Śląska Grupa Bluesowa dla Janka „Kyksa” Skrzeka

Śląska Grupa Bluesowa wyrusza na trasę koncertową dedykowaną pamięci Janka „Kyksa” Skrzeka oraz innych zmarłych muzyków, przyjaciół i towarzyszy bluesowej tułaczki.

Śląska Grupa Bluesowa:Gramy ze sobą blisko 45 lat i właściwie siedzimy na wieku trumny. Przeżyliśmy śmierć bliskich nam muzyków, przyjaciół Jasia „Kyksa” Skrzeka, Ryśka „Skiby” Skibińskiego, Ryśka Riedla, Jurka „Kawy” Kawalca. Będziemy grać dalej, nieść muzyczną pamięć o tych wspaniałych muzykach i klimat bluesa lat 70 bo stamtąd jesteśmy … — z: Mirek Rzepa, Michał “Gier” Giercuszkiewicz i Leszek Winder”
SGBsilesia-fb

Zespół wystąpi w składzie:
– Leszek Winder (gitara), Michał “Gier” Giercuszkiewicz (perkusja) i Mirosław Rzepa (gitary).

Koncerty:

Grupie towarzyszyć będą Adam Kulisz oraz Michał Kielak. W “Blues Top 2017”, to najlepszy wokal i harmonijka.

31.10 – Chorzów – Koncert Zaduszkowy – Leśniczówka
02.11 – Opole – Artystyczny Dworek
03.11 – Tworóg – Baranówka
04.11 – Gomunice – Bogart
05.11 – Siemianowice – Centrum Kultury


Muzycy Śląskiej Grupy Bluesowej, to czołowe postacie polskiej sceny bluesowej i rockowej. Prezentują unikalne brzmienie i sposób grania lat 70-tych.Zespół od lat jest uznawany za głównego przedstawiciela śląskiego bluesa. Jesienią 2014 r. zespół wydał płytę „Kolory bluesa” nominowaną do Fryderyka 2015.

Muzycy grali ze sobą od 1972 roku pod nazwą Apogeum a od roku 1983 (Kawalec, Giercuszkiewicz i Winder) Bezdomne Psy. Zespół ten nagrywał i koncertował z Janem “Kyksem” Skrzekiem podczas całej jego solowej kariery. Po śmierci basisty Jerzego “Kawy” Kawalca w 2003 roku zespół zakończył działalność. W tym samym roku Skrzek, Giercuszkiewicz i Winder zaprosili do współpracy wieloletniego przyjaciela Mirosława Rzepę, zakładając Śląską Grupę Bluesową.

Dyskografia:
-(2005) Jan „Kyks” Skrzek i Śląska Grupa Bluesowa – “Bo takie są dziewczyny”
-(2009) Jan „Kyks” Skrzek i Śląska Grupa Bluesowa – “Pełnia Słońca”
-(2014) Śląska Grupa Bluesowa – “Kolory Bluesa”

Leszek Winder (gitara)
Gitarzysta i kompozytor, jedna z czołowych postaci śląskiego środowiska muzycznego. Koncertował oraz nagrywał z wieloma muzykami tworzącymi od lat czołówkę polskiej sceny muzycznej. Nagrał szereg płyt autorskich. Jest laureatem Fryderyka prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej. Gra w zespołach Krzak, Śląska Grupa Bluesowa i Czarny Pies. Od lat uznawany za czołowego gitarzystę blues i rock w plebiscytach (GUITAR TOP, BLUES TOP i inne).

Michał „Gier” Giercuszkiewicz (perkusja)
Charyzmatyczny perkusista zespołu DŻEM oraz Apogeum, Kwadrat, Krzak, SBB, Free Surprises, Cree, Bezdomne Psy, Śląska Grupa Bluesowa, Jan i Józef Skrzek, Loco Richter, Elżbieta Mielczarek i wielu innych. Współtworzył i nagrał wszystkie znane utwory grupy Dżem z Ryszardem Riedlem. Od wielu lat mieszka w Bieszczadach w domu zbudowanym na zbiorniku Solina.

Mirosław Rzepa (gitara basowa, gitary)
Gitarzysta , multiinstrumentalista. Od lat ściśle związany z czołówką śląskiego środowiska muzycznego. Współpracował, nagrywał i koncertował między innymi z grupami SBB, Krzak , Dżem, Bezdomne Psy, Błędowski-Winder Band oraz Elżbietą Mielczarek, Ryszardem Skibińskim, Ryszardem Riedlem, Zbigniewem Hołdysem.

Współpraca:

Agnieszka Łapka (wokalistka)
Plastyk. Śpiewa charakterystycznym niskim głosem. Debiutowała w zespole Ości złożonym z weteranów śląskiego bluesa. Przez wiele lat Agnieszka współpracowała z Janem Skrzekiem i Śląską Grupą Bluesową.

Krzysztof Głuch (pianista, kompozytor)
Jest jednym z czołowych pianistów jazzowych i bluesowych. Ceniony muzyk sesyjny, inicjator wielu projektów muzycznych. Nagrywał i koncertował z miedzy innymi: Martyna Jakubowicz, Ireneusz Dudek, Dżem, Cree, Pick-up, Young Power, Free Dancing i inni.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.