Nalepa Day w Starym Klasztorze

Gitarowy Rekord Guinnessa wspomina Tadusza Nalepę!

W tym roku mija dziesięć lat od śmierci ojca polskiego bluesa Tadusza Nalepy. Z tej okazji organizatorzy Gitarowego Rekordu Guinnessa zapraszają na dzień przed pierwszomajowym Świętem Gitary do klubu Stary Klasztor (Wrocław, ul. Purkyniego 1) na Nalepa Day.

Kultowy album „Blues” zespołu Breakout z 1971 roku w chwili wydania był dużym zaskoczeniem dla fanów grupy – widoczne było odejście w kierunku bluesa właśnie, nie bez znaczenia były świetne teksty, które napisał Bogdan Loebl. Ale to muzyka Nalepy i jego talent sprawiły, że blues zyskał w naszym kraju uznanie i pozycję.

Ojciec polskiego bluesa
Urodzony w 1943 roku Nalepa zanim zaczął przygodę z bluesem otarł się o muzykę klasyczną – ukończył szkołę muzyczną w Rzeszowie w klasach skrzypiec, klarnetu i kontrabasu. Potem chwycił za gitarę, zaczął śpiewać, grać na harmonijce i pisać teksty. W 1965 roku założył grupę Blackout, zespół istniał do końca roku 1967. W następnym na polskiej scenie muzycznej pojawiła się jego nowa formacja Breakout, która istniała trzynaście lat i nagrała dziesięć płyt. W 1982 Nalepa zadebiutował jako solista w Hali Gwardii w Warszawie. Współpracował m.in. z Izabelą Trojanowską i zespołem Dżem, z którym nagrał płytę „Numero Uno”. W 1986 roku w ankiecie pisma „Jazz Forum” zdobył tytuły najlepszego muzyka, kompozytora i gitarzysty, ma też na koncie nagrodę im. Marii Jurkowskiej Programu III Polskiego Radia (1993) i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2003). W ostatnich latach życia Nalepa chorował. Zmarł 4 marca 2007 roku, został pochowany na Powązkach. W pogrzebie uczestniczyła rodzina, wielu fanów i przyjaciele ze sceny.
W roku 2017 obchodzimy też inne jubileusze związane z „ojcem polskiego bluesa”. Pierwszy to 50-lecie wydania płyty „Blackout”, jedynego albumu zespołu Blackout. Nalepa skomponował muzykę do wszystkich utworów z niego, słowa napisał Bogdan Loebl. Z kolei trzydzieści lat temu, czyli w roku 1987, ukazał się krążek „Sen szaleńca”, pierwszy solowy album Nalepy. Tu również znalazły się wyłącznie jego piosenki z tekstami Loebla.

Nalepa po wrocławsku
Z Nalepą od początku występowali najlepsi polscy gitarzyści tacy, jak Dariusz Kozakiewicz, Jan Borysewicz, Jerzy Styczyński, Andrzej Nowak i Marek Raduli. Wśród nich znalazł się też Leszek Cichoński, twórca Gitarowego Rekordu Guinnessa. Wrocławianin koncertował i nagrywał z Nalepą pod koniec lat 80., w roku 1989 zagrali tournee w Stanach Zjednoczonych. Cichoński: – Utwór „Dbaj o Miłość” Nalepy jest nie tylko najpiękniejszym jego bluesem, ale też kompozycją, która miała ogromny wpływ na moje życie.
W 2007 roku chcąc uczcić Nalepę Cichoński włączył do listy utworów granych przez gitarzystów podczas bicia Rekordu numer „Kiedy byłem małym chłopcem”. Na Rynku we Wrocławiu wykonywali go przez lata m.in. Paweł Kukiz i Jan Borysewicz. Ten ostatni muzyk jest też autorem projektu „W hołdzie Tadeuszowi Nalepie”, w ramach którego w 2008 roku wyszła płyta o tym samym tytule. Występują na niej m.in. Piotr Nalepa, Marek Raduli, Piotr Cugowski i Leszek Cichoński.
Wrocławskie Święto Gitary w tym roku poświęcone jest nie tylko Hendrixowi, ale także Nalepie: 30 kwietnia w Starym Klasztorze odbędzie koncert, podczas którego bluesy Tadeusza Nalepy przypomni Leszek Cichoński i jego goście.
Swoją obecność potwierdził już m.in. Piotr Nowak – jedyny muzyk, który grał zarówno w grupie Blackout jak i Breakout. Gościem specjalnym Nalepa Day będzie formacja legendarnego węgierskiego basisty Egona Poki, który grał m.in. z Hobo Blues i muzykami z Locomotive GT. Jego zespół wraz z Leszkiem Cichoński i licznymi gitarzystami poprowadzi później bluesowe jam session.

Dzień potem, 1 maja, tradycyjnie już podejmiemy próbę bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa na rynku, a w kompleksie Hali Stulecia odbędzie się Koncert Gwiazd. Zagrają The Cranberries, Dog Eat Dog, Lacuna Coil i Acoid Drinkers. Impreza jest częścią festiwalu 3-Majówka 2017, w którym udział potwierdzili już m.in. Toy Dolls, Renata Przemyk, Katarzyna Nosowska, Brodka, Lady Pank, Illusion, Krzysztof Zalewski, Czesław Śpiewa, Łąki Łan, Kult, Luxtorpeda, Xxanaxx, L.U.C. & Rebel Babel Ensemble, Paweł Domagała i duet 5’Nizza z Ukrainy.

30.04.17 godz.20.00 Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1
NALEPA DAY
Leszek Cichoński, Piotr Nowak, Egon Poka Band (Węgry) + Goście

miejsca siedzące: 25 zł – przesprzedaż w klubie i rezerwacje: bilety@o2.pl, 30 zł – w punktach sprzedaży i przed koncertem
miejsca stojące: 15 zł – przesprzedaż w klubie i rezerwacje: bilety@o2.pl, 20 zł – w punktach sprzedaży i przed koncertem

godz.22.00
BLUESOWE JAM SESSION
wstęp wolny

Bilety dostępne w sieci salonów Empik, Saturn i MediaMarkt w całej Polsce
oraz w serwisach: www.staryklasztor.com.pl/bilety/, www.biletin.pl, www.ticketpro.pl
rezerwacje: bilety@o2.pl

Źródło: Stary Klasztor

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.