3 grudnia 2016 roku w Chorzowie (Sztygarka, ul. Piotra Skargi 34 a/d) otwarta zostanie Gruba Bluesa… czyli… „Kopalnia Bluesa”, oczywiście…
Rusza Gruba Bluesa – Pod niebem z węgla, na ziemi bluesa…
Kiedyś w Chorzowie działały trzy kopalnie (gruby) – dziś wszystkie zamknięte.
Nieprzypadkowo miejsce po jednej z nich, w zabudowaniach Kompleksu „Sztygarka”, wypełnić ma blues.
Program:
godz. 17:30 – otwarcie Gruby Bluesa – wstęp wolny
godz. 18:00 – Bluesowa Barbórka
Wystąpią:
– Zdrowa Woda
– Rubens Band
– Nocna Straż
Gospodarz wieczoru Piotr Baron
Bilety:
– w przedsprzedaży 30 zł
– w dniu koncertu 35 zł
Rezerwacje: tel. (32) 249 59 92
Bilety dostępne w Recepcji Kompleksu “Sztygarka”.
Szczęśliwie jedno z najbardziej nośnych haseł promocyjnych Chorzowa nadal brzmi: „Chorzów miastem Bluesa”. Tutaj odbywają się, mające wieloletnie tradycje, bluesowe festiwale: Bluestracje, Blues Alive, Śląskie Brzmienie i Front Porch Blues, czyli… Lauba Pełno Bluesa. Był do niedawna legendarny Festiwal Muzyczny im. Ryśka Riedla „Ku Przestrodze”, przeniesiony swego czasu z Tychów. W najbardziej śląskim dniu roku, w bliskości szybu „Prezydent” spotykamy się na najmłodszym z chorzowskich festiwali Bluesowej Barbórce… Tutaj też, w Chorzowie, wydawany jest renomowany i nagradzany Kwartalnik „Twój Blues”, tutaj działa Dom Pracy Twórczej „Leśniczówka”, z którym od lat związany jest Leszek Winder i gdzie od lat rozbrzmiewa muzyka, jest „Szuflada 15” i w końcu „Sztygarka” – umiejscowiona w dawnych pokopalnianych budynkach, świetnie dodająca owego ujmującego, śląskiego waloru architektonicznego słowu Blues, muzyce mającej swe korzenie w Delcie Mississippi a od ponad pół wieku w Polsce najsilniej zadomowionej na Śląsku. Były i inne miejsca… Kocynder, Kotłownia…, i gra się w Chorzowie bluesa częściej niż w wielu innych bluesowych miejscach (MDK „Batory”, Chorzowskie Centrum Kultury, Teatr Rozrywki itd., Restauracja „Łania”, itd.).
Gruba Bluesa ma się stać miejscem spotkania wokół muzyki i kulturowych tradycji Śląska. Jest przestrzenią, w której zaistnieje stała ekspozycja, ale także biblioteka, czytelnia i mediateka, archiwum, ośrodek zdarzeń towarzyskich, artystycznych, edukacyjnych i naukowych, miejsce gromadzenia zbiorów dokumentów i pamiątek śląskiej muzyki rockowej, bluesowej, ale i jazzowej, ich poszerzania i digitalizacji.
Gruba Bluesa ma ambicje, by stać się – niezależnie od tego jak górnolotnie to zabrzmi – Śląskim Centrum Bluesa i Rocka, popularyzującym zarówno historię, jak i aktualne wydarzenia oraz związanych ze Śląskiem Twórców, którzy jak wiemy rozsiani są po całym świecie. Jest to bowiem projekt mający na celu troskę o historię bluesa i rocka na Śląsku, zgromadzenie dostępnych materiałów każdego rodzaju i na wszelkich nośnikach. Całość powinna być skatalogowana i dostępna dla naukowców, studentów, doktorantów i miłośników muzyki z całego świata, dzięki digitalizacji zbiorów i ich udostępnieniu w Internecie.
Gruba Bluesa to także Galeria Sztuki, a więc przestrzeń zaprojektowana do organizacji wystaw związanych z muzyką i twórczością śląskich artystów. W końcu Gruba Bluesa to Galeria Muzyków i Muzyki – miejsce pamięci i przypominania…
/źródło: Sztygarka/