Marzec w Pameli: Rob Tognoni, Moreland & Arbuckle, Leszek Cichoński i Khalif Wailin’ Walter

Bluesowa rewolucja w Hard Rock Pubie Pamela (Toruń, ul. Legionów 36) trwa. Marzec jest doskonałym na to przykładem.

pamela_marzec_2014

Już w najbliższy poniedziałek 17 marca 2014 zagrają: Rob Tognoni z zespołem oraz grupa Moreland & Arbuckle. Będzie to wydarzenie bezprecedensowe! Bluesowego koncertu w tak dobrym składzie jeszcze w Toruniu nie było! Artyści, którzy pojawią się na scenie Hard Rock Pubu Pamela, łączą bluesowe korzenie z elementami rocka, rock’n’rolla, country i folku uciekając w ten sposób od stereotypów i udowadniając, że blues wciąż jest gatunkiem inspirującym, żywym i stale ewoluującym. A robią to na najwyższym, światowym poziomie więc nie można tego wydarzenia przegapić.
Start godz. 19-ta. Wstęp wolny.

Nie jest to jedyne wydarzenie związane z “muzyką rdzennie amerykańską”. W kolejnych tygodniach marca Hard Rock Pub Pamela przygotował równie ciekawe propozycje:

– 23.03. 2014 – warsztaty gitarowe – prowadzone przez Leszka Cichońskiego i Wiesława Kryszewskiego – po warsztatach jam session (start godz. 15-ta), wstęp wolny

– 23.03.2014 – solowy recital Leszka Cichońskiego (start godz. 20-ta), wstęp wolny

– 31.03.2014Khalif Wailin’ Walter Band (start godz. 19-ta), wstęp wolny

Będzie się więc działo i to w wielu aspektach tego gatunku.

ROB TOGNONI – gitarzysta, wokalista, bluesman, wirtuoz.
Rob_Tognoni_f-Heiner_HaasUrodził się na Tasmanii w r. 1960, gdzie zaczynał swoją muzyczna karierę. Od początku lat 80-tych koncertuje regularnie w Europie, Australii i Stanach Zjednoczonych, Azji, Ameryce Południowej. Konsekwentnie i bezkompromisowo realizuje swoją własną wizję muzyki, bluesa i gitarowego grania. Sam określa swój styl jako power blues-rock.
Krytycy na całym świecie są zgodni: Rob Tognoni to jeden z najoryginalniejszych artystów na blues-rockowej scenie. Jego płyta nagrana wspólnie z Dave Hole’ w 1994 r. była pierwszą w jego dorobku, która uzyskała status złotej!!! Na swoim koncie ma 16 solowych albumów, płyty winylowe, epki.

Jego utwory możemy odnaleźć na wielu bluesowych kompilacjach.
Tognoni regularnie występuje na większości najbardziej
prestiżowych festiwalach bluesowych na świecie, każdego roku koncertuje w większości krajów Starego Kontynentu, jest laureatem wielu nagród muzycznych.

Skład zespołu:
Rob Tognoni – gitara, śpiew
Łukasz Gorczyca – gitara basowa
Tomek Dominik – perkusja

MORELAND & ARBUCKLE
Moreland-Arbuckle_Gavin-PetersGitarzysta Aaron Moreland i harmonijkarz oraz wokalista Dustin Arbuckle już od ponad dekady eksplorują teren zwany „muzyką rdzennie amerykańską”. Zaczynali jako duet grający akustycznego bluesa. Dziś są triem o własnym, niepowtarzalnym stylu, określanym jako “roots rock”. Powstał on z połączenia bluesowych korzeni z elementami rocka, country, i muzyki folk – oraz ogromnej dawki własnej inwencji twórczej. Od dwóch lat trzecim członkiem zespołu jest perkusista Kendall Newby.
Koncepcja zespołu zmieniała się wielokrotnie. Początkowo skład zawierał basistę, jednakże czas pokazał, że jego brak nie tylko nie osłabia, ale wręcz uatrakcyjnia brzmienie formacji. Dzieje się to głównie za przyczyną specyficznej techniki gitarowej Morelanda, której bogactwo sprawia, że nieobecność basisty nie jest słyszalna. Dużą rolę w kreacji oryginalnego brzmienia ma jeden z używanych przez niego instrumentów: gitaro-bas zrobiony z… pudełka po cygarach. Bezsprzecznymi atutami brzmienia Moreland & Arbuckle są też głęboki, zapadający w pamięć głos Arbuckle’a oraz jego inspirowany Little Walterem styl gry na harmonijce.

Mają na koncie sześć albumów. 20 maja 2013 swą polską premierę miał najnowszy, „7 Cities”. Zawiera 13 utworów, w tym: 8 autorstwa sprawdzonego tandemu Aaron Moreland / Dustin Arbuckle, 4 kompozycje napisane dla zespołu przez przyjaciół zaskakującą wersję jednego z przebojów lat 80. „7 Cities” jest koncept-albumem osnutym wokół mitu “Siedmiu miast ze złota”, którego akcja miała się dziać wieki temu m.in. na terenach będących dziś stanem Kansas. Muzycznie jest to kontynuacja dobrze znanego fanom M&A stylu. Ciekawostką jest to, że po raz pierwszy płytę wyprodukował nie Aaron Moreland, a wywodzący się z indie-rockowego środowiska Matt Bayles (znany ze współpracy z zespołami takimi, jak Mastodon, the Sword, czy Isis).
Koncertują zarówno na wielkich festiwalach, dzieląc scenę z artystami takimi, jak Buddy Guy czy Jonny Lang, jak i w intymnej scenerii małych klubów. Niezależnie od miejsca koncertu, w ciągu paru minut są w stanie rozpalić serca publiczności do czerwoności. Dotychczas zjeździli z koncertami całe Stany Zjednoczone, Irak i Afganistan (w ramach trasy „Bluzapalooza”, odwiedzającej… amerykańskie bazy wojskowe), oraz dużą część Europy. Regularnie występują w Polsce, dzięki czemu mają tu stale rosnące grono wiernych fanów. Zyskują też uznanie krytyków: dziennik USA Today wybrał “Just a Dream” płytą tygodnia. Dwa ostatnie albumy wysoko uplasowały się w zestawieniach magazynu “Billboard”.

Skład zespołu
Aaron Moreland – gitary
Dustin Arbuckle – śpiew, harmonijka
Kendall Newby – perkusja

Źródło: Pamela

KHALIF WAILIN’ WALTER
Khalif_Wailin_Walter_posterAmerykański gitarzysta, wokalista i kompozytor. Muzyk swoje brzmienia określa jako estetykę boogie blues. Przez wiele lat mieszkał w Chicago, gdzie chłonął klimat bluesa. Ukończył studia na Roosevelt University na wydziale muzyki jazzowej i historii afrykańskiej.
Jego ostatnia płyta wydana w 2013 roku o magicznym tytule „She Puts the VooDoo on Me” zdobyła uznanie w Internecie, radio i prasie muzycznej. Nazwisko muzyka pojawiło się Wielkiej Brytanii , Hiszpanii, Chorwacji , Włoszech, Holandii, Niemczech, Austrii, Belgii , Szwecji, Polsce , Republice Czeskiej , Estonii, Litwie i Łotwie.
Jako gitarzysta wzoruje się na wielkich bluesmanach, jak Freddie King, Albert King, czy Albert Collins. Ma za sobą występy na jednym z największych i najważniejszych festiwali bluesowych na świecie – Chicago Blues Festival (2001, 2003, 2007), w legendarnym chicagowskim klubie Kingston Mines, jak również przed 22-tysięczną publicznością hali Chicago United Center podczas jednego z meczy z udziałem Michaela Jordana.
ego płyta „Shimmy, Shake, Stomp” była grana przez rozgłośnie obydwu Ameryk, Australii i Europy. Grał z utytułowanym gitarzystą (12 nagród W.C. Handy’ego) Carlem Weathersbym, współpracował z zespołem legendy bluesa chicagowskiego Lonniego Brooksa, był szefem zespołu córki B.B. Kinga, Shirley King. W toku swej kariery miał okazję spotkać się na scenie z gwiazdami tej wielkości co Taj Mahal, Otis Rush, Jimmy Vaughan, Buddy Guy, Junior Wells, Bernard Allison, Pinetop Perkins, Billy Branch, Sugar Blues, Larry McCray czy A.C. Reed. Jego najnowsza, wydana w 2007 roku, płyta nosi tytuł „Let Me Say That Again”./Info: Free Blues Club/

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.