Gitara blues-rockowa. Teoria i praktyka.

Gdyby nie blues, muzyka rozrywkowa miałaby dziś z pewnością inne oblicze. Uważam, że każdy gitarzysta powinien rozpocząć swoją przygodę z gitarą i muzyką improwizowaną właśnie od bluesa. Blues jest znakomitym nauczycielem frazowania, techniki podciągania strun i wszystkiego, co określilibyśmy mianem feelingu. Książka ta adresowana jest do muzyków, którzy zrobili już pierwszy krok, znają podstawy a teraz mają ambicję podjąć dogłębne, zaawansowane studia nad improwizacją bluesową. W książce omówione są narzędzia, które pozwolą w wyrazisty sposób zaakcentować związek między grą solówek a bluesową harmonią. Odpowiednie przygotowanie teoretyczne i trening pomogą ci trafiać w te „właściwe” dźwięki. Przykładowe zagrywki, techniki i podkłady znajdują się na kanale Youtube – Gitara rockowa Absonic.

Pozycja ta przeznaczona jest zarówno dla gitarzystów, którzy zaczynają swoją przygodę z improwizacją bluesową oraz tych, którzy są zainteresowani pogłębionymi studiami gatunku.
Zakres wykładu obejmuje wiedzę teoretyczną, ilustrowaną praktycznymi przykładami nawiązującymi do stylu muzyków takich jak Robben Ford, Larry Carlton, Jeff Beck czy Wes Montgomery.
W podręczniku znajdują się również syntetycznie ujęte wiadomości z zakresu zasad muzyki i harmonii.
Podręcznik zawiera też informacje pozwalające na swobodną improwizację zarówno na bazie dwunastotaktowego, tradycyjnego bluesa jak i bluesa jazzowego oraz bluesa molowego .
Prezentowana wiedza wykracza poza ramy stylistyczne, które wyznacza szeroko rozumiany blues i zdobyte wiadomości mogą zostać z powodzeniem wykorzystane w innych stylistykach takich jak rock czy blues-rock a nawet fusion blues.

Autorem fotografii wykorzystanej na okładce książki jest Robert Wilk.

GITARA BLUES-ROCKOWA. Teoria i praktyka. Autor Piotr Wójcicki, 80 str. A4, Wydawnictwo ABsonicKUP

„Kolejny raz mam zaszczyt dopisać swoje skromne „trzy słowa” do nowej AD 2019 książki Piotra „ Szkoła Improwizacji Bluesowej” . Książka nie dla wszystkich, ale dla tych ,którzy nie chcą zamknąć się w ciasnych ramach kilku wyuczonych patentów. Rozwój, wiedza i praktyka wspiera talent i o tym właśnie jest ta książka. Przykłady omawianych ćwiczeń w formie plików Audio są bardzo pomocne w nauce, a później do kontroli własnego wykonania danego przykładu. Treść porywa, zabiera Cię ze sobą i nie puszcza. Niby już wiele wiadomo, niby sporo już wiesz, a jednak nie możesz się oderwać mając wrażenie dostępu do wiedzy tajemnej, która co ciekawe w sposób bardzo przyjazny i lekki podana jest przez Piotra”.
Piotr Łukaszewski

“Niestrudzony Piotr Wójcicki na tropie kolejnych zagadek gitarowych. Fajne i przydatne wydawnictwo”.
Jacek Królik

“Szkoła gitarowa autorstwa Piotra Wójcickiego poświęcona bluesowi, to kolejna, bardzo udana pozycja, mogąca skutecznie ułatwić opanowanie sztuki frazowania, świadomego budowania improwizacji, panowania nad właściwą artykulacją i jest według mojej oceny pożądaną, przez początkujących i nie tylko, gitarzystów bluesowych.
Zawiera sporo wiadomości teoretycznych, sporo przykładów praktycznych z opisanymi diagramami i do tego przykłady audio. Zawiera informacje ma temat artykulacji, opalcowania, są świetne zagrywki w zapisie nutowym plus kompetentne tabulatury.
Myślę, że Autor poświęcił ogrom pracy na tak wnikliwe omówienie tematu bluesa w kontekście gitary, gratuluję bardzo dobrej szkoły i wszystkim gitarzystom chcącym zgłębić idiom bluesa i podnieść swoje kwalifikacje, bardzo polecam.
Jestem przekonany, że pokochacie tą szkołę tak jak ja kocham bluesa i zacytuję Jana Chojnackiego, NIECH BLUES BĘDZIE Z WAMI”.
Grzegorz Kapołka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.