Kasa Chorych – Orla

Kasa Chorych – legenda polskiej sceny bluesowej  powraca z nowym albumem. Krążek zatytułowany „Orla” ukaże się z początkiem kwietnia.

metalmind_25_logoTrwają ostatnie szlify nowych kawałków, zespół nakręcił także teledysk, który niebawem trafi do sieci. Na płycie znajdzie się 11 utworów (+ bonus) utrzymanych w konwencji bluesowej, ale jednocześnie w stylu, jaki przez lata wypracował zespół. Wiele ciekawych akcentów wnoszą także zaproszeni do nagrań znakomici  goście.

Album zarejestrowany został w studiu „LaGrunge”, w niewielkiej podlaskiej miejscowości „Orla”, kilkanaście kilometrów od granicy z Białorusią. Muzycy spędzili w tym niezwykłym miejscu kilka miesięcy, chłonąc klimat podlaskich terenów. Najnowszy album może być sporym zaskoczeniem dla fanów tejże formacji, a to za sprawą brzmień, dotąd nie słyszanych w ich muzyce. Na krążku „Orla” zabrzmią akustyczne gitary, harmonijka, pojawią się nawiązania do muzyki lat 60 i 70, a całość zamknięta będzie w lekkich, przestrzennych kompozycjach. Nowa płyta, nowe brzmienie, powiew świeżości oraz goście: Sebastian Riedel (wokal), Jan Gałach (skrzypce), Bartek Szopiński (organy Hammonda), Romek Puchowski (gitara Dobro), Adam Wendt (saksofon) czy John Clifton (harmonijka) i inni. Jak zapewniają muzycy, ten album jest świadectwem na przywiązanie Kasy Chorych do konwencji bluesowej, a zarazem dowód na to, że w ramach swej ulubionej formuły poszukują konsekwentnie nowych środków artystycznego wyrazu.

Kasa Chorych „Orla”
Lista utworów:

1. Biały Blues
2. O Człowieku
3. Przez Jedną Noc
4. O Kobiecie
5. Blues Leżącego
6. Musisz Wiedzieć
7. O Nim
8. Po Co?
9. Niespodzianka
10. Dokąd Mnie Prowadzisz?
11. Zawsze Znajdę Czas
+ bonus
12. Dwa Razy M

Przypomnijmy, Kasa Chorych działa już na naszym rynku prawie 40 lat! Założona została w Białymstoku przez Ryszarda Skibińskiego i Jarosława Tioskowa. Zespół ma na swoim koncie wiele osiągnięć, w tym także nagrodę „Fryderyk”, występy na największych festiwalach w Polsce, a ich muzyka znana jest także poza granicami naszego kraju. Brzmienie Kasy Chorych przez lata działalności  mocno ewoluowało, zaczynali od grupy instrumentalnej grającej bluesa, rocka, country, a nawet boogie, potem już z wokalem – muzyka lekko złagodniała, ale zawsze formacja zachowywała swój własny styl.
Postacią szczególną był tam Ryszard Skibiński, jego charyzma i dźwięk harmonijki były znakami rozpoznawczymi Kasy Chorych, jednak po latach muzyk przeszedł do grupy Krzak, zaraz potem zmarł. Kasa Chorych przez lata przeszła wiele zawirowań także personalnych, trudno było zastąpić Skibińskiego, zespół zawieszał działalność, został także na kilka lat rozwiązany, ale w 1992 roku reaktywowali się i przez kolejne lata działalności ponownie wypracowali swój styl i wrócili na swoją mocną pozycję na bluesowej scenie. Dziś już w stałym składzie wydają kolejny album, którego premiera będzie miała miejsce już w kwietniu.

Obecny skład zespołu:
Jarek Tioskow – śpiew, gitary, gitary akustyczne, slide
Michał Kielak – harmonijka, chórki
Włodek Dudek – gitara
Marek Szerszyński – gitara basowa
Mirek Wiechnik – perkusja

Źródło: Metal Mind Productions ; Foto: Mariusz Skiba

Kasa_Chorych_foto_Mariusz_Skiba_5

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.