Pat Metheny w Polsce

Pat Metheny – król gitary, jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków jazzowych świata wystąpi w Polsce.

Od 1974 roku wydaje albumy, solowe, w projekcie Pat Metheny Group oraz w towarzystwie innych artystów (m.in. Steve Reich, Ornette Coleman, Herbie Hancock, Jim Hall, Milton Nascimento i David Bowie). Na swoim koncie ma 42 albumy, jest zdobywcą 20 nagród Grammy (w tym 10 z Pat Metheny Group).

Agencja Artystyczna Go Ahead zaprasza na koncerty Pat Metheny Unity Group z udziałem Pata Metheny, Chrisa Pottera, Antonio Sancheza, Bena Williamsa i Giulio Carmassiego! Artyści wystąpią w Polsce na czterech koncertach: 29 maja w Parafii rzymskokatolickiej św. Maksymiliana Kolbe w Bielsku-Białej, 30 maja w Sali Ziemi w Poznaniu, 31 maja w Sali Kongresowej w Warszawie i 1 czerwca w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Pat_Metheny_Unity_Group_Poland_2014

Terminarz koncertów:

29.05 (czwartek) – Bielsko-Biała, Parafia rzymskokatolicka św. Maksymiliana Kolbe (w Aleksandrowicach)
Cena biletów: 120 zł (bilety normalne) / 60 zł (bilety ulgowe: emeryci, renciści, młodzież szkolna)
Miejsca zakupu: bilety.bck.bielsko.pl oraz Kasa BCK w Domu Muzyki na ul. Słowackiego 27 (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00)

30.05 (piątek) – Poznań, Sala Ziemi MTP, ul. Głogowska 14
Godziny: wejście: 19:00, początek: 20:00
Cena biletów: 120zł / 140zł / 160zł
Miejsca zakupu: www.go-ahead.pl, www.ebilet.pl, www.ticketpro.pl, www.eventim.pl oraz sklepy sieci Empik, Media Markt i Saturn

31.05 (sobota) – Warszawa, Sala Kongresowa, Plac Defilad 1
Godziny: wejście: 19:00, początek: 20:00
Cena biletów: 180zł / 160zł / 140zł / 120zł / 100zł
Miejsca zakupu: www.go-ahead.pl, www.ebilet.pl, www.eventim.pl, www.ticketpro.pl oraz sklepy sieci Empik, Media Markt i Saturn

01.06 (niedziela) – Szczecin, Zamek Książąt Pomorskich, Duży Dziedziniec, ul. Korsarzy 34
Godziny: wejścia: 19:30, początek: 20:30
Cena biletów: 105zł / 140zł (sektor II: miejsca siedzące i stojące, nienumerowane ; sektor I: miejsca siedzące, nienumerowane)
Miejsce zakupu: www.bilet.fm

Pat Metheny urodził się 12 sierpnia 1954 roku w Kansas i pochodzi z muzycznej rodziny. Mając 8 lat zaczął grać na trąbce, jednak cztery lata później wybrał gitarę. Wkrótce rozpoczął regularną współpracę z najlepszymi zespołami jazzowymi w swoim stanie, zdobywając cenne doświadczenie w niezwykle młodym wieku. Profesjonalny debiut artysty na międzynarodowej scenie jazzowej nastąpił w roku 1974.

Pat Metheny swoją technikę doskonalił na Uniwersytecie w Miami oraz w słynnej Berklee College of Music w Bostonie. Tam właśnie na zdolności studenta zwrócił uwagę wykładowca oraz wibrafonista Gary Burton, który zaproponował Metheny’emu współpracę. W zespole Gary’ego Burtona Metheny spędził trzy lata, przejawiając charakterystyczny styl będący mieszanką swobodnej artykulacji oraz zaawansowanej rytmicznej i harmonicznej wrażliwości. Ten sposób improwizacji był z założenia nowatorski, jednak głęboko zakorzeniony w tradycji jazzowej.

Wraz z wydaniem pierwszego albumu „ Bright Size Life” w 1975 roku, Pat Metheny odkrył na nowo brzmienie tradycyjnej gitary jazzowej dla nowego pokolenia muzyków. Przez całą karierę artysta pracował nad udoskonalaniem improwizacyjnego i dźwiękowego potencjału tego instrumentu. W dorobku artysty znajdują się kompozycje na gitary solo, małe zespoły, instrumenty elektryczne i akustyczne, duże orkiestry jak również utwory baletowe. O wszechstronności Methenego świadczyć może współpraca jaką nawiązał z największymi gwiadami, takimi jak: Steve Reich, Ornette Coleman, Herbie Hancock, Jim Hall, Milton Nascimento i David Bowie. Warto dodać, że już od ponad dwudziestu lat Pat Metheny współpracuje z pianistą jazzowym Lyle Maysem, a ich kooperacja porównywana jest zarówno przez krytyków jak i słuchaczy do tak wybitnych duetów jak Lennon/McCartney czy Ellington/Strayhorn.

Pat Metheny jest nie tylko znakomitym muzykiem, ale również aktywnie działa na polu akademickim. Prowadzi również liczne warsztaty muzyczne na całym świecie: od Dutch Royal Conservatory do Thelonius Monk Institute of Jazz i sal wykładowych Azji i Południowej Ameryki. Jest też prawdziwym muzycznym pionierem w dziedzinie muzyki elektronicznej i jednym z pierwszych muzyków jazzowych, który potraktował syntezator jako poważny instrument muzyczny. Był również kluczową postacią przy opracowywaniu kilku nowych rodzajów gitar.

Pat-Metheny-Unity-Group-Kin-3503 lutego 2014 roku na rynku ukaże się najnowszy album Metheny’ego – „Kin (←→)” – (można kupić w przedsprzedaży – LINK). Płyta zostanie wydana pod szyldem Pat Metheny Unity Group, ponieważ w jej nagraniu wzięli również udział muzycy tworzący koncertowy skład Unity Band, czyli Chris Potter (saksofony tenorowy i sopranowy oraz klarnet), Ben Williams (akustyczny bas) i Antonio Sanchez (perkusja) a także włoski multiinstrumentalista Giulio Carmassi. Tak opisał zawartość płyty recenzent prestiżowego angielskiego “Guardiana”:”Niesamowici, inteligentni wirtuozi wędrują od ognistego grania postbopowego, przez ballady inspirowane country aż po triumfalne hymny na syntezatorze gitarowym”. Amerykański artysta posłużył się zaś następującym porównaniem: “Jeśli album »Unity Band« to film czarno-biały, płyta »Kin» jest niczym wersja do kin IMAX, w pełnej palecie barw. Mająca jednak pewien rdzeń, siedzący pośrodku całości”.

Źródło: Go Ahead

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.