK przy ul. Dworcowej 9 w Gdańsku. Wstęp wolny.

maria_jurkowska_bluesKoncert poświęcony będzie pamięci Marii Jurkowskiej, której audycje „Blues wczoraj i dziś” w czasach zimnej wojny edukowały Polaków w zakresie muzyki bluesowej. Po jej śmierci Polskie Radio przez wiele lat przyznawało tzw. „Majki”, nagrody dla osób, które przysłużyły się rozwojowi bluesa w Polsce.

STACJA ORUNIA, to cykl imprez pod szyldem Stacja Orunia w Dworku Artura GAK. W ramach projektu prezentowane są ciekawe zjawiska kulturalne, przede wszystkim muzyczne (ale nie tylko !). Inicjatywa ta polega na organizacji szeregu koncertów znanych polskich wykonawców oraz nowych zespołów wkraczających na muzyczną scenę, zachowując wysoki poziom artystyczny tych przedsięwzięć.

Organizatorem wydarzenia jest Edmund Sumisławki, wielki pasjonat muzyki bluesowej. W zeszłym roku odpowiedzialny był za wydarzenie „Rockowo-bluesowy huk na Oruni”, które zgromadziło rzeszę słuchaczy.

Podczas tegorocznego koncertu wystąpią:
Harmonica Hinds – amerykański bluesman „z wysokiej półki”, gra na harmonijce ustnej i śpiewa; od 1970 roku występuje w Chicago. Zagrał na płytach m.in. Koko Taylor, Lefty Dizz czy Moose Walkera.
Harsh Guitar Mark – polski bluesman z prawdziwego zdarzenia; jest prezesem Son House Gospel Blues Society i dyrektorem artystycznym festiwalu Motywy Bluesa; gra „rural bluesa z Delty”.
Green Grass – czteroosobowy band bluesowy z Bydgoszczy.

Oprócz muzyków na scenie pojawi się także:
-Adam Jurkowski – mąż św. p. Marii Jurkowskiej

Goście opowiedzą o bluesie i o jego największej polskiej propagatorce Marii Jurkowskiej.

Koncert poprzedzi konferencja prasowa w GCH Manhattan. Tam, także 23 września, ale o godzinie 16:00 w kawiarni Starbucks, zaproszeni goście opowiedzą o muzyce bluesowej i swoich planach na przyszłość. W konferencji, oprócz dziennikarzy, mogą wziąć udział wszystkie chętne osoby.

Koncert skierowany jest zarówno do fanów bluesa, jak i dla osób, które chciałyby poznać ten rodzaj muzyki w jej pierwotnym wymiarze. Wydarzenie ma być też okazją do zaprezentowania szerokiej publiczności pomysłu na Muzeum Bluesa, które ma powstać w Gdańsku, dzięki staraniom Edmunda Sumisławskiego.

Organizatorzy: Fundacja Rollin’ Stone of Blues
Partnerzy: Wyższa Szkoła Bankowa, Stacja Orunia GAK i Fundacja Sopockie Korzenie
Patronat medialny: Trómiasto.pl

fundacja_rollin'_stone_of_blues-im_m_jurkowskiej

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.