Noc bluesowa w Częstochowie

9 listopada 2013 r. Klub Muzyczna Meta (Częstochowa, ul.Jasnogórska 13, godz.20:00) na bluesowo uczci Święto Niepodległości dwoma koncertami wybitnych postaci sceny bluesowej – Romka Puchowskiego z Keith’em Dunnem, który jest twórcą utworów dla Rolling Stones oraz amerykańskiego barda Mike Greene’a z najlepszym polskim harmonijkarzem Łukaszem Wiśniewskim.

Dwa wyjątkowe koncerty zakończy wspólny jam session! Zapraszamy serdecznie na koncerty, a osoby chętne do udziału w jam session z instrumentami… i nie tylko! Wieczór rozpocznie duet Mike Greene & Łukasz Wiśniewski.

Mike Greene & Łukasz Wiśniewski to amerykańsko – polski duet, który pomimo mistrzowskiego opanowania swoich instrumentów, stawia uczucia ponad technikę oraz odrzuca utarte schematy i konwencje. Twórczość zespołu zawiera w sobie wszelkie odcienie i oblicza amerykańskiej tradycji muzycznej – bluesa, gospel, jazzu i folku. Naturalna charyzma muzyków i silnie emocjonalny stosunek do wykonywanych utworów sprawiają, że każdy koncert ma w sobie niezapomniany element magii.

Mike Greene urodził się i dorastał w Nowojorskiej dzielnicy Brooklyn, gdzie od wczesnego dzieciństwa zgłębiał tajniki gitary oraz tradycyjnej amerykańskiej muzyki takiej jak blues, gospel, jazz czy country. W latch 70-tych przenióśł się do Europy na znak sprzeciwu wobec wojny w Wietnamie. Mike to charyzmatyczny wokalista, songwriter oraz multiinstrumentalista poza gitarą grającym też na banjo, mandolinie i akordeonie.Łukasz Wiśniewski to harmonijkarz od wielu lat uznawany za jednego z najlepszych w kraju, jak również znakomity wokalista. „Wiśnia” to także doświadczony nauczyciel gry na harmonijce ustnej oraz muzyk sesyjny. Frontman zespołów Hard Times, Blue Machine, Kraków Street Band oraz członek harmonijkowej super-grupy Harpcore. W corocznej ankiecie kwartalnika Twój Blues Łukasz Wiśniewski został uznany za najlepszego harmonijkarza roku 2011.

Romek Puchowski PLUS & Keith Dunn (USA)

Romek Puchowski PLUS to projekt, który powstał podczas pracy nad nową, solową płytą Romka. Album Romek Puchowski „FREE” ukazał się w marcu 2013 roku, zbiera wyśmienite recenzje, poszczególne piosenki „grają” najważniejsze stacje radiowe w kraju. Piosenka „Jurata” znalazła się na Liście Przebojów Trójki.

Romek Puchowski i Keith Dunn to artyści, których łączy kilkunastoletnia historia wspólnych koncertów, tras, szalonych, kreatywnych prób i nagrań. Muzycy doskonale wyczuwają się na scenie, są świetnymi improwizatorami, otwartymi na nowe muzyczne przestrzenie. Bazę dla ich melodycznych i harmonicznych działań tworzy nieprawdopodobnie sprawna „maszyna rytmiczna” w osobie perkusisty Grzegorza Grzyba.

muzyczna_meta_bluesowa_noc_2013Romek Puchowski PLUS serwuje surowe i potężne, współczesne bluesowe brzmienie. Nie jest to typowe trio – trójka muzyków,  łączy się na scenie w przeróżne konstelacje osobowe i instrumentalne. Solo, duo, trio, tworząc pełen ekspresji, dynamiczny i zróżnicowany show. Trzonem całości pozostaje osobowość Romka Puchowskiego. Wydźwięk ich muzyki potęguje fakt, iż przeważającą część programu stanowią autorskie utwory Puchowskiego (zarówno polskie jak i anglojęzyczne) o bluesowych korzeniach. Bluesowa klasyka, która również znajduje się w repertuarze spina klamrą całość.Romek Puchowski – wokalista, wirtuoz gitary DOBRO, mistrz techniki slide, improwizator i free-styler. Jest kompozytorem oraz autorem tekstów. Jego scenicznego „arsenału” dopełniają gitara akustyczna, looper, bas, oraz … iPhone. Solista, lider i twórca alternatywnej formacji Von Zeit, członek międzynarodowych projektów muzycznych. Harmonijnie łączy w swojej twórczości tradycję i nowoczesność.  Jego solowe koncerty to totalny, przepełniony pozytywną energią performance. O jego występach recenzenci piszą: „Mistrz przemówił!”, „Kosmos, zjawisko, geniusz”, „Puchowski to potęga!”.

Współpracował i współpracuje m.in. Martyną Jakubowicz, Tymonem Tymańskim, ze znakomitym harmonijkarzem, Keithem Dunnem, wirtuozem gitary, Nickiem Katzmanem oraz legendą harmonijki ustnej, Sugarem Blue, znanym ze współpracy m.in. z Rolling Stones czy Frankiem Zappą. Brał udział w prestiżowym projekcie koncertowym „Mistrzowie gitary”, prezentującym najwybitniejszych polskich gitarzystów. Album jego formacji Von Zeit „Ocieramy się” został uznany za jedną z najlepszych płyt rockowych roku 2008. Nowa płyta Romek Puchowski „FREE” ukazała się na początku marca 2013 roku, zbiera wyśmienite recenzje. Piosenka „Jurata” znalazła się na Liście Przebojów Trójki.

Grzegorz Grzyb  – wybitny polski perkusista. Naukę gry na perkusji rozpoczął w wieku lat 11 pod okiem ojca i starszego brata (perkusistów jazzowych) oraz profesora Michała Przybyłowicza w rodzinnym Stargardzie Szczecińskim. Pierwsze własne bębny marki Polmuz kupił za pieniądze zapracowane na szkolnych praktykach, mając 16 lat. W roku 1989 został wcielony do armii, grał w orkiestrze dętej i w zespole estradowym XII Dywizji Zmechanizowanej “Dwunastka”. W wojsku dużo ćwiczył. Niespełna 2 tygodnie po wyjściu trafił do kwintetu Marka Kazany. Nastąpiła reakcja łańcuchowa… Na początku czerwcu 1994 roku przeniósł się do Warszawy.  Od lat niezwykle aktywny na jazzowej scenie. Grał i gra w niezliczonych konstelacjach, na stałe współpracuje m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Laboratorium, Romkiem Puchowskim. Fenomenalny, niezwykle inspirujący instrumentalista. Poza muzyką jego wielką pasją jest kolarstwo.
fusion.pl/grzegorzgrzyb/o.html

Keith Dunn – harmonijkarz, wokalista, producent i założyciel wytwórni deeTone records. Urodził się w Bostonie, a obecnie mieszka w Rotterdamie. Na bluesowej scenie funkcjonuje od 30 lat. Posiada głęboki bluesowy głos, jego gra na harmonijce jest niezwykle ekscytująca. Jego sceniczna prezencja i charyzma zawiodła go na deski scen najważniejszych festiwali i klubów na całym świecie. Jest też wziętym akompaniatorem, jego własna formacja to  International Blues Band. Styl Keitha Dunna jest liryczny, melodyczny, bardzo perkusyjny. To odróżnia go od większości innych harmonijkarzy. Odzwierciedla to jego zamiłowanie do big bandów i wokalistów jazzowych. To nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, iż spędzał czas w towarzystwie takich artystów jak James Cotton, Hubert Sumlin, Roy Eldridge, Big Walter Horton oraz Jimmy Rogers. Zanim trafił do Europy, rezydował muzycznie w takich ośrodkach jak Boston, Providence, Austin, Dallas, Teksas oraz San Francisco. Jest wyśmienitym songwriterem. Doskonale słychać to na jego solowej płycie „Alone With The Blues”, która ukazała się nakładem deeTone records. „Alone with the Blues” jest unikatowym i perfekcyjnym połączeniem śpiewu i gry na harmonijce ustnej.
www.keithdunn.com

Romek Puchowski – śpiew, DOBRO, gitara akustyczna, slide
Grzegorz Grzyb – perkusja
gość specjalny: Keith Dunn (USA) – harmonijka ustna, śpiew

9 listopada 2013 – godz. 20:00
Mike Greene & Łukasz Wiśniewski i Romek Puchowski PLUS & Keith Dunn

Źródło: Klub „Muzyczna Meta”, ul.Jasnogórska 13, Częstochowa

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.