Białostocki Ośrodek Kultury i Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok zapraszają na
POLSKI DZIEŃ BLUESA – 16 września 2023
godz. 19:00 – odsłonięcie nowych tabliczek w Alei Bluesa
godz. 20:00 – koncert: Harmonijkowy Atak i Goście
Klub Fama, ul. Legionowa 5, bilety: 40 zł (przedsprzedaż), 50 zł (w dniu koncertu) – w kasach kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz na stronie https://bilety.bok.bialystok.pl/
W tym roku w ramach cyklu Blues Fama wspominamy wyjątkową, związaną z naszym miastem postać – Ryszarda Skibę Skibińskiego. 4 czerwca od śmierci artysty minęło 40 lat. Zimą zaprosiliśmy słuchaczy na koncert Kielak plays Skiba, latem odbył się Bluesowy pomost, czyli wyjątkowy projekt łączący różne muzyczne pokolenia, a wczesną jesienią spotkamy się na koncercie najlepszych polskich harmonijkarzy!
Harmonijkowy Atak
Harmonijkowa bluesowa supergrupa powraca i jest gotowa na nowe spotkania z publicznością! Harmonijkowy Atak czyli kwartet harmonijkarzy: Łukasz Wiśniewski, Tomek Kamiński, Michał Kielak i Bartosz Łęczycki to sceniczni weterani, o których wirtuozowskich umiejętnościach wiedzą od dawna wszyscy zainteresowani. To utytułowani muzycy obecni na polskiej scenie muzycznej od wielu lat, na co dzień grający w różnych projektach, a od czasu do czasu spotykający się razem na scenie, by przypomnieć publiczności jak wszechstronnym instrumentem jest harmonijka ustna. Towarzyszą im dwaj wybitni gitarzyści: Jacek Jaguś i Piotr Grząślewicz, a także atomowa sekcja rytmiczna: Andrzej Stagraczyński (bas) i Adam Partyka (bębny).
Czego możemy się spodziewać, co o nich wiemy? Wiemy i zdążyliśmy się już przekonać kilka lat temu, że wyobraźnia muzyczna członków zespołu dawno wyłamała się z ram czystego bluesa. W efekcie otrzymujemy wybuchowy międzygatunkowy koktajl, w którym liczy się finezja, wirtuozeria, blues, rock, funk i przede wszystkim dobra zabawa! Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę, iż w skład grupy wchodzi nie tylko ścisła ekstraklasa polskiego blues-rocka ale po prostu grupa dobrych kolegów. Debiutancki album zespołu został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, koncerty pozostawały na długo w pamięci. Czy podczas dużego festiwalu czy w małym klubie – Harmonijkowy Atak zawsze wypełnia sale energetyczną muzyką płynącą z serca.
Cztery harmonijki ustne, czterech harmonijkarzy grających w odmiennych stylach i różnym brzmieniem to znak rozpoznawczy tego zespołu. Czy wciąż są w formie? Sprawdźcie koniecznie!
Polski Dzień Bluesa
16 września, w rocznicę urodzin B.B. Kinga, z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego w Polsce obchodzony jest Dzień Bluesa.
Na terenie całego kraju, w okolicach tej daty, organizowane są różnego rodzaju imprezy o charakterze bluesowym: koncerty, festiwale, wystawy plastyczne, radiowe audycje muzyczne, wspólne spotkania miłośników muzyki.
Aleja Bluesa
Od 2008 roku (tego roku w Białymstoku obchodzony był Rok bluesa) w Alei Bluesa wmontowywane są pamiątkowe tablice z nazwiskami ludzi zasłużonych dla propagowania bluesa. Stolica Podlasia jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowała się uhonorować w taki sposób ten gatunek muzyczny. Stworzenie Alei Bluesa miało przypomnieć młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków gatunku i zachęcić do poznawania ich twórczości. Blues to jednak nie tylko muzycy. To również cała grupa pasjonatów, propagatorów tego gatunku, którzy wiele lat życia poświęcili, zarażając innych miłością do tego gatunku muzyki. Wystarczy wspomnieć Marię Jurkowską, dziennikarkę radiowej Trójki, czy Witolda Frankiewicza, twórcę portalu Blues.pl i założyciela Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego, dziennikarzy muzycznych Jacka Gruna, Jana Chojnackiego i Piotra Gwizdałę. Aleja jest miejscem, gdzie uhonorowane zostały ich dokonania. Podsumowując: Aleja jest aleją ludzi, którzy bluesa kochali i kochają.